Jaki taras wybrać?

Poradnik – tarasy

Relaks, grillowanie, świętowanie – w lecie taras tętni życiem! Tym bardziej, że jest to oaza spokoju, gdzie każdy może odpocząć i czuć się swobodnie. Dlatego też powinien być on zielony i osłonięty od wiatru. Ważne jest również rodzaj pokrycia tarasu. Wybór jest tutaj naprawdę spory – kafelki, pokrycia drewniane, płyty betonowe czy też kamienie. Istnieje wiele możliwości odnowienia starego tarasu lub też zbudowania go na nowo. 

1. Płytki 2. Pokrycia drewniane
3. Płyty betonowe 4. Kamień naturalny
5. Wskazówki przed układaniem 6. Wybór właściwego miejsca
7. Pomyśl o doprowadzeniu prądu 8. Bezpośrednie wejście do kuchni
9. Zaprawa
Płytki

1. Płytki

Wybieraj raczej jasne płytki, ponieważ te ciemne bardzo nagrzewają się od słońca. Ostatnio bardzo modne są matowe płytki gresowe. Aby płytki dobrze się trzymały, zagruntuj podłoże, wygładź nierówności i uszczelnij zaprawą uszczelniającą. Teraz możesz przystąpić do układania płytek. Klej nakładaj zarówno na płytkę jak i na podłoże. 

Właściwości płytek:
Płytki przeznaczone na taras powinny być odporne na mróz i antypoślizgowe oraz przeznaczone do układania na zewnątrz. 

Schemat: kafelki Schemat płytki
Podesty drewniane

2. Pokrycia drewniane

Pokrycia drewniane nadają tarasowi ciepłego charakteru. Jako farby do drewna tarasowego najlepiej sprawdzają się odporne na warunki atmosferyczne lazury na bazie wody. Należy je odnawiać co trzy lata. Do mocowania desek używaj śrub ze stali nierdzewnej, aby uniknąć występowania przebarwień na drewnie. 

Najlepsze rodzaje drewna:
Deska bankiraj, daglezja, robinia lub impregnowane pod ciśnieniem drewno iglaste (twarde i odporne na warunki atmosferyczne).

Schemat: pokrycie drewniane Schemat podesty drewniane
Płyty betonowe

3. Płyty betonowe

Płyty betonowe dostępne są w różnych kształtach i kolorach. W zależności od obróbki wierzchniej warstwy płyty, np. poprzez poddawanie promieniowaniu lub marmurkowanie, można uzyskać wiele ciekawych efektów. 

Właściwości płyt betonowych:
Łatwe do ułożenia (równomierny kształt), łatwe w pielęgnacji, bardzo trwałe, korzystne pod względem cenowym. 

Schemat: płyty betonowe Schemat płytki betonowe
Kamień naturalny

4. Kamień naturalny

Obecnie bardzo modne są tarasy wykonane z kamienia naturalnego. Tarasy takie świetnie wyglądają, przywołują na myśl śródziemnomorski styl, a dodatkowo są bardzo wytrzymałe. Kamienie naturalne pochodzą z kamieniołomów i są przetwarzane mechanicznie. Nie znajdziesz dwóch takich samych kamieni – i to jest ich największym urokiem. 

Właściwości kamienia naturalnego:
Maksymalnie wytrzymałe, łatwe w układaniu (użyj specjalnej zaprawy do układania kamienia naturalnego).

Schemat: kamień naturalny Schemat kamień naturalny

5. Wskazówki przed układaniem

Przed rozpoczęciem prac musisz zdecydować, na jakim podłożu będziesz układać płytki. W każdym razie musisz wykonać 2% spadek tarasu w kierunku ogrodu. Rodzaj podłoża zależy przede wszystkim od tego, jakie pokrycie wybierzesz (płyty betonowe, kafelki, pokrycie drewniane). Klasyczne płyty betonowe układa się zazwyczaj na grysie lub jastrychu.

Właściwy kierunek

6. Wybór właściwego miejsca

Na tarasie chcesz jeść śniadanie, a wieczorem rozkoszować się ostatnimi promieniami słońca? Zbuduj go na południowym zachodzie, ponieważ słońce świeci tutaj najdłużej. Jeśli wybierzesz południe, na tarasie słońce będzie świeciło od rana aż do popołudnia. Warto rozważyć również północny wschód: śniadanie zjesz wtedy w porannym słońcu, kolację w łagodnych, wieczornych promieniach słońca, a po południu na tarasie będzie panował cień. 

Pomyśl o zasilaniu

7. Pomyśl o doprowadzeniu prądu

Podczas budowania tarasu nie zapomnij o doprowadzeniu prądu. Odpowiednio wcześnie zaplanuj rozłożenie kabli, które przydadzą się do zasilania elektrycznych markiz czy też systemu oświetleniowego. Pomyśl również o kontaktach, do których będziesz mógł podłączyć na przykład grilla elektrycznego. 

Bezpośredni dostęp do kuchni

8. Bezpośrednie wejście do kuchni

Dopiero budujesz dom? Pomyśl o tym, by wyjście na taras znajdowało się w kuchni, a nie jak to zwykle się zdarza, w pokoju gościnnym. Podczas grillowania łatwiej będzie wówczas wynosić potrzebne przybory.

Zaprawa_Pod_Płytki

9. Zaprawa

Wszystko przebiegło zgodnie z planem i możesz już przystąpić do układania płytek? Pamiętaj aby użyć do tego celu specjalnej zaprawy. Zdecydowałeś się jednak na kamień naturalny? Do układania kwarcytu, marmuru lub innych kamieni naturalnych najlepiej użyj specjalnej zaprawy przeznaczonej do klejenia takiego rodzaju kamieni. 

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry