Jak dobierać rośliny balkonowe w zależności od nasłonecznienia?

2-jak-dobierac-rosliny-balkonowe-w-zaleznosci-od-naslonecznienia

Prywatna uprawa roślin nawet na niewielkiej przestrzeni staje się coraz bardziej popularna. Wystarczy mały balkon, by cieszyć się nie tylko estetyką i zapachem kwitnących kwiatów, ale również własnym warzywniakiem. Podpowiadamy, jak stworzyć zielony zakątek na balkonie wraz z nadejściem wiosny..

1. Światło – dlaczego to takie ważne? 2. Balkon w słońcu czy w cieniu?
3. Czasem słońce, czasem… wiatr

1. Światło – dlaczego to takie ważne?

Zapewne pamiętasz z lekcji biologii, że światło jest niezbędnym elementem wzrostu każdej rośliny. To ono „karmi” ją i zapewnia prawidłowy rozwój. Jednak nie każda roślina potrzebuje takiej samej ilości energii słonecznej. Z czego to wynika? Rośliny, które hodujemy w domach, pochodzą z różnych rejonów świata, gdzie dostęp do słońca jest zróżnicowany. Najlepszym przykładem są rośliny kaktusowate, pochodzące z suchych obszarów Ameryki, gdzie są wystawiane na ciągłe działanie światła. Chcąc hodować je w domu, trzeba odtworzyć im podobne warunki.

Podobnie jest z roślinami balkonowymi. Jeśli chcesz, żeby rosły i rozwijały się przez cały sezon, musisz wybrać takie, dla których warunki panujące na balkonie będą najbardziej optymalne. Należy więc przede wszystkim określić jego położenie względem stron świata, a tym samym poziom nasłonecznienia.

2. Balkon w słońcu czy w cieniu?

Najbardziej nasłonecznione są balkony wychodzące na stronę południową. Najlepiej będą tu kwitły rośliny światłolubne. Ich wybór jest ogromny i z łatwością stworzysz z nich wielobarwne kompozycje, które będą cieszyły oko nawet do października. Należy jednak pamiętać, że nawet takie rośliny są narażone na poparzenie liści i przegrzanie. W takiej sytuacji należy zastosować cieniowanie w najbardziej gorącej porze dnia. Jakie rośliny na balkon południowy wybrać? Mogą to być pelargonie, surfinie, lobelie, begonie, kapusty ozdobne, nasturcje czy werbeny.

Podobne rośliny balkonowe sprawdzą się także na balkonach zachodnich. Światło popołudniowe jest bardzo intensywne, dlatego inne rośliny mogą ulec poparzeniu. Ryzyko jest jednak mniejsze niż w przypadku balkonów południowych.

Zupełnie inna sytuacja przedstawia się na balkonach wychodzących na strony wschodnią. Poranne słońce jest łagodne, a po południu dociera tam tylko światło rozproszone. Na balkony północne dociera najmniej światła. Przez większość dnia jest ono rozproszone, a ryzyko przegrzania w zasadzie nie istnieje. Roślin, które lubią rosnąć w półcieniu i cieniu jest mniej, ale nadal mamy tu spory wybór. Doskonale rosnąć będzie tu begonia, fuksja, niecierpek i niezapominajka.

Dziewczynka na tarasie, obok niej skrzynka na kwiaty.

3. Czasem słońce, czasem… wiatr

W projektowaniu balkonu należy również zwrócić uwagę na wiatr. W najlepszej sytuacji są właściciele balkonów, które nie tylko są nasłonecznione, ale także osłonięte od wiatru. Jeśli nie jesteś takim szczęściarzem, wybierz rośliny na balkon, które poradzą sobie w wietrznych warunkach. Należą do nich gazania, ipomea, pelargonie oraz helichrysum. Dobrym wyborem będzie także kocanka włochata oraz niektóre odmiany bluszczu. Wiatr nie przeszkadza także większości iglakom.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry