Najbardziej efektywne sposoby odśnieżania – zamiatarka, odśnieżarka czy łopata do śniegu?

Odśnieżarka czy zamiatarka - co wybrać?
Odśnieżarka czy zamiatarka - co wybrać?

Obfitość śniegu potrafi zaskoczyć, dlatego sprzęt do odśnieżania warto wybrać jeszcze przed pojawieniem się białego puchu. Techniki i metody odśnieżania są różne – zamiatarka spalinowa, ręczna, odśnieżarka, łopata do śniegu – sprawdź, czym się różnią, na jakich powierzchniach się sprawdzą i jaka będzie najlepsza dla Ciebie.

Odśnieżanie posesji jest nie tylko kwestią estetyki. To obowiązek właścicieli nieruchomości, który wynika z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 13 września 1996 r.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak wybrać łopatę do śniegu?
Zamiatarka do śniegu – warto?
Jaką zamiatarkę do śniegu kupić – elektryczną czy spalinową?
Jak działa odśnieżarka ręczna?
Dla kogo odpowiednia będzie odśnieżarka spalinowa?
Odśnieżanie ręczne nadal cieszy się największą popularnością.
Odśnieżanie ręczne nadal cieszy się największą popularnością.

Łopata do śniegu – najprostszy i najtańszy sposób na śnieg

Najprostszy i najtańszy sprzęt do odśnieżania to łopata do śniegu. Jest wygodna, poręczna i skuteczna, jednak najlepiej sprawdza się do odgarniania lekkiego, świeżego puchu i przy niewielkich opadach. Usuwanie ciężkich warstw mokrego śniegu łopatą wymaga dużego wysiłku i zajmuje wiele czasu. Ze względu na sposób obsługi szufla najlepiej nadaje się do odśnieżania niewielkich powierzchni.

Łopata do śniegu – najprostszy i najtańszy sposób na śnieg

Mimo że łopaty do śniegu są łatwo dostępne w sprzedaży i każda złożona jest z trzech elementów – głowicy, trzonka i rękojeści – poszczególne modele różnią się między sobą. Solidna i niezawodna łopata do odśnieżania powinna być wykonana z wysokiej jakości materiału. Zależy od tego nie tylko bezawaryjność sprzętu, ale również komfort pracy – materiał decyduje o tym, ile waży i jak poręczna jest szufla.

Głowica musi być trwała i odporna na mróz. Najczęściej jest to tworzywo sztuczne – warto jednak wybierać modele wzmacniane (zakończone metalowym lub stalowym okuciem wzdłuż dolnej krawędzi szufli), które są bardziej żywotne i ułatwiają odśnieżanie. Niektórzy producenci oferują też łopaty z metalową głowicą – są mocne i dobrze radzą sobie z twardym, ubitym śniegiem, jednak mogą być niewygodne podczas odgarniania śniegu z kostki brukowej. Głowica może mieć różne rozmiary – wąska przyda się do odśnieżania alejki, ale przy dużych podjazdach wydłuży czas odśnieżania; szeroka sprawdzi się np. podczas prac w ogrodzie, ale, gdy będzie wypełniona śniegiem, możesz mieć trudności z jej podniesieniem.

Wybierając łopatę do śniegu, zwróć uwagę na trzonek – powinien być wykonany z drewna lub aluminium. Najlepiej, aby pokrywał go antypoślizgowy materiał, który sprawi, że sprzęt będzie lepiej przylegał do dłoni i nie wysunie się w trakcie przenoszenia śniegu. Istotna jest również rękojeść (uchwyt na dłoń). Zwykle wykonana jest z tworzywa sztucznego. Powinna być stabilna i nieruchoma, aby nie złamała się w trakcie odśnieżania.

Do szybkiego usunięcia białego puchu zalegającego na rozległym podjeździe przyda się zagarniacz do śniegu. Jest cięższy i mniej poręczny niż łopata, ale w trakcie jednego przejazdu zbiera więcej śniegu, ponieważ jest szerszy i bardziej pojemny. Ułatwieniem w odśnieżaniu płaskich powierzchni zgarniaczem jest wybór modelu wyposażonego w kółka (tzw. podwójna łopata do śniegu na kółkach).

Zamiatarka do śniegu
Zamiatarka do śniegu

Zamiatarka do śniegu i nie tylko!

Popularnym urządzeniem do odśnieżania jest zamiatarka do śniegu. Skutecznie zgarnia cienkie i grube warstwy puchu, a poza sezonem zimowym wykorzystasz ją jako sprzęt do zamiatania utwardzonych powierzchni (np. kostki, asfaltu lub podłogi na tarasie). Zależnie od wybranego modelu, urządzenie może mieć dodatkowe przystawki, które zwiększają jego użyteczność i sprawiają, że nadaje się też do innych prac, np. wiosennych i jesiennych porządków w ogrodzie, sprzątania pomieszczeń gospodarczych i garaży czy czyszczenia podjazdu.

Elektryczna czy spalinowa zamiatarka do śniegu?

Wśród modeli zamiatarek można wyróżnić dwie główne kategorie – zamiatarki elektryczne i spalinowe. Pierwsze są lekkie, wygodne i ergonomiczne. Wymagają podłączenia do sieci, ale na rynku dostępne są też modele z akumulatorem, który pozwala na używanie zamiatarki na większym obszarze przez określony czas. Mogą pracować na różnych powierzchniach i są wystarczające dla posiadaczy domów jednorodzinnych z ogródkiem, podjazdem, chodnikiem czy garażem. Kształt obudowy elektrycznych zamiatarek umożliwia precyzyjne sterowanie i dotarcie do trudno dostępnych miejsc oraz pracę przy krawędziach.

Zamiatarka spalinowa to urządzenie do zadań specjalnych. Większość modeli ma napęd i szeroką część roboczą, więc poradzą sobie z odśnieżaniem dużych obszarów i z grubymi warstwami mokrego śniegu w krótkim czasie i bez wykonywania wysiłku fizycznego. Zamiatarka do kostki pozwala na regulację płaszczyzn natarcia i zmianę prędkości pracy, wymaga jednak regularnych konserwacji i zajmuje więcej miejsca podczas przechowywania.

Odśnieżarka do odśnieżania dużych powierzchni
Odśnieżarka do odśnieżania dużych powierzchni.

Odśnieżarka ręczna – następca łopaty

Wygodnym i wydajnym sposobem na odśnieżanie jest odśnieżarka. Urządzenie podczas pracy wykorzystuje system wirników, które zagarniają śnieg i wysypują go w wybraną stronę. Odśnieżarki są uniwersalne – nadają się do usuwania lekkiego, świeżego puchu oraz mokrych, ubitych warstw śniegu.

Elektryczna odśnieżarka ręczna jest ekonomiczna i kompaktowa – pozwala na wygodną pracę na niewielkim obszarze, na którym znajduje się np. wiele drzew i krzewów. Wyróżnia ją cichy tryb pracy i nadaje się do porządkowania otoczenia domu. Niektóre modele wymagają stałego dostępu do prądu, co ogranicza zasięg ich działania do długości przewodu zasilającego. W sprzedaży są jednak odśnieżarki akumulatorowe (z baterią litowo-jonową), które pozwalają na pracę bez podłączenia do gniazdka. Ich zaletą jest brak emisji spalin i przyjazność dla środowiska.

Odśnieżanie śniegu
Odśnieżanie śniegu

Odśnieżarka spalinowa – kiedy warto na nią postawić?

Odśnieżarka spalinowa ma większą moc niż wersja elektryczna i poradzi sobie z każdym śniegiem – dzięki metalowym podajnikom ślimakowym rozkruszy i rozbije nawet zlodowaciałe zaspy. Przyda się do porządkowania dużych działek, podjazdów, ogrodów, parkingów i placów firmowych. Jej moc może mieć od 5 do 20 KM – im wyższy wskaźnik, tym skuteczniejsza praca odśnieżarki.

Samobieżna odśnieżarka spalinowa wyrzuca zebrany śnieg na odległość kilku metrów i ma nieograniczoną mobilność, ponieważ jest zasilana paliwem. To większe i cięższe urządzenie niż odśnieżarka elektryczna, ale jego obsługę ułatwia wbudowany napęd. Producenci oferują odśnieżarki na gąsienicach lub kołach. Pierwsze nadają się do jazdy po każdym terenie, wybierając zaś drugie, lepiej zdecydować się na model z wysokim bieżnikiem, co zapobiegnie zapadaniu się kół nawet w wysokim śniegu. W sklepach dostępne są także odśnieżarki z gumowymi podajnikami ślimakowymi – dedykowane do pracy na kostce brukowej – oraz wymiennymi akcesoriami, które sprawiają, że urządzenie jest wielofunkcyjne.

Wśród odśnieżarek spalinowych można rozróżnić maszyny:

  • jednostopniowe – są bardziej kompaktowe i mają słabszy silnik. Nadają się do pracy na utwardzonym podłożu i najlepiej radzą sobie z lekkim, świeżym śniegiem.
  • dwustopniowe – to najmocniejsze i najbardziej wydajne urządzenia. Usuwają nawet ciężki, przymarznięty śnieg. W odśnieżarkach dwustopniowych pomiędzy podajnikiem ślimakowym a dyszą wylotową znajduje się wyrzutnik wirnikowy – to element, który obraca się z dużą prędkością i rozdrabnia zagarnięty śnieg.