Drewutnia ogrodowa – wiata na drewno może być ozdobą ogrodu

Drewutnia ogrodowa – najlepsze miejsce na przechowywanie drewna na opał

Drewutnia to funkcjonalny element ogrodowej małej architektury. Może wyglądać jaka wiata z drewna, schowek z pomieszczeniem gospodarczym albo nowoczesny stojak ze stali. Sprawdź, czym różnią się drewutnie ogrodowe i jaka wiata na drewno kominkowe będzie najlepsza.

Jeśli w Twoim domu jest kominek, przyda Ci się miejsce do przechowywania opału. Zgrabną konstrukcją jest drewutnia ogrodowa, w której drewno dobrze sezonuje.

Spis treści:

Nowoczesna drewutnia – jaka powinna być?
Drewutnia ogrodowa, czyli praktyczna ozdoba ogrodu
Drewutnia własnoręcznie wykonana czy ze sklepu?
Wiata na drewno

Nowoczesna drewutnia – jaka powinna być?

Drewutnia ogrodowa stwarza doskonałe warunki do sezonowania i przechowywania drewna opałowego. Osłania je od wiatru i deszczu, a jednocześnie jest ażurowa i przewiewna, co zmniejsza ryzyko gnicia wilgotnych kłód.

W sezonie grzewczym – od jesieni po wiosnę – drewno do kominka przynosisz regularnie. Wiata na drewno powinna więc znajdować się blisko budynku mieszkalnego, np. przy garażu, tarasie lub w ogrodzie. Ze względu na to, że jej konstrukcja będzie widoczna, drewutnia powinna być ciekawa wizualnie, zgrabna i dopasowana do stylu pozostałych budynków znajdujących się na działce.

Na funkcjonalność drewutni ogrodowej wpływają odpowiednie jej wymiary. To one decydują o komforcie użytkowania wiaty i pozwalają na umieszczenie w niej pokaźnego zapasu drewna kominkowego. Jeśli szukasz wyłącznie wiaty na opał, wybierz konstrukcję o głębokości co najmniej 80 cm. Szczapy mają zwykle długość ok. 40 cm, więc w takim schowku swobodnie zmieścisz dwa rzędy drewna.

Wybierając drewutnię, sprawdź też jej wysokość. Stos drewna powinien mieć około 1,6 m – taki poziom pozwala na wygodne zdejmowanie kawałków opału leżących na samej górze. Mając to na uwadze, szukaj wiaty o wysokości od 1,8 do 2 m.

Optymalnym rozwiązaniem jest wybór takiej drewutni, której wielkość umożliwia przechowywanie drewna na dwa sezony grzewcze. Najlepiej, jeśli jej wnętrze podzielisz na dwie części – w jednej będzie znajdować się wysuszone drewno z ubiegłego roku (takie, którym możesz palić w kominku), a w drugiej świeże do sezonowania i przeznaczone na następny rok.

Nowoczesna wiata na drewno – rodzaje

Zależnie od upodobań, potrzeb i możliwości działki do wyboru masz różne projekty drewutni. Możesz kupić gotową konstrukcję – tutaj na uwagę zasługuje wiata na drewno OBI – albo wykonać ją własnoręcznie.

Drewutnia na drewno może być wyłącznie miejscem do przechowywania opału albo pełnić dodatkowe funkcje, np. schowka na kosz na śmieci czy rowery. Najmodniejsze projekty to:

  • nowoczesny stojak ze stali – ma industrialny wygląd i pasuje do otoczenia domu w stylu minimalistycznym i loftowym;
  • drewutnia ze schowkiem – ma dwie wnęki: jedną półotwartą na drewno, a drugą całkowicie zabudowaną i zamykaną na drzwiczki. Taka konstrukcja przyda się na działce, na której nie ma garażu do przechowywania mebli lub narzędzi ogrodowych – kosiarki do trawy czy taczki;
  • drewutnia narożna – pasuje do działek o niewielkim metrażu. Nadaje się do ustawienia przy budynku, gdzie tworzy dyskretny kącik gospodarczy;
  • nowoczesna wiata na drewno z garażem – to konstrukcja o większej powierzchni. Schowasz w niej nie tylko opał do kominka, ale też samochód, rowery czy motocykl.
suszenie drewna na opał pod wiatą na drewno

Drewutnia nowoczesna – z jakiego materiału?

Wiata na drewno kominkowe najczęściej jest drewniana – zwykle sosnowa lub modrzewiowa. Popularnym rozwiązaniem jest też drewutnia z palet, którą w łatwy sposób wykonasz samodzielnie. Dla zachowania największej trwałości konstrukcja drewutni paletowej wymaga impregnacji, która zabezpieczy drewno przed zbyt szybką biodegradacją. Trzeba też wykonać na niej zadaszenie, np. za pomocą płyt OSB, po to, aby uchronić opał przed deszczem i śniegiem.

Drewno to nie jedyny materiał na drewutnie ogrodowe. Ich konstrukcje są też wykonywane ze stali, która ma wysoką odporność na zmienne warunki pogodowe i jest bardzo trwała. Najbardziej odporne drewutnie są budowane z płyt betonowych lub murowane. Wykonanie takiego budynku jest jednak znacznie droższe i bardziej czasochłonne – taka konstrukcja wymaga bowiem zbudowania betonowego fundamentu.

suszenie drewna na opał pod wiatą na drewno

Drewutnia ogrodowa, czyli praktyczna ozdoba ogrodu

Estetyczna, nowoczesna drewutnia może być ciekawym elementem ogrodowej małej architektury. Ma prostą konstrukcję, którą łatwo połączysz z innymi budynkami, np. z domkiem narzędziowym czy zabudowanym koszem na śmieci, tworząc spójny segment gospodarczy, a równomiernie ułożone wewnątrz wiaty kawałki drewna stworzą naturalną mozaikę i będą przykuwać oko.

Drewniana konstrukcja nadaje się do malowania, co pozwala na idealnie wpasowanie wiaty w otoczenie domu. Ażurowe ściany wyglądają efektownie i podkreślają otoczenie działki. Sprawdzą się też w roli ogrodowej pergoli – możesz posadzić przy nich pnące rośliny, np. wiciokrzewy, róże czy clematisy – to sprawi, że zwykła wiata na drewno zyska zupełnie nowy, dekoracyjny charakter.

Drewutnia własnoręcznie wykonana czy ze sklepu?

Wiata na drzewo może być wykonana własnoręcznie lub kupiona w postaci gotowych do złożenia segmentów. Wybierając pierwszy wariant, bierzesz na siebie obowiązek wykonania wszystkiego od podstaw – włącznie z projektem, zakupem drewna, wyszlifowaniem go i docięciem na odpowiednią długość. Proces ten jest złożony, wymaga czasu i może być skomplikowany dla osób niedoświadczonych technicznie. Po wybudowaniu wiaty może się natomiast okazać, że nie spełnia ona oczekiwań wizualnych i znacznie odbiega od początkowych wyobrażeń.

Decydując się na gotową drewutnię ze sklepu, skracasz czas pracy wyłącznie do przygotowania podłoża i skręcenia gotowych elementów. Wiesz też od razu, jak wiata będzie prezentować się po złożeniu, co jest bardzo istotne, biorąc pod uwagę jej usytuowanie w pobliżu domu. Ważną zaletą dostępnych w sprzedaży wiat na drewno kominkowe jest też sposób impregnowania. Wiele z nich jest poddawanych zabiegowi natryskowemu, który dokładniej pokrywa powierzchnię drewna i lepiej zabezpiecza je przed wilgocią i wypaczeniem, niż klasyczne malowanie pędzlem.

Budowa drewutni a przepisy prawa budowlanego

Budując samodzielnie wiatę na drewno kominkowe, nie masz obowiązku uzyskać pozwolenia na budowę. Warunkiem jest jednak wzniesienie wolnostojącej, parterowej konstrukcji, której powierzchnia ma nie więcej niż 35 m2. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, na działce o powierzchni 500 m2 bez administracyjnego pozwolenia możesz wybudować maksymalnie dwie takie wiaty.