Jak zabezpieczyć taras z kompozytu i drewna?

27-jak-zabezpieczyc-taras-z-kompozytu-i-drewna

Bez względu na to, czy Twój taras zbudowany jest z desek kompozytowych, czy z drewnianych, musisz pamiętać o jego zabezpieczeniu przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. W przypadku tego pierwszego sprawa jest dosyć prosta. Natomiast, tarasy drewniane wymagają większej uwagi.

1. Zabezpieczanie tarasu z kompozytu 2. Jak zabezpieczyć drewniany taras?

1. Zabezpieczanie tarasu z kompozytu

Deska kompozytowa to, w dużym uproszczeniu, połączenie drewna i tworzyw sztucznych. Jej zaletą jest to, że wygląda jak drewno, ale jest trwała i odporna na czynniki atmosferyczne. Taka deska tarasowa nie wypacza się i nie próchnieje. Nie trzeba jej też olejować ani impregnować. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie zabrudzeń i zanieczyszczeń, które pojawiają się najczęściej w szczelinach. Jeśli od czasu do czasu ich nie usuniesz, grozi to pojawieniem się mchu lub chwastów. Można to zrobić zwykłą szczotką oraz wodą z mydłem. Na bieżąco należy usuwać też tłuste plamy, które mogą prowadzić do trwałych przebarwień. Możesz zastosować specjalistyczne środki renowacyjne i czyszczące. Tworzą one twardą powłokę, która zabezpiecza przed wilgocią, a dodatkowo nadaje piękną i głęboką barwę.

Wszelkie zarysowania powierzchni wygładza się drobnym papierem ściernym, wykonując ruchy równoległe do przebiegu ryfli. Taki zabieg zniweluje widoczność uszkodzeń mechanicznych lub zadrapań. Jeśli na tarasie pojawiły się trudne do usunięcia zacieki po deszczu, można się ich pozbyć za pomocą wełny stalowej. Warto także oczyszczać taras ze śniegu i lodu – najlepiej za pomocą plastikowej łopaty. Uważaj jednak, żeby nie porysować powierzchni.

2. Jak zabezpieczyć drewniany taras?

Surowe drewno wymaga zaimpregnowania i olejowania, aby powłoka nie uległa zniszczeniu i gniciu. Jedynie tarasy z drewna egzotycznego nie wymagają impregnacji, bo jest ono odporne na czynniki biotyczne i atmosferyczne oraz na ścieranie. Impregnacja jest jednak niezbędna w przypadku tarasów wykonanych z rodzimych gatunków drzew: dębu, modrzewia czy jesionu. W tym celu najczęściej stosuje się oleje do drewna, dzięki którym drewno zachowuje swój wyjątkowy charakter, strukturę i kolor. Zabezpieczają one powierzchnię tarasu przed działaniem czynników atmosferycznych, takich jak promieniowanie UV i wilgoć, hamują także rozwój grzybów.

Zanim przystąpisz do olejowania tarasu, oczyść jego powierzchnię. Dzięki temu nałożysz olej równomiernie i uzyskasz jednolity kolor. Drewno surowe należy też wcześniej przeszlifować papierem ściernym, a następnie oczyścić (np. odkurzyć) z kurzu i pyłu. Trudno usuwalne zanieczyszczenia usuń benzyną ekstrakcyjną. Możesz zastosować środek odszarzający, który należy później spłukać. Zanim przystąpisz do nakładania oleju, upewnij się, że drewno jest suche. Z nałożeniem drugiej warstwy należy odczekać przynajmniej 12 godzin, a potem kolejne 2 doby. Wstrzymaj się z tym zabiegiem, jeśli jest zimno (poniżej 5ᵒC) lub bardzo gorąco (powyżej 25ᵒC) oraz przy dużym wietrze.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry