Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Ekologiczna uprawa ogrodu

Ekologiczna uprawa ogrodu z odpowiednimi produktami OBI
Ekologiczne uprawianie ogrodu oznacza życie w zgodzie z naturą i realizowanie tej postawy u siebie w ogrodzie. Rezygnując z agresywnych chemikaliów i substancji szkodliwych dla środowiska, możesz przekształcić swoją działkę w ogród bio, w którym rośliny użytkowe wydają zdrowe owoce, a miejscowe zwierzęta czują się szczęśliwe. Narzędzia i materiały, których potrzebujesz do swojego ekologicznego ogrodu, jak i wskazówki do uprawy przyjaznej środowisku, znajdziesz tutaj.
1. Narzędzia ogrodnicze do ekologicznej uprawy ogrodu 2. Maszyny ogrodnicze o niskiej emisji substancji szkodliwych
3. Rośliny miejscowe wzmacniają faunę w ogrodzie ekologicznym 4. Nawozy ekologiczne
5. Proekologicznie: ziemia do kwiatów i kora 6. Likwidacja szkodników przy pomocy naturalnych środków.
7. Podlewanie deszczówką 8. Lista materiałów
9. Lista narzędzi
Narzędzia do ekologicznej uprawy ogrodu: grabie, łopata, rękawice.

1. Narzędzia ogrodnicze do ekologicznej uprawy ogrodu

Jeśli ktoś chce ekologicznie żyć i uprawiać ogród, osiągnie sukces nie dzięki nowoczesnym narzędziom ogrodniczym, tylko poprzez ograniczenie się do istotnych szczegółów. Aby praca w ogrodzie nie okazała się męką, należy zwrócić szczególną uwagę na jakość narzędzi. Każde narzędzie powinno być, jeśli to możliwe, jak najbardziej dopasowane do twojego kształtu dłoni, abyś podczas przekopywania, zamiatania czy kopania mógł mieć sylwetkę wyprostowaną. Ważne jest, żeby podczas pracy nie obciążać kręgosłupa.

To samo dotyczy siekiery, grabi i taczek. Narzędzia do cięcia, jak nóż ogrodniczy, nożyce i sekator, siekiera i piła do gałęzi, muszą być ostre, by łatwo ciąć i nie ranić roślin. Przy pomocy produktów wysokiej jakości z najlepszego metalu możesz wygodnie i ekologicznie uprawiać swój ogród przez wiele lat. Warunkiem jest tylko odpowiednia pielęgnacja narzędzi. Uchwyty wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych są, w porównaniu do części drewnianych, wyraźnie trwalsze, ponieważ nie mogą próchnieć i nawet po wielu latach pozostają stabilne i solidne.

Kosiarka o niskiej emisji substancji szkodliwych na trawniku.

2. Maszyny ogrodnicze o niskiej emisji substancji szkodliwych

Maszyny ogrodnicze, takie jak kosiarki, wertykulatory, piły elektryczne czy sieczki, niezwykle ułatwiają pracę w ogrodzie. Jednak ogrodnicy, którzy żyją proekologicznie, zadają sobie uzasadnione pytanie, czy takie maszyny pasują do obrazu ekologicznego ogrodu. Dobra wiadomość jest taka, że można ekologicznie uprawiać ogród przy użyciu maszyn wyposażonych w silnik, trzeba tylko przestrzegać kilku ważnych punktów.

Przy zakupie maszyn ogrodniczych należy zwrócić szczególną uwagę na emisję substancji szkodliwych. Urządzenie wyposażone w silnik benzynowy jest z reguły głośne, a silnik spalinowy produkuje spaliny, które mogą przeszkadzać w odczuwaniu przyrody w ogrodzie ekologicznym. Kto z przekonania chce uprawiać swój ogród ekologicznie, sięga zazwyczaj po alternatywne urządzenia lub maszyny z cichym i wolnym od spalin silnikiem elektrycznym. Elektryczne kosiarki, wertykulatory, piły i sieczki są od wielu lat dostępne na rynku i rzadko ustępują swą mocą maszynom z silnikiem benzynowym. Kabel zasilania maszyny elektrycznej może jednak przeszkadzać podczas pracy zwłaszcza w dużym ogrodzie. W takich przypadkach polecamy maszyny ogrodnicze na akumulator. Żeby jednak praca nie musiała być przerywana ze względu na rozładowany akumulator, przy zakupie należy zwrócić uwagę na czas jego działania. Niezależnie od tego czas działania maszyny można przedłużyć, wymieniając pusty akumulator na naładowany. W ten sposób możesz dalej pracować w ogrodzie, podczas gdy pusty akumulator jest ładowany.  

Zbliżenie na niską roślinę z małymi liśćmi.

3. Rośliny miejscowe wzmacniają faunę w ogrodzie ekologicznym

Ekologiczna uprawa ogrodu oznacza również wzorowanie się na naturze. Miejscowe rośliny odgrywają zasadniczą rolę w ogrodzie ekologicznym, ponieważ dostarczają zwierzętom i owadom pokarm, materiał na gniazda i schronienie. Poza tym rośliny te nie są wymagające, nie muszą być uprawiane w cieplarni i nie są sprowadzane z odległych krajów. Twój market budowlany OBI posiada w swojej ofercie szeroki wybór miejscowych roślin ozdobnych.

Osoby, które chcą żyć proekologicznie, przywiązują dużą wagę do ogrodu użytkowego, który dostarczy im owoców, warzyw i ziół. Również do ogrodów użytkowych najlepiej nadają się lokalne rośliny. Wytrzymałe rośliny lokalne radzą sobie świetnie w miejscowym klimacie, nie muszą być sadzone w ogrodach zimowych czy szklarniach. Również walka ze szkodnikami jest dużo łatwiejsza przy roślinach miejscowych, ponieważ wytworzyły one specjalny mechanizm obronny przeciwko lokalnym szkodnikom. Jeśli ktoś chce w sposób ekologiczny uprawiać swój ogród i przy okazji chronić gatunki, może celowo wybierać starsze gatunki roślin. W ten sposób można przyczynić się do ochrony i zachowania różnorodnych gatunków roślin.

W ostatnich latach wykonano ogromny postęp w kwestii odporności roślin na czynniki zewnętrzne. Wybierając takie rośliny, możesz mieć pewność, że nie będą atakowane przez szkodniki. Już przy wyborze roślin minimalizujesz użycie środków do ich ochrony. Sadząc rośliny użytkowe, należy zwrócić szczególną uwagę na płodozmian. Poprzez sadzenie roślin w odpowiedniej kolejności i odległości od siebie, można zapobiec wielu chorobom roślin. Sadząc na przykład lawendę pomiędzy różami, zmniejszamy ryzyko wystąpienia mszycy.

Również podczas sadzenia nasion możesz sam zdecydować o rodzaju użytego nawozu. W ten sposób masz pewność, że twoje warzywa, owoce i zioła są uprawiane w sposób ekologiczny. Jeśli chcesz uprawiać pomidory, musisz najpierw pomyśleć o zasianiu ich w swojej szklarni. Zbliżenie na dłoń, która posypuje roślinę ekologicznym nawozem.

4. Nawozy ekologiczne

Jeśli chodzi o używanie nawozów w ogrodach ekologicznych, zdania na ten temat są podzielone. Jedni prowadzą ekologiczne uprawy bez użycia jakichkolwiek nawozów, inni chętnie sięgają po specjalne nawozy ekologiczne do uprawy warzyw. Dzięki praktycznemu kompostownikowi możesz sam produkować kompost. Jeśli przed wrzuceniem odpadów do kompostownika zostaną one rozdrobnione przy użyciu sieczki, bardzo szybko otrzymasz kompost. Jeśli chcesz żyć proekologicznie i rezygnujesz ze sztucznych nawozów, możesz bez obaw sięgać po specjalne nawozy proekologiczne. Takie produkty składają się w 100% z substancji organicznych i nie zawierają żadnych substancji chemicznych. Zwłaszcza w ekologicznych ogrodach należy uważać, by nie używać zbyt dużej ilości nawozów i koniecznie stosować się do informacji podanych przez producenta.

Worki z ziemią torfową do kwiatów przed górą ziemi.

5. Proekologicznie: ziemia do kwiatów i kora

Nie każdy wie, że proekologiczni ogrodnicy zwracają szczególną uwagę na pochodzenie ziemi do kwiatów i kory. Ziemia do roślin i kwiatów zawiera prawie zawsze torf, który pozyskiwany jest z torfowisk. Torfowiska gromadzą duże ilości dwutlenku węgla, który uwalniany jest podczas wydobycia torfu. Dlatego do uprawy ekologicznego ogrodu też powinieneś zawsze wybierać ziemię, która nie zawiera torfu lub jego zawartość jest mocno zredukowana.

Materiały zastępujące torf, jak np. włókno kokosowe, też nie zawsze są najlepszym wyborem. W razie wątpliwości przy wyborze pomocni mogą okazać się pracownicy OBI. Jeśli używasz kory do obsypywania rabatki, powinieneś również zrezygnować z torfu. Kora do ogrodu jest świetną alternatywą. Poza tym możesz przy użyciu sieczki produkować własną korę i w ten sposób uprawiać swój ogród w sposób ekologiczny. 

Gąsienice na łodydze rośliny.

6. Likwidacja szkodników przy pomocy naturalnych środków.

W ekologicznie uprawianym ogrodzie bardzo ważne jest, aby wszelkie szkodniki zwalczać bez użycia agresywnych chemicznych środków. Przeciwko roztoczom, mszycom i innym małym szkodnikom najlepszy jest nawóz z pokrzywy lub podobne produkty. Rośliny można w prosty sposób opryskać opryskiwaczem z przefiltrowaną cieczą. Właściwie przeciwko wszystkim szkodnikom istnieją środki ochronne, które można używać w rolnictwie ekologicznym. Możesz poradzić się w tej kwestii u pracownika twojego marketu OBI. Warto zwrócić uwagę na wskazówki dotyczące odpowiedniego opakowania.

Szkodniki można również zwalczać za pomocą ich naturalnych wrogów. Biedronki i złotooki żywią się na przykład mszycami i roztoczami. Swoich ogrodowych pomocników możesz ulokować w plastrze pszczelim  lub specjalnym hotelu dla owadów, które będą im służyć jako schronienie w nocy lub w zimie. Warto również pomyśleć o przygotowaniu pięknego miejsca do życia dla jeży, które żywią się ślimakami. Dodatkowo możesz ułożyć barierę z trocin lub wapna palonego. Można również regularnie zbierać ślimaki w ogrodzie.


Zielony zbiornik na deszczówkę z dopływem rury spadowej.

7. Podlewanie deszczówką

Ekologiczne uprawianie ogrodu znaczy również oszczędne korzystanie z wody pitnej. Wodę taką można w prosty sposób oszczędzać, używając wody deszczowej. Potrzebny jest jedynie zbiornik na deszczówkę. Dostępnych jest wiele rodzajów takich zbiorników. Dzięki nim możesz gromadzić wodę deszczową i podlewać nią swój ogród. 

Jeśli chcesz w swoim ogrodzie korzystać wyłącznie z wody deszczowej, możesz zainwestować w zbiornik podziemny, który gromadzi dużą ilość wody. Dzięki temu możesz efektywnie zredukować zużycie wody pitnej w swoim ogrodzie i dodatkowo sporo zaoszczędzić.

Ekologiczne uprawianie ogrodu nie musi być niewygodne czy ciężkie. Każdy, kto pragnie ekologicznie uprawiać swój ogród, może skorzystać z szerokiej oferty maszyn i narzędzi ogrodniczych.

Dzięki odpowiednim produktom i niezbędnej wiedzy każdy może spełnić swoje marzenie o ekologicznym ogrodzie i dodatkowo przyczynić się do ochrony środowiska.Lista materiałów

Do góry