Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Działka ROD – jak zaplanować ogród? Od czego zacząć?

12

Działa rekreacyjna może być znakomitą formą wypoczynku na świeżym powietrzu, bez konieczności dalekiego wyjazdu. Jak stworzyć przyjemną przestrzeń, w której z przyjemnością odetchniemy po ciężkim dniu pracy?

 Często działka jest naszym pierwszym w życiu ogrodem, który przyjdzie nam zaprojektować i pielęgnować. Podpowiadamy, jak zaplanować najważniejsze jej elementy i efektywnie dbać o działkę ROD.

1. Czym jest działka ROD? 2. Domek na działkę ROD
3. Jak zaplanować ogród na działce? 4. Trawnik i ogród na działce – jak o niego zadbać?
5. Sekatory ręczne i nożyce 6. Sprzęt do podlewania
7. Kosiarka 8. Pozostałe akcesoria

1. Czym jest działka ROD?

Historia Rodzinnych Ogródków Działkowych (ROD) sięga czasów powojennych, chociaż pierwsze ogrody powstały jeszcze w 1897 roku w Grudziądzu. Popularność własnego kawałka zieleni w mieście szybko rosła wraz z postępującą industrializacją. W okresie PRL-u zainteresowanie nimi było największe, gdyż w pracowniczych ogrodach działkowych uprawiano warzywa i owoce, których brakowało w sklepach. Przy problemach z dostawami żywności plony z działki stanowiły zabezpieczenie dla rodzin mieszkających w miastach. Obecnie działki ROD są zarządzane przez Polski Związek Działkowców lub inne stowarzyszenia ogrodowe. Z opłacanych przez ich użytkowników składek finansuje się elementy infrastruktury ogrodowej, remonty i prace na terenach wspólnych. Chociaż popularność ogródków działkowych nie jest już tak duża jak sto lat temu, nadal wiele osób spędza w ten sposób wolny czas. W pewnym momencie działki pełniły przede wszystkim funkcję rekreacyjną, jednak wraz z popularyzacją zdrowej żywności, a także spożywania warzyw i owoców bez chemicznych dodatków, coraz częściej można tam spotkać grządki warzywników i drzewka owocowe.

2. Domek na działkę ROD

Aby móc w pełni zadbać o działkę, potrzebujemy sporo narzędzi ogrodowych. Niektórych używamy zaledwie raz w roku, jednak inne, takie jak motyka czy kosiarka, są niezbędne niemal przy każdej wizycie w ogródku. Dlatego podstawowym wyposażeniem działek są domki, które służą do przechowywania narzędzi, mebli ogrodowych czy np. grilla.

 

Domek bardzo przydaje się też w okresie przymrozków, kiedy niektóre rośliny dobrze jest przechowywać w odpowiedniej temperaturze. Trzeba jednak pamiętać, że na działkach można budować jedynie obiekty tzw. małej architektury. Obostrzenie to weszło w życie po tym, jak w pewnym momencie niektórzy posiadacze działek rekreacyjnych zaczęli traktować je jak własne działki budowlane. Niestety, budynki, które powstają na działach, nie mogą pełnić funkcji mieszkalnej.

 

Wszelkie ograniczenia pod względem powierzchni domku i jego wyposażenia określone są przepisami prawa budowlanego i wymaganiami Związku Działkowców. Podstawowym kryterium jest kwestia powierzchni tzw. altany ogrodowej. Zarówno według przepisów budowlanych, jak i związkowych, rozmiar tego typu budynku nie może przekraczać 35 m2. Na działkach najczęściej możemy spotkać domki w pełni zabudowane, ponieważ ograniczają one ryzyko kradzieży, a także zapewniają najlepsze warunki do przechowywania różnych rzeczy. Jednak na działkach o typowo rekreacyjnym charakterze ich właściciele stawiają np. drewniane altany, zabudowane z trzech stron z ławą i stolikiem wewnątrz. Takie konstrukcje mają za zadanie wyłącznie osłonić wypoczywających przed wiatrem, deszczem czy zbyt intensywnym słońcem.

 

Z punktu widzenia przepisów nie ma ograniczeń co do materiałów, z jakich postawimy swój domek ogrodowy. Działkowcy przeważnie decydują się na drewno ze względu na naturalny wygląd wśród zieleni oraz łatwość samodzielnego zbudowania takiej konstrukcji. Przykładem estetycznego i funkcjonalnego domku jest Werh-holz z obszernymi, dwuskrzydłowymi drzwiami. Dla tych, którzy szukają prostszych rozwiązań, polecamy kompaktowy domek ogrodowy Frankfurt. Bardzo szybkie w złożeniu są też domki z tworzywa sztucznego, które zasadniczo składają się zaledwie z kilku prostych elementów.

 

Przydatna na każdej działce będzie też skrzynia, w której schowamy najpotrzebniejsze narzędzia. Jeśli mamy więcej różnego rodzaju akcesoriów ogrodowych, użyteczny będzie bardziej przestronny składzik w stylu metalowego domku ogrodowego o powierzchni 3m2.

3. Jak zaplanować ogród na działce?

Ogródek działkowy, chociaż niewielki, stwarza wiele możliwości ciekawej aranżacji. Jednak zanim przystąpimy do sadzenia krzewów i siania trawy, powinniśmy odpowiednio przygotować teren pod właściwy ogród.

 

Pierwszym krokiem musi być odchwaszczenie działki i oczyszczenie jej ze wszystkich niepotrzebnych elementów. Bardzo często kupowany przez nas ogródek jest zaniedbany, a doprowadzenie go do porządku wymaga sporo pracy, jeszcze przed posadzeniem pierwszych roślin.

 

Następnym krokiem jest przygotowanie podłoża. Jeszcze przed decyzją o zakupie działki warto sprawdzić, jaka gleba dominuje na jej terenie. Nawet jeśli nie jest to nieprzyjazna glina, może się okazać, że gleba po długich latach użytkowania jest wyjałowiona. Warto więc na początku dostarczyć glebie odpowiednich składników mineralnych czy rozłożyć na powierzchni gleby warstwę nowego podłoża.

 

Kolejny krok dotyczy zaplanowania przestrzeni działki. Jaką część ma stanowić trawnik? Jaka będzie jego funkcja? Jeśli potrzebujemy trawy wyłącznie po to, aby co jakiś czas rozłożyć na niej leżak, nie musimy inwestować w profesjonalną murawę, a powierzchnia trawnika nie musi być duża. Jednak jeżeli planujemy regularne mecze piłkarskie z dziećmi, warto wybrać odporny na deptanie i silnie ukorzeniony gatunek sportowej murawy.

 

Od razu dobrze też zdecydować, jak dużo miejsca przeznaczymy na wysiew warzyw czy drzewka owocowe. Należy wtedy od razu dobrać odpowiedni rodzaj ziemi czy nawozu. Obie przestrzenie możemy zgrabnie od siebie odgrodzić tujami w odmianie Szmaragd, które zapewnią zieleń przez cały rok i nie będą od nas wymagały zbyt dużych nakładów pracy. Z kolei między rabatami a trawnikiem poprowadźmy wygodne ścieżki wyłożone korą, dzięki czemu będziemy mogli wygodnie poruszać się po całym obszarze działki, bez obaw o zniszczenie roślin. Kora to też świetna wyściółka pod huśtawkę czy meble ogrodowe.

 

Jeśli nasza działka nie jest zbyt duża, a chcemy cieszyć się bogactwem wielu gatunków kwiatów, skutecznym rozwiązaniem będzie sadzenie ich w specjalnych podwyższonych rabatach, które możemy wypełnić podłożem dedykowanym wybranemu gatunkowi. W ten sposób zapewnimy roślinom optymalne warunki wzrostu. Podlewając bratki w tego typu rabacie, oszczędzimy też wysiłku związanego z koniecznością ciągłego pochylania się nad kwiatami.

 

4. Trawnik i ogród na działce – jak o niego zadbać?

Trawnik to cenne miejsce relaksu dla całej rodziny. Aby móc cieszyć się zieloną i dobrze ukorzenioną trawą, trzeba właściwie o nią zadbać. Podstawą jest dobre podłoże. Warto wybrać ziemię pod trawnik, która nie tylko zapewnia najlepsze warunki samej trawie, lecz także poprawia jej odporność na szkodniki i choroby. Granice warto wykończyć palisadą lub opaską, aby nadać trawnikowi określony kształt, który będzie można łatwo skosić. Dzięki temu trawy nie zaczną przerastać na rabaty. Kiedy już solidnie wyrosną, niezbędne będą narzędzia do pielęgnacji trawnika. Jakie? O tym poniżej.

5. Sekatory ręczne i nożyce

Narzędzia niezbędne do przycinania pędów drzew i krzewów. Jeśli na działce rośnie wysokie drzewo, warto wybrać model z drążkiem teleskopowym. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są nożyce akumulatorowe, którymi bez wysiłku przystrzyżemy żywopłot.

6. Sprzęt do podlewania

Konewka to niezbędnik każdego działkowca, jednak jeśli powierzchnia ogródka jest większa, optymalnym rozwiązaniem będzie wąż ogrodowy, z którym dotrzemy do każdej rabaty. Jeśli nie lubimy stać z pistoletem zraszającym w ręku, sprawdźmy bogatą ofertę systemów nawadniających.

7. Kosiarka

Nawet najmniejszy trawnik wymaga regularnego koszenia. Zwinna, nieduża kosiarka elektryczna zmieści się w skrzyni ogrodowej i pozwoli nam utrzymać trawę w idealnym stanie. Jeśli potrzebujemy tylko wyrównać kilka metrów kwadratowych trawnika, możemy zdecydować się na kosiarkę bębnową z ręcznym napędem. Jeśli jednak mamy obszerny trawnik, który pokrywa większość działki, wygodnym rozwiązaniem będzie kosiarka spalinowa z napędem.

8. Pozostałe akcesoria

Na działce przydadzą się też narzędzia do ręcznych prac ziemnych, takie jak łopata, szpadel czy grabie. Do wywózki skoszonej trawy czy obciętych gałęzi przydatna będzie taczka. Pamiętajmy też, aby w trakcie pielęgnacji ogródka zadbać też o siebie. Pracujmy więc w rękawiczkach ogrodowych, które nie uszkodzą skóry dłoni.

Do góry