Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Brama wjazdowa - przesuwna czy rozwierna?

Bez tytułu

Wybierając bramę wjazdową do swojej posesji warto mieć na uwadze szerokość podjazdu. Pomoże to wybrać między bramą przesuwną, a rozwieraną. Przy zakupie należy uwzględnić także możliwości terenu, na którym ma zostać zamontowana metalowa konstrukcja..

1. Brama wjazdowa - wymiary 2. Brama wjazdowa przesuwna
3. Brama rozwierna - dwuskrzydłowa i jednoskrzydłowa 4. Napęd do bram przesuwnych
5. Napęd do bram skrzydłowych

1. Brama wjazdowa - wymiary

Według przepisów minimalna szerokość bramy wynosi 2,4 m. Taki wymiar pozwoli na swobodny przejazd samochodu osobowego. Jednak pojazdy dostawcze lub ciężarowe przy tym rozmiarze mogą mieć utrudniony wjazd na posesje. Dlatego optymalną szerokością dla bramy wjazdowej są 3m. Istotna jest też odległość między bramą, a krawędzią drogi, która wyznacza łuk skrętu samochodu – dla osobowych jest to 5-6 m, dla dostawczych 6-7 m. W sytuacji, gdy miejsca jest za mało, warto przesunąć bramę o 1 m względem ogrodzenia.

2. Brama wjazdowa przesuwna

Jeżeli odległość między wjazdem, a domem jest niewielka, wówczas należy wybrać bramę przesuwną. Jej konstrukcja składa się z jednego skrzydła, które porusza się wzdłuż ogrodzenia.

Na rynku dostępne są dwie wersje bram przesuwnych:

szynowe - rozwiązanie stosunkowo czasochłonne. Dlatego, że skrzydło bramy z rolkami na szynie jest wmontowane w fundament. Bramy szynowe są tańsze od samonośnych. Minus - wymagają systematycznego usuwania zanieczyszczeń z szyny.

samonośne - skrzydło jest zawieszone na specjalnym wysięgniku. Dzięki temu brama podczas otwierania i zamykania porusza się nad powierzchnią podłoża (od 5 do 8 cm). Rozwiązanie droższe, jednak łatwe w eksploatacji. Bramy samonośne wymagają więcej miejsca, ponieważ mają zamontowane specjalne przeciwwagi, które zwiększają szerokość skrzydła.

3. Brama rozwierna - dwuskrzydłowa i jednoskrzydłowa

Jeżeli działka jest wyposażona w długi podjazd, to warto zastanowić się nad bramą rozwieralną. Taka brama składa się zazwyczaj z dwóch skrzydeł, które otwierają się do wnętrza posesji. Wrota osadza się w zawiasach w słupkach bramy, które są wmurowane lub przyspawane do całej konstrukcji. Kąt rozwarcia skrzydeł zależy od rodzaju zawiasów. Może wynosić nawet 180°. W niektórych przypadkach stosowane są bramy jednoskrzydłowe. Montowane są w narożniku działki. Skrzydło otwiera się na ogrodzenie i dzięki temu zachowana jest przestrzeń na posesji. Konstrukcja tego typu nie może mieć więcej, niż 3 m szerokości. Należy pamiętać, że metalowa brama jest ciężka i jej ręczne otwieranie może uprzykrzyć życie. Warto więc podczas jej montażu zadbać o instalację siłowników i napędu. Skrzydła bram dwuskrzydłowych mogą mieć łącznie nawet 6 m szerokości. Ten rodzaj bramy świetnie sprawdzi się na terenach przemysłowych, gdzie wjazd na posesję jest przestronny. Bramę dwuskrzydłową rzadko stosuje się na terenach prywatnych. Otwieranie jej zimą nie należy do prostych czynności. Szerokie otwory wjazdowe w tym przypadku lepiej wypełni samonośna brama przesuwna.

4. Napęd do bram przesuwnych

Właściwie do każdej bramy można dopasować napęd, który pozwoli zarządzać nią zdalnie i zintegrować z innymi urządzeniami. Napęd do bram przesuwnych dobiera się według ich szerokości i ciężaru. Określenie tych parametrów już na początku pozwoli określić siłę, jaka będzie potrzebna do poruszania się urządzenia. Na prywatnych posesjach stosuje się bramy o szerokości ok. 4 m. Dla takich bram powinno się stosować napędy dla wagi 350 kg. Warto wziąć mały zapas uwzględniając padający czy zalegający śnieg. Napędy do bram przesuwnych mają zwykle kształt niewielkich skrzynek montowanych z boku skrzydła, w których znajduje się elektromechanizm i centralka sterująca. Na rynku dostępne są także nieco dyskretniejsze rozwiązania. Napęd może być umieszczony w słupku i kolorystycznie stapiać się z całością. Niezależnie od tego, czy napęd do bramy zamontujemy od razu, czy dopiero po jakimś czasie, podczas budowy domu warto przeciągnąć kabel zasilający lub przynajmniej wkopać w ziemię plastikową rurkę, która w późniejszym czasie ułatwi działanie.

5. Napęd do bram skrzydłowych

Otwieranie bramy skrzydłowej umożliwiają siłowniki (najczęściej tanie i proste w montażu), które mocuje się z jednej strony do skrzydła, a z drugiej do słupka ogrodzenia. Steruje nimi centralka, którą umieszcza się w osobnej puszce. Fotokomórki i czujniki instaluje się na słupach ogrodzenia. Szczególnym rodzajem napędów do bram skrzydłowych są siłowniki podziemne, umożliwiające obrót skrzydła bramy nawet o 180°. Montuje się je w metalowej kasecie pod skrzydłem bramy. Istnieją także modele, które same blokują uchylenie skrzydła po zamknięciu. Jest to zabezpieczenie przed ucieczką dzieci czy zwierząt, a także wizytą złodzieja. Modele samoblokujące, które uniemożliwiają uchylenie skrzydła po zamknięciu, pozwalają uniknąć dodatkowego wydatku na zamek elektromagnetyczny.

Do góry