Ogródek na balkonie- rośliny doniczkowe, które warto posadzić na balkonie

ogrodek-na-balkonie-rosliny-doniczkowe-ktore-warto-posadzic-na-balkonie

Prywatna uprawa roślin nawet na niewielkiej przestrzeni staje się coraz bardziej popularna. Wystarczy mały balkon, by cieszyć się nie tylko estetyką i zapachem kwitnących kwiatów, ale również własnym warzywniakiem. Podpowiadamy, jak stworzyć zielony zakątek na balkonie wraz z nadejściem wiosny..

1. Jakie rośliny doniczkowe wybrać do uprawy na balkonie po stronie północnej? 2. Jakie rośliny doniczkowe wybrać do hodowania na balkonie po stronie południowej?

1. Jakie rośliny doniczkowe wybrać do uprawy na balkonie po stronie północnej?

Balkon północny to miejsce najczęściej zacienione. Słońce dociera tam jedynie wczesnym rankiem oraz późnym popołudniem. Jakie kwiaty na balkon usytuowany po tej stronie wybrać, by cień nie był przeszkodą w ich rozkwicie? Istnieją rośliny, które nie potrzebują słońca, by pełnić główną dekorację takiej przestrzeni.

Na zacienione balkony najlepiej wybierać rośliny o okazałych liściach i kwiatach w intensywnych kolorach, które nieco ocieplą taką przestrzeń. Na balkon północny idealnie nadaje się begonia bulwiasta, która występuje w odcieniach różu, żółci, czerwieni oraz pomarańczy. Dobrym wyborem będzie też niecierpek nowogwinejski oraz błękitny skrętnik. Stawiając na aranżację balkonu w bieli, można hodować w cieniu lobelię przylądkową lub fuksję (ta występuje też w odcieniach czerwieni, fioletu i różu).

  • Warunki do uprawy roślin na balkonie po stronie północnej
  • Ziemia na balkonie północnym nie przesycha szybko, więc rośliny balkonowe, które lubią cień, nie muszą być podlewane każdego dnia, nawet w okresie upałów. Nie należy ich również przelewać, większość nie znosi nadmiaru wody i znacznie lepiej radzi sobie w czasie jej braku. Warto sadzić je w donicach z otworami na dole, przez który wypłynie nadmiar wody.

    Kwiaty doniczkowe cieniolubne można nawozić od maja do września. W tym celu warto wybrać nawóz do roślin kwitnących. Dzięki zawartym minerałom i składnikom odżywczym pobudza się w ten sposób proces ich kwitnienia, który jest nieco utrudniony przez brak słońca.

2. Jakie rośliny doniczkowe wybrać do hodowania na balkonie po stronie południowej?

Idealny balkon do uprawy roślin to ten, który ulokowany jest po stronie południowej. Pełne nasłonecznienie sprzyja kwitnieniu całej gamy różnobarwnych kwiatów. To dzięki promieniom słońca udaje się stworzyć na balkonie mały ogród pełen wyjątkowych okazów przyrody.

Rośliny na balkon południowy występują w wielu odmianach. Najlepiej sprawdzają się odporne na susze pelargonie, petunie, surfinie czy kalibrachoa oraz begonia,smagliszczka nadmorska i heliotrop. Na słonecznych balkonach coraz częściej podziwiać też można afrykańską stokrotkę, scewolę, złocień krzewiasty i diascję. Wszystkie rośliny lubią pełne słońce i radzą sobie doskonale w okresach nadmiernego przesuszenia. Idealnie sprawdzają się jako dekoracja balustrad albo ścian elewacji budynku – w tym celu warto wybierać te o zwisających pędach jak bluszczyk, lobelia czy hortensja pnąca.

  • Warunki do uprawy roślin na balkonie po stronie południowej

Warto mieć na uwadze, że balkon południowy, chociaż stwarza optymalne warunki do uprawy kwiatów ozdobnych, to jest również czynnikiem, który może narazić je na uszkodzenia. Należy pamiętać, że taka przestrzeń jest nasłoneczniona przez cały dzień. Rano słońce dociera ze strony wschodniej, w samo południe balkon jest w pełnym słońcu, a po południu zostaje oświetlany z zachodu. W okresie upałów trzeba brać pod uwagę, że zbyt silne promienie słońca mogą poparzyć liście, dlatego konieczne staje się ich cieniowanie.

Istotna jest również pora podlewania. Kwiaty na słoneczny balkon należy podlewać wczesnym rankiem albo późnym popołudniem. Nigdy nie można tego robić w samo południe. Woda szybko wyschnie, a liście zostaną poparzone. Rośliny na południowym balkonie trzeba podlewać każdego dnia, a co 7-10 dni nawozić nawozem do kwiatów balkonowych. Warto sadzić je w donicach glinianych, które dłużej utrzymują wodę i wilgotną ziemię. Średnio sprawdzają się zaś donice plastikowe, blaszane i metalowe, które szybko nagrzewają się od promieni słońca.

Niewielki balkon nie jest przeszkodą, by móc cieszyć się okazami przyrody. Wręcz przeciwnie, stwarza doskonałe warunki do uprawy ziół oraz dekoracyjnych kwiatów. Wystarczy dobrać te odpowiednie, by cieszyć się nie tylko pięknym widokiem, ale również niezwykłym aromatem już od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry