Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Buda dla psa - jak duża powinna być psia buda?

Jak duża powinna być buda dla psa

Buda dla psa musi być dostosowana do jej lokatora. Przede wszystkim rozmiarem, ale przecież nie tylko. Równie ważnymi kwestiami będą: odpowiednie ocieplenie budy, zabezpieczenie drewna, z którego została wykonana, konstrukcja tarasu czy w końcu ustawienie psiego mieszkania w odpowiednim miejscu. Posługując się prostymi wskazówkami, budowa budy dla dużego psa nie powinna przysporzyć najmniejszych problemów.

Każdy szybko wyciągnie wniosek (w dużej mierze zapewne słuszny), że duża buda dla psa, w dodatku ze wszelkimi udogodnieniami, musi też sporo kosztować. Szybki reserach w Internecie pokazuje, że będzie to wydatek rzędu kilkuset złotych, czyli nie tak znów mało. Lepsze modele spokojnie przekraczają próg tysiąca złotych. W dodatku nie każda dostępna w sprzedaży buda musi odpowiadać naszym (czy też psim) wymaganiom. Wobec tego warto rozważyć samodzielne jej wykonanie.

W niniejszym poradniku pokażemy krok po kroku, jak z pomocą podstawowych narzędzi można skonstruować komfortową psią budę dla dużego lokatora, na przykładzie owczarka niemieckiego.

1. Wymiary budy dla owczarka niemieckiego 2. Potrzebne narzędzia do budowy budy
3. Buda dla psa – gdzie najlepiej ją umieścić?
Buda dla psa

1. Wymiary budy dla owczarka niemieckiego

Przed rozpoczęciem całego zakresu prac należy ustalić wymiary budy. Rozmiar psiego mieszkania ma znaczenie nie tylko z punktu widzenia komfortu poruszania się czworonoga, ale również z punktu widzenia zachowania ciepła. Dlatego też buda nie powinna być za duża, aby tego ciepła zachować w niej możliwie jak najwięcej.

Przyjmuje się, że wymiary budy powinny być dostosowane do tzw. współczynnika luksusu, który ma wartość 1,4. Co to oznacza? Jeżeli owczarki niemieckie mają wysokość ok. 70 cm w kłębie, należy pomnożyć ją przez współczynnik luksusu, aby otrzymać optymalną wysokość naszej budy (w tym przypadku będzie to ok. 100 cm). Ponadto w przypadku owczarków niemieckich buda powinna być szeroka na 70 cm i długa na 90 cm (co niezwykle istotne – mierzymy od strony wewnętrznej). Co do wejścia do budy, przyjmuje się, że powinno ono mieć 40 cm wysokości i 30 cm szerokości.

2. Potrzebne narzędzia do budowy budy

Skoro znamy już wymiary planowanej budy, trzeba przygotować wszystkie potrzebne do konstrukcji narzędzia i materiały. Krótko o materiale – najczęściej oczywiście wykorzystuje się drewniane deski (na przykład sosnowe czy świerkowe), również płyty OSB. Drewno jest dobrym materiałem izolacyjnym, sprawdzającym się zarówno w lecie, jak i w zimie (oczywiście razem z ociepleniem, o czym w dalszej części artykułu). Ponadto drewno można łatwo zaimpregnować, chroniąc go przed szkodliwymi działaniami warunków atmosferycznych.

Dla sprawnego procesu budowy budy potrzebować będziemy kilku niezbędnych narzędzi. Przede wszystkim pilarki, która w przeciwieństwie do ręcznej piły zapewni precyzyjne i estetyczne cięcie (szczególnie w przypadku wycinania wejścia do budy). Ponadto w pracy niezbędne okażą się metrówka, wkrętarka, wiertarka, poziomica czy łączniki ciesielskie. Przydatny może okazać się też dobry młotek.

Krok 1 – konstrukcja podstawy psiej budy

Po skompletowaniu narzędzi i materiału możemy w końcu przystąpić do konstrukcji podstawy budy dla owczarka niemieckiego. Na początek docinamy płytę OSB w wymiarach, których potrzebujemy. Następnie impregnujemy ją, dzięki czemu każda jej część będzie dobrze zabezpieczona przed szkodliwym działaniem warunków pogodowych. Płytę OSB montujemy do szkieletu z krawędziaków, pamiętając, aby bezpośrednio pod nią umieścić folię izolacyjną, co ograniczy przedostawanie się wilgoci z gruntu. Następnie na stelaż nakładamy płytę styropianową, a na nią płytę OSB.

Krok 2 – konstrukcja ścian

Po wykonaniu podstawy możemy przystąpić do konstrukcji ścian budy. Do podstawy montujemy szkielet wykonany z krawędziaków. Należy pamiętać, że ściany boczne powinny składać się z płyt podwójnych, a ściana przednia będzie miała wycięcie na wejście. Na tylną ścianę wystarczy jedna pełna płyta. Po zamontowaniu ścian układamy styropianowe ocieplenie, a następnie montujemy ścianki zewnętrzne (o zagrożeniu pozostawienia odsłoniętego styropianu będziemy jeszcze pisać).

Kroku 3 – konstrukcja dachu na psią budą

W przypadku dachu możemy skonstruować dach jedno- lub dwuspadowy – nie ma to większego znaczenia. Najważniejsze, aby nie był on płaski, ponieważ będzie zatrzymywał opady z dużym ryzykiem dla całej konstrukcji budy. Po stworzeniu stelażu montujemy do niego od wewnątrz płytę OSB. Następnie umieszczamy na stelażu styropianowe ocieplenie i zewnętrzną płytę OSB. Dla estetyki dach można pokryć na przykład gontem bitumicznym.

Bardzo ważna kwestia: bezpośrednie i trwałe połączenie dachu ze szkieletem ścian może okazać się niepraktyczne, dlatego coraz częściej konstruuje się dach ruchomy: zdejmowany lub podnoszony. Pozwala to na dostęp do wnętrza budy w trakcie sprzątania – mały otwór wejściowy będzie tu zbyt niewygodny. W tym przypadku należy jednak pamiętać o stabilności takiej konstrukcji.

Kroku 4 – ocieplenie psiej budy

Napiszmy jeszcze dwa słowa o ociepleniu budy. Podkreślaliśmy tę kwestię przy kolejnych fazach konstrukcji (styropian przy konstrukcji dachu). Wypada dodać jednak jeszcze dwa słowa. Po pierwsze, do ocieplenia budy może służyć styropian lub wełna mineralna. Co istotne, trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu tego materiału przed psem, aby przypadkiem go nie zjadł – co z reguły kończy się wizytą u weterynarza. Dlatego nieuzasadnionym jest pozostawianie odsłoniętego styropianu w ścianach bocznych. Konstrukcja z płytami OSB wewnętrzną i zewnętrzną wydaje się dużo lepszym rozwiązaniem. Ryzykowne jest też prowizoryczne ocieplanie budy przez wykładanie jej wnętrza słomą, która wydziela pyłki i może prowadzić do zapalenia spojówek u psa.

Po drugie, pisanie o ociepleniu to właściwie tylko jedna strona medalu: latem materiał izolacyjny będzie chronił przed wysoką temperaturą w budzie. W każdym razie ocieplenie budy, szczególnie jeśli nasz czworonóg będzie w niej przebywał jesienią lub zimą, jest niezbędne. Jeżeli natomiast w chłodniejsze miesiące zabieramy go do domu, kwestia ocieplenia nie odgrywa pierwszorzędnej roli.

Wykończenie budyo

Buda właściwie jest już gotowa, pozostały tylko prace wykończeniowe. Dla większego komfortu psiego lokatora warto pomyśleć o wyłożeniu podłoża budy materiałem, na przykład materacem. Podobną funkcję mogę spełniać koce, można kupić również gotowe legowisku. Należy jedynie pamiętać o systematycznym jego czyszczeniu.

Dla lepszej izolacji i ochrony przed wiatrem czy deszczem można zamontować drzwiczki u wejścia do budy – latem, kiedy cyrkulacja powietrza w budzie jest bardziej pożądana, można je po prostu wymontować.

3. Buda dla psa – gdzie najlepiej ją umieścić?

Po zakończonych pracach nad budą pozostaje do rozstrzygnięcia jeszcze jedna ważna kwestia – gdzie ją ustawić. Przede wszystkim należy pamiętać, że buda – niezależnie od tego czy ocieplona – nie powinna być wystawiona na intensywne działanie promieni słonecznych. W takim przypadku wnętrze budy (niezależnie od izolacji) będzie się szybko nagrzewać, co z pewnością nie będzie służyć komfortowi naszego pupila. Lokalizacja budy w okolicy drzewa, rzucającego cień przynajmniej przez część upalnego dnia, będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.

Nie powinniśmy również zapominać o tym, żeby postawić budę bezpośrednio na ziemi – to z kolei grozi szybkim zawilgoceniem podłogi w budzie, co w konsekwencji może okazać się bardzo niebezpieczne dla psa przede wszystkim w okresie zimy, kiedy temperatury spadają poniżej zera. Lepiej postawić ją na przykład na palecie albo na podnóżkach.

Jak więc widać, samodzielna konstrukcja budy nie jest niczym skomplikowanym. Przy tym można zaoszczędzić sporo pieniędzy, budując dla swojego czworonoga wymarzony dom. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach (na przykład co do ocieplania budy), no i posiadać dobrze wyposażoną skrzynkę z narzędziami.

Do góry