Byliny – różnorodność w sercu ogrodu

Istnieje wiele pięknych i różnorodnych roślin, które będą atrakcyjnie wyglądać, rosnąc w ogrodzie, przed domem lub na działce. Na uwagę zasługują zwłaszcza przeróżne byliny, z których można stworzyć fundament pod prawdziwe morze kwiatów. Ze względu na swoją olbrzymią wszechstronność, okazałość kwiatów i barw, a także trwałość, byliny są szczególnie chętnie wykorzystywane do obsadzania centralnych punktów ogrodu bądź innych przykuwających wzrok rejonów. W przeciwieństwie do jednorocznych roślin kwitnących, które żyją tylko przez jeden sezon wegetacyjny, byliny odrastają przez okres od dwóch do wielu lat, są też zimotrwałe. Jest to interesujące o tyle, że nadziemne części tych roślin nie ulegają zdrewnieniu – najczęściej pozostają miękkie, o charakterze zielnym. Inne rośliny przejawiające tę cechę rzadko są w stanie bezproblemowo przetrwać wiele lat na naszych szerokościach geograficznych. Do najdłużej żyjących bylin zaliczają się piwonie (Paeonia officinalis), złocień (Leucanthemum) i malwy (Malva). Odporność bylin na niekorzystne warunki sprawia, że w przeciwieństwie do jednorocznych kwiatów letnich są to rośliny ogrodowe stosunkowo łatwe w pielęgnacji. Do najodporniejszych bylin, jakie sadzi się w naszych ogrodach, należą przywrotnik czerwonostopy (Alchemilla erythropoda), funkia (Hosta montana), bodziszek (Geranium), jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea), kocimiętka właściwa (Nepeta cataria) oraz mak nagołodygowy (Papaver nudicaule). Wykorzystując te gatunki bylin, łatwo można zaprojektować atrakcyjne rabaty, które stale będą pozostawały żywe i kolorowe. Podobnie jak u wielu innych roślin, również w przypadku bylin różnorodność wyglądu po części wynika z zupełnie różnych potrzeb. W odpowiednim dziale leksykonu roślin OBI można przeczytać więcej na temat licznych efektownych gatunków należących do tej kategorii roślin. Znajdą tam Państwo między innymi wiele przydatnych informacji na temat możliwości aranżacyjnych, preferowanych stanowisk, koloru kwiatów i okresów kwitnienia.

Koronna dyscyplina w dziedzinie projektowania ogrodów – zakładanie i pielęgnacja rabaty z bylinami

Ten, kto nigdy nie próbował skomponować atrakcyjnej, kolorowej rabaty z bylinami, zapewne odkryje, że dla początkujących nie jest to zbyt łatwe zadanie. Głównym źródłem trudności nie jest tu bynajmniej dbanie o poszczególne rośliny, tylko konieczność przewidzenia ich rozwoju. Istnieją rozmaite kryteria, które wprawdzie powinny być powszechnie znane, a mimo to zawsze wiąże się z nimi pewna doza nieprzewidywalności. Należą do nich na przykład różne warianty form wzrostu i wysokości, odstęp między poszczególnymi roślinami oraz możliwie jednolity lub też zestrojony okres kwitnienia. Nie trzeba się jednak martwić, gdyż w leksykonie roślin OBI znajdziecie Państwo wiele ważnych informacji na temat zasad, którymi należy się kierować, zakładając rabatę z bylinami. Tak zwane byliny wysokie, o ozdobnym wyglądzie, takie jak ostróżka (Delphinium) czy piwonia lekarska (Paeonia officinalis) należy raczej sadzić pojedynczo lub w małych grupach w tylnej części rabaty. W innym wypadku wyższe rośliny zasłaniałyby te znajdujące się z przodu. Na plan pierwszy rabaty nadają się zatem najniższe byliny, takie jak żagwin (Aubrieta), ubiorek wiecznie zielony (Iberis sempervirens) czy bodziszek (Geranium). Kolejna ogólna reguła głosi, że w bezpośrednim sąsiedztwie należy sadzić przynajmniej trzy egzemplarze jednego gatunku byliny jako grupę. Jeśli posadzimy tylko jeden egzemplarz danego gatunku, odstęp od kolejnej byliny często będzie zbyt duży, w związku z czym potrwa odpowiednio długo, zanim rośliny rozrosną się, estetycznie wypełniając powierzchnię rabaty. Lepiej też nie sadzić egzemplarzy z pojedynczych gatunków w zbytnim rozproszeniu, bo wtedy w okresie kwitnienia całość będzie stwarzać niespokojne wrażenie i generować na rabacie optyczny chaos. Rada: Najlepiej zdecydować się na kilka wybranych bylin i typów bylin. Zbyt wiele różnych gatunków i odmian również może psuć ogólne wrażenie estetyczne – także i tutaj działa zasada: mniej często znaczy więcej! Bezwzględnie należy zwrócić uwagę na zróżnicowane okresy kwitnienia rozmaitych bylin – różnice mogą być ogromne! Niektóre rodzaje i gatunki, na przykład fiołek wonny (Viola odorata), szafran (Crocus), miodunka (Pulmonaria) czy ciemiernik biały (Helleborus niger) kwitną w okresie wiosennym, od marca do maja. Z kolei lwia paszcza (Antirrhinum hispanicum), groszek szerokolistny (Lathyrus latifolius) i ostrogowiec czerwony (Centranthus ruber) kwitną od lipca do października. Krótko mówiąc, w tej popularnej kategorii roślin odnajdziemy zarówno gatunki kwitnące wiosną, jak i takie, które kwitną na jesieni lub latem. Stwarza to atrakcyjną możliwość kreowania rabat zgodnych z wszelkimi zasadami sztuki, dostosowanych do pory roku. To samo dotyczy oczywiście również rozmaitych kombinacji barw i form. Innymi słowy, wystarczy nieco rozeznania w dziedzinie bylin, by móc się wykazywać niemal nieograniczoną kreatywnością, gdy chodzi o indywidualne projektowanie ogrodów.

Atrakcyjne byliny w odpowiednich naczyniach, pasujące do każdego otoczenia!

Oczywiście wewnątrz budynków i w ogrodach zimowych, na balkonie czy tarasie najczęściej nie da się założyć całej rabaty z bylinami. Jednak to nie znaczy, że muszą Państwo zrezygnować z umieszczenia tam tych wspaniałych roślin, gdyż wiele z nich można bez problemu hodować w odpowiednim pojemniku, takim jak wystarczająco duża donica, kubeł lub skrzynka. Nie wolno tylko zapominać o preferencjach rośliny odnośnie do stanowiska oraz jej innych wymaganiach, które należy zaspokoić, żeby dobrze rosła i zdrowo się rozwijała. Co więcej, szczególne znaczenie praktyczne ma fakt, że wiele bylin jest równie zimotrwała w pojemniku co w uprawie gruntowej. To znaczy, że te rośliny w przeciwieństwie do wielu innych niekoniecznie trzeba przenosić na zimę do pomieszczeń zamkniętych. Szczegółowe informacje na temat wielu popularnych gatunków bylin znajdą Państwo poniżej w leksykonie roślin OBI. Naturalnie, w razie potrzeby zawsze chętnie służymy też radą!

Najpopularniejsze produkty w kategorii Rośliny

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry