Budowa tarasu w 6 krokach

Budowa tarasu

Taras jest idealnym miejscem do zażywania kąpieli słonecznych i relaksu. Idealnie nadaje się także jako miejsce do spożywania posiłków na świeżym powietrzu. Decydująca jest wielkość tarasu. Czy chcemy na nim postawić stół dla czterech do sześciu osób, czy dwa leżaki? Po zaprojektowaniu całości i ustaleniu powierzchni tarasu możesz rozpocząć prace: Poniższa instrukcja pokaże Ci, jak to się robi.

* Czas trwania jest zróżnicowany, w zależności od wielkości tarasu, użytego materiału itd. (przykład dla 20 m²). Szczegółowych porad udzieli Ci Twój Market OBI.

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi
Przygotowanie

Krok po kroku 1 - Przygotowanie

Podłoże wypełnij żwirem i piaskiem, wyrównaj i zagęść, żeby stało się wytrzymałe. Ustal wysokość ułożenia i zamocuj pierwsze drewno ramowe na ścianie domu. Po wymierzeniu powierzchni tarasu za pomocą sznurka ciesielskiego wyznacz kąty.

Powierzchnia przylegania

Krok po kroku 2 - Podstawa

Ułóż kostkę brukową lub płyty betonowe na podłożu jako stabilną powierzchnię przylegania. Ochronią one drewno przed wilgocią pochodzącą z ziemi (konstruktywna ochrona drewna).

Rozkładanie belek nośnych

Krok po kroku 3 - Rozkładanie belek nośnych

Zaczynając od pierwszego drewna ramowego, rozkładamy belki nośne w odstępie od ok. 60 cm (28-mm-deski podłogowe) względnie do 40 cm (21-mm-deski podłogowe),  równolegle. Po rozłożeniu wszystkich belek nośnych wyrównaj je przy pomocy poziomnicy i linijki.

Wyrównanie pierwszej deski podłogowej

Krok po kroku 4 - Ułożenie pierwszej deski

Wierzchnią stronę belek nośnych pomaluj bitumem. W celu ochrony przed gromadzeniem się wilgoci, przyklej na nich papę dachową. Pierwszą deskę ułóż prostopadle w stosunku do belek nośnych. Przykręć ją dwoma wkrętami ze stali nierdzewnej. Według niej układaj kolejne deski. 

Rada

Jeśli ułożysz deski lekko spadziście w kierunku biegu rowków, woda deszczowa będzie szybciej spływać. Samowiercące wkręty tarasowe ułatwią ułożenie desek.

Układanie desek podłogowych

Krok po kroku 5 - Układanie desek podłogowych

Następnie ułóż kolejne deski podłogowe w taki sam sposób i w takich samych odstępach. Podczas układania zwróć uwagę, aby zachować mały odstęp pomiędzy deskami. Jako praktyczne narzędzie do zachowania odstępu sprawdzi się linijka. W przypadku gdy deski podłogowe trzeba dopasować do drzwi, rur spadowych itp., zaznacz na desce wymiar luki. Za pomocą wyrzynarki wytnij luki. Następnie przykręć deski podłogowe.

Gotowy taras

Krok po kroku 6 - Gotowy taras

Jeśli wszystkie deski podłogowe są przykręcone należy przyciąć je wzdłuż sznurka ciesielskiego.

Lista zakupów

  • Stare płyty podkładowe lub podkłady ebonitowe (co ok. 50 cm pod konstrukcję)

  • kliny z tworzywa sztucznego (w celu ustawienia spadku)

  • śruby, 60 m
  • ew. kołki drewniane do otaczania

  • deski podłogowe tarasowe

  • olej do konserwacji

Lista narzędzi

  • Zamów i odbierz
  • Dostawa
  • Sprawdź dostępność w markecie
Do góry