Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Drzewa w ogrodzie

Drzewa w ogrodzie.

Nieważne, czy służą jako osłona przed słońcem i ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów, czy ważny element dekoracyjny: drzewa mają znaczny i długotrwały wpływ na charakter działki. Dzięki szerokiej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie. Szczególnie popularne są drzewa owocowe, które przekonują nie tylko pięknymi kwiatami, ale także pysznymi owocami. Prawdziwymi klasykami są również lipy, buki i klony.

1. Drzewa: małe czy duże? 2. Jaka gleba? Jaki pokrój?
3. Porady dotyczące wyboru stanowiska 4. Sadzenie drzew w ogrodzie – prace wstępne
5. Wkopywanie drzewka 6. Cięcie i podlewanie: pielęgnacja drzewa
7. Sposób przycinania drzew! 8. Podsumowanie
Drzewa: małe czy duże?

1. Drzewa: małe czy duże?

Zanim zdecydujesz się kupić drzewo, sprawdź, czy panujące w Twoim ogrodzie warunki glebowo-stanowiskowe są dla niego odpowiednie. Ilość dostępnego miejsca i stopień nasłonecznienia mają fundamentalne znaczenie dla prawidłowego rozwoju rośliny. Np. laurowiśnia wschodnia i klon zwyczajny preferują stanowiska cieniste, natomiast jabłonie potrzebują dużo słońca.

Jeśli chcesz zasadzić drzewo w przedogródku lub przed tarasem, powinieneś wybrać mniejszą odmianę, aby korona nie rzucała zbyt dużego cienia. Miłorząb dwuklapowy osiąga np. wysokość tylko od 2,5 do 3,5 m, jest szeroki na 1,5 m i dobrze sprawdza się w małych ogrodach. Wielkie drzewa, takie jak dęby, lipy i buki, potrzebują dużo miejsca. Przy wyborze odpowiedniego drzewa pomoże Ci następująca podstawowa zasada: wysokość w pełni wyrośniętego drzewa powinna odpowiadać 2/3 szerokości ogrodu. Jeśli szerokość Twojego ogrodu wynosi 10 m, wybierz odmianę, która nie będzie wyższa niż 6,5 m. Przed kupnem drzewa zapytaj fachowców, np. pracowników szkółki roślin lub centrów ogrodniczych, o szerokość korony.

Jaka gleba? Jaki pokrój?

2. Jaka gleba? Jaki pokrój?

Przy wyborze drzew uwzględnij warunki glebowe w ogrodzie. Wiąz holenderski i dąb błotny wymagają gleby bogatej w składniki odżywcze. Inne rodzaje, np. wierzba całolistna, są mniej wymagające. W markecie OBI przy wszystkich oferowanych drzewach podane są informację o ich wymaganiach bytowych. Dodatkowe szczegóły można uzyskać bezpośrednio u sprzedawców lub w broszurach informacyjnych i poradnikach.

Jeśli już wiesz, jaka gleba występuje w Twoim ogrodzie, zastanów się, jakie wymagania mają spełniać wybrane przez Ciebie drzewa. Czy chcesz, aby wydawały owoce? Jeśli tak, wybierz grusze, jabłonie lub czereśnie, ponieważ dobrze rozwijają się w naszej szerokości geograficznej. Jeśli ważniejsze są dla Ciebie względy estetyczne, przed kupnem roślin zastanów się, czy kolor liści i kształt korony będzie harmonizował przez cały rok z resztą ogrodu. Wiśnia tybetańska i brzoza nadrzeczna zachwycają piękną korą, robinie akacjowe i klony bardzo szybkim wzrostem.

Porady dotyczące wyboru stanowiska

3. Porady dotyczące wyboru stanowiska

Jeśli znalazłeś już odpowiednie drzewo, musisz wybrać właściwe dla niego miejsce. Tutaj musisz przestrzegać kilku prostych zasad: drzewo powinno znajdować się w odległości metra od tarasów i ścieżek, aby w trakcie wzrostu jego korzenie niczego nie uszkodziły. Kolejnym kryterium wyboru miejsca jest cień, który drzewo rzuca. Chciałbyś schować się pod nim przed słońcem? Które obszary ogrodu pod żadnym pozorem nie mogą być zacienione? Grządki warzywne i owocowe potrzebują odpowiedniej ilości słońca, podobną potrzebę ma większość osób spędzających poranek na tarasie.

Jeśli zależy Ci na dobrych kontaktach z sąsiadami, nie powinieneś sadzić drzew zbyt blisko granicy działki. Spadające liście, owoce i za duży cień rzucany przez drzewa to częste przyczyny kłótni między sąsiadami. W związku z tym, regulacje prawne przewidują w większości krajach wymagane odległości. Przy czym przy pomiarze odstępu bierze się pod uwagę pień, a nie gałęzie. Jeśli nie masz pewności, zwróć się do właściwego urzędu miejskiego lub gminnego, gdzie z pewnością uzyskasz informacje o obowiązujących przepisach. Podstawowa zasada mówi, że wszystkie drzewa wyższe niż 2 metry należy sadzić w odległości 1 metra od granicy działki. W przypadku mniejszych drzew wystarczy zachowanie półmetrowego odstępu.

Sadzenie drzew w ogrodzie – prace wstępne.

4. Sadzenie drzew w ogrodzie – prace wstępne

Jeśli wiesz, gdzie chcesz zasadzić drzewo, możesz rozpocząć właściwe prace. Najlepszą porą na sadzenie drzew jest jesień, ponieważ roślinie nie zagrażają ani zbyt wysokie, ani zbyt niskie temperatury. Dobre wyniki uzyskuje się dzięki łagodnym temperaturom także wiosną. Większe drzewa należy sadzić razem z bryłą korzeniową. W tym celu wykop łopatą dół, który jest o jedną trzecią lub prawie dwa razy większy od systemu korzeniowego. Będzie Ci łatwiej, jeśli wykopaną ziemię będziesz składował na taczce. Jeśli zmieszasz ziemię z małą ilością kompostu i kilkoma garściami mączki rogowej, możesz samodzielnie stworzyć organiczny nawóz.

Spulchnij glebę za pomocą wideł ogrodowych. Mniejsze drzewka podeprzyj jednym palikiem, w przypadku większych użyj trzech. W ten sposób zabezpieczysz drzewa przed wiatrem i innymi czynnikami atmosferycznymi i umożliwisz ich prawidłowy rozwój. Przy zakupie drzew możesz zapytać sprzedawcę, jaki system podpór najlepiej sprawdzi się przy wybranej przez Ciebie odmianie. W zależności od wielkości drzewa podpory będą konieczne przez okres od czterech do pięciu lat. Palik należy wbić na szerokość dłoni od pnia, zanim posadzi się w dole drzewo. Ponieważ w naszej szerokości geograficznej wiatr wieje zwykle z kierunku zachodniego, zaleca się, aby palik umieścić od zachodniej strony drzewa.

Wkopywanie drzewka.

5. Wkopywanie drzewka

Jeśli wbiłeś palik, możesz wreszcie wkopać drzewo. W tym celu postaw je na ziemi i przetocz bryłą korzeniową bezpośrednio do dołka. Bryła korzeniowa często zawinięta jest w szmatkę, którą możesz rozłożyć w dole bez konieczności zdejmowania jej z korzeni.

Teraz możesz wypełnić dół ziemią, którą odkładałeś na taczce. Następnie udepcz ostrożnie grunt. Na koniec przywiąż drzewo do palika. W centrach ogrodniczych znajdziesz specjalne sznury konopne i liny kokosowe, które bardzo dobrze się do tego nadają. Linę zawiąż kilka razy dookoła drzewa i palika, tworząc pętlę w formie ósemki. Drzewo musi stać pionowo, nie może się przekrzywiać pod wpływem działania materiału mocującego. Teraz zwiń końcówki liny w przeciwnych kierunkach przez pętelki i zawiąż je. Na sam koniec porządnie podlej drzewo – w ten sposób zapewnisz mu nie tylko odpowiednią ilość wody, ale pomożesz zamknąć wszystkie puste przestrzenie w ziemi.

Wskazówka:

Prawidłową głębokość dołu rozpoznasz po tym, że bryła korzeniowa drzewa całkowicie się w nim chowa lub po tym, że górna część systemu korzeniowego leży w jednej płaszczyźnie z powierzchnią ziemi. Po przebarwieniu pnia możesz rozpoznać, na jaką głębokość drzewko było wkopane u sprzedawcy. Pomoże Ci to w prawidłowym oszacowaniu głębokości.

Cięcie i podlewanie: pielęgnacja drzewa.

6. Cięcie i podlewanie: pielęgnacja drzewa

Aby drzewa mogły się w ogrodzie prawidłowo rozwijać, potrzebują pielęgnacji. Nowo zasadzone drzewa nie potrafią samodzielnie zaopatrywać się w odpowiednią ilość wody. Przez pierwsze dwa lata musisz drzewka podlewać bardzo regularnie, dotyczy to przede wszystkich okresów suszy. Do podlewania możesz używać wody z konewki czy z węża ogrodowego.

Skoro zasadziłeś drzewa, jesteś odpowiedzialny za ich pielęgnację, np. za regularne przycinanie liści sekatorem. W ten sposób zapewniasz roślinom wystarczającą ilość tlenu i światła i sprawiasz, że zwiększa się ich odporność na choroby grzybowe. Jeśli masz drzewka owocowe, przycinając je, przyczyniasz się do tego, że owoce będą szczególnie aromatyczne. Cięcie bowiem kieruje sokami i wpływa korzystnie na rozwój kwiatów. Dzięki temu zbiory są obfitsze, a owoce pyszniejsze. Przycinanie jest ważne także dlatego, że pozwala kontrolować wzrost rośliny i wzmacnia jej gałęzie.

Sposób przycinania drzew.

7. Sposób przycinania drzew!

Odpowiednia pora na przycięcie drzew jest sprawą indywidualną. Intensywnie rosnące drzewa, np. wierzby, powinno przycinać się latem, wcześniej rozwijające się odmiany, np. klon pospolity, dopiero jesienią. Dla większości roślin najlepszym czasem na użycie sekatora jest zima, ponieważ wówczas znajdują się w okresie spoczynku i mają odpowiednio dużo czasu, aby po przycięciu odzyskać do wiosny siły. Uwaga przy przymrozkach! Jeśli temperatura spada poniżej zera, przycinaniem tylko drzewom zaszkodzisz. Przyczyna: gałęzie łatwiej się łamią, a miejsca po cięciu tylko z trudem zabliźniają. Jeśli nie jesteś pewny, w jakim cyklu przycinać zasadzone przez Ciebie drzewa, zwróć się o pomoc do pobliskiego marketu budowlano-ogrodniczego.

Jeśli Twoje drzewko jest młode, rodzaj cięcia ma decydujące dla niego znaczenie. U góry powinieneś usuwać więcej gałęzi niż na dole. Korona powinna mieć kształt piramidy, u góry kończyć się ostrym wierzchołkiem. Pierwsze przycięcie wykonaj jeszcze przed zasadzeniem. Przytnij drzewo tak, aby zostały trzy, cztery gałęzie i przewodnik. W ten sposób zapewnisz, że korzenie będą dostarczały wartości odżywcze całej roślinie.

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez ogrodników amatorów jest zbyt słabe przycinanie drzew, skutkujące tym, że rośliny nie mają silnych gałęzi i rosną nierównomiernie. Bądź odważny i nie bój się cięcia – najgorsze, co może się zdarzyć, to nieestetycznie przycięta korona. Z reguły zaleca się, aby obcinać 1/3 pędów, w przypadku drzewek owocowych możesz przyciąć więcej.

8. Podsumowanie

Aby samodzielnie zasadzone drzewa sprawiały nam dużo radości, przy projektowaniu i planowaniu ogrodu, należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak ich wielkość oraz odległość do działki sąsiada lub własnego tarasu. Samo sadzenie jest dość proste, także pielęgnacja nie stanowi większego problemu. Ważnym obowiązkiem jest natomiast przycinanie drzew – tutaj obowiązuje zasada śmiałego działania: jeśli chcemy, aby drzewo miało piękny kształt i pokrój, musimy odważnie używać sekatora.

Do góry