Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Budowa tarasu w 6 krokach

Budowa tarasu

Taras jest idealnym miejscem do odpoczynku i relaksu.Doskonale sprawdza się także jako miejsce na wspólne, rodzinne posiłki na świeżym powietrzu. OBI podpowiada, w jaki sposób zbudować taras w 5 prostych krokach.

Każdy właściciel domu może zafundować sobie własny taras. Przy budynku mieszkalnym będzie on pełnił funkcję wypoczynkową i stanie się przedłużeniem powierzchni mieszkalnej domu. Połączy wnętrze budynku z jego otoczeniem (np. z ogrodem).

Zanim rozpoczniemy budowę tarasu, należy się zastanowić, w jaki sposób będziemy go najczęściej użytkowali. Duże znaczenie ma także wielkość tarasu. Powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy na nim np. postawić stół dla czterech lub sześciu osób, czy tylko umieścić dwa leżaki. Po zaprojektowaniu całości i ustaleniu powierzchni tarasu można rozpocząć pracę.

Jednym z najpopularniejszych materiałów, z jakich powstaje taras, jest drewno, jednak równie dobrze można wykonać go z desek tarasowych wykonanych z innych materiałów. Solidnym budulcem są np. płyty z betonu lub granitu, które nadadzą przestrzeni do wypoczynku bardziej urbanistycznego stylu. Kostka brukowa również jest dobrym pomysłem, zwłaszcza w niewielkich ogródkach miejskich. Sporo też zależy od kolorystyki architektury domu. Na szczęście wybór jest bardzo duży – od wielu gatunków drewna, po różnorakie wzory tradycyjnej kostki brukowej. Dla przykładu jeśli chcemy połączyć betonową wytrzymałość z estetyką drewna, optymalnym rozwiązaniem będą tzw. pniaki, czyli betonowe deski ogrodowe imitujące słoje naturalnego drewna. Nasze porady są uniwersalne, dlatego warto mieć je na uwadze bez względu na materiał, który wybierzecie.

1 - Krok po kroku
Przygotowanie

Krok po kroku 1 - Przygotowanie

W drugim kroku przygotuj stabilną podstawę pod Twój taras. W przypadku betonowych płyt pracy będzie zdecydowanie mniej, ponieważ na przygotowanym wcześniej podłożu możemy od razu układać beton lub kostkę. Częstym zabiegiem wykorzystywanym przez profesjonalistów jest również warstwa mieszanki piasku oraz suchego betonu. W przypadku drewna podstawa jest istotna, gdyż ma za zadanie chronić drewno przed wilgocią. Do budowy podłoża możesz wykorzystać różne materiały. Popularne rozwiązanie to na przykład płyty betonowe – są trwałe i praktyczne, a do tego możesz je układać nawet bez wcześniejszego przygotowywania podłoża. Możesz ułożyć również terakotę lub kostkę brukową. Takie podłoże będzie również wytrzymałe, nie będzie się kruszyło, a do tego nie będzie porastało roślinami lub mchem. Jeszcze inne rozwiązanie to zrobienie wylewki betonowej. Pamiętajmy o zachowaniu spadku dla skutecznego odprowadzenia wody

Powierzchnia przylegania

Krok po kroku 2 - Podstawa

Ułóż kostkę brukową lub płyty betonowe na podłożu jako stabilną powierzchnię przylegania. Ochronią one drewno przed wilgocią pochodzącą z ziemi (konstruktywna ochrona drewna).

Rozkładanie belek nośnych

Krok po kroku 3 - Rozkładanie belek nośnych

Ten krok przeznaczony jest dla tarasów drewnianych. Na bloczkach betonowych lub na innej przygotowanej powierzchni umieść podkładki gumowe. Dzięki nim odseparujesz legary od betonu. Z jednej strony to zabezpieczy od betonu drewno i uchroni je przed gniciem, a z drugiej – wygłuszy podłogę tarasu. Legary układaj równolegle, zachowując kąt prosty od ściany domu. Po rozłożeniu wszystkich belek nośnych wyrównaj je przy użyciu poziomnicy i linijki.

Układanie desek podłogowych

Krok po kroku 4 - Ułożenie tarasu

W przypadku kostek brukowych lub płyt z betonu czy granitu, ułożenie powinno poprzedzać zaplanowanie układu tarasu. Chodzi przede wszystkim o właściwe zaplanowanie rozłożenia płyt, aby zyskać jak najlepszy efekt estetyczny, a także odpowiednio dobrać ilość materiału. Jeśli wybierasz kostkę we wzory, dokładnie zaplanuj cały układ, np. luźno rozkładając poszczególne elementy na podłożu. Warto wziąć pod uwagę wariant z dwoma wzorami kostki czy płyt, które będą tworzyć mozaikę. Wizja ostatecznego efektu jest w tej sytuacji niezwykle ważna. Kiedy już przejdziesz do właściwej pracy, pamiętaj o dokładnym układaniu każdego elementu. Kostki bądź płyty muszą tworzyć dokładnie dopasowane puzzle, między elementami których pozostawiono minimalne odstępy. Szczeliny z pewnością się pojawią, jednak należy pamiętać, że można wypełnić je kruszywem. Każdy element po wpasowaniu powinien być ustabilizowany przy użyciu gumowego młotka. Gdy taras będzie cały, warto całość polać wodą, żeby elementy ułożyły się stabilnie jeden obok drugiego. Na koniec warto utwardzić całość zagęszczarką lub walcem.

Przejdźmy teraz do drewna. Zanim zaczniesz mocować deski, musisz zakonserwować drewnianą konstrukcję z legarów. Zabezpiecz je dobrej klasy impregnatem do drewna. Wniknie on głęboko w strukturę drewna, chroniąc je przed działaniem wody, a przy okazji zwiększy wytrzymałość drewna i jego trwałość. Ponadto wierzchnią stronę belek nośnych pomaluj masą bitumiczną. To dodatkowo uszczelni konstrukcję i zapewni jej wysoką hydroizolację oraz odporność na czynniki atmosferyczne i agresywne substancje występujące w gruncie. W celu ochrony przed gromadzeniem się wilgoci przyklej na belkach nośnych papę dachową.

Pierwszą deskę podłogową tarasową ułóż prostopadle w stosunku do belek nośnych. Przykręć ją dwoma wkrętami ze stali nierdzewnej. Używaj zawsze dwóch wkrętów na jeden legar, żeby zapewnić solidność mocowania. Gdy masz już przymocowaną pierwszą deskę podłogową, ułóż kolejne w taki sam sposób i w takich samych odstępach. Podczas układania zwróć uwagę, aby zachować niewielki odstęp pomiędzy deskami. Powinien on wynosić 3-5 mm. Taka dylatacja jest konieczna, żeby nie doszło do deformacji i zniszczenia desek. Musisz bowiem pamiętać, że drewno pracuje latem i zimą – na przemian pęcznieje i kurczy się. Zachowaj również odstępy na połączeniach wzdłużnych, jeśli takie występują (mogą się pojawiać tylko w miejscach występowania legarów). Jako praktyczne narzędzie do zachowania odstępu sprawdzi się linijka. Możesz również wymierzyć odstępy między deskami za pomocą cienkich listewek o tej samej grubości.

 W przypadku, gdy deski podłogowe trzeba dopasować do drzwi, rur spadowych itp., zaznacz na desce wymiar luki. Za pomocą wyrzynarki wytnij luki. Następnie przykręć deski podłogowe.

Gotowy taras

Krok po kroku 5 - Gotowy taras

Jak już wspominaliśmy, w przypadku tarasów betonowych lub z kostki brukowej, na końcu uzupełniamy szczeliny, które najczęściej powstają przy styku ze ścianą domu oraz przy obrzeżach. Często wykorzystuje się w tym celu piasek, jednak można skorzystać też ze specjalnego kruszywa, dopasowanego kolorystycznie do płyt. Przez kilka dni warto zraszać powierzchnię wodą, tak jak robi się to ze świeżo założonym trawnikiem. Płyty mogą w tym czasie jeszcze pracować, jednak nie trzeba się tym przejmować – możliwe jest dokonanie ewentualnych poprawek.

A jak to wygląda w przypadku desek? Jeśli wszystkie są przykręcone, należy przyciąć je wzdłuż sznurka ciesielskiego. Teraz musisz wykończyć krawędzie tarasu. Jeśli podłoga z desek nie znajduje się zbyt wysoko nad gruntem, jako obramowanie możesz zamontować pionowo deski za pomocą wkrętów do brzegów podłogi. Natomiast przy dużej odległości od gruntu konieczne będzie zrobienie specjalnej konstrukcji z belek, dzięki której zamocujesz pionowo deski jako obudowę maskującą. Następnie oczyść powierzchnię desek z zanieczyszczeń. Na koniec nałóż pędzlem warstwę oleju do tarasów (bezbarwny lub o odpowiednim kolorze). Ochroni on drewno przed działaniem wody i promieniami UV, a do tego upiększy i odżywi deski podłogowe. Po wyschnięciu możesz już użytkować swój wymarzony taras. W końcu czas przecież zrelaksować się na nim po ciężkiej pracy.

porada-taras

Krok po kroku 6 - Gotowy taras

Lista zakupów dla tarasu drewnianego

Lista zakupów dla tarasu z płyt

 

Lista narzędzi

 

·         płyty betonowe/ kostka brukowa/ płyty granitowe

·         obrzeża

  • śruby, 60 m

·         suchy beton

  • ew. kołki drewniane do otaczania

 

 

 

  • linijka/ołówek

 

  • młotek gumowy

 

 

 

  • rozpórka (płytki drewniane lub z tworzywa sztucznego, ok. 5 mm podczas układania desek podłogowych)

 

 

 

 

  • śruby, 60 m

 

 

 

Do góry