Potęga koloru - jak stworzyć funkcjonalny i przestronny przedpokój?

potega-koloru-jak-stworzyc-funkcjonalny-i-przestronny-przedpokoj

Niewielki przedpokój jest trudny w aranżacji, jednak odpowiedni dobór koloru ścian oraz zastosowanie odpowiednich materiałów może zdziałać cuda i optycznie powiększyć przestrzeń. Na niewielkich przestrzeniach należy bardzo ostrożnie dobierać nie tylko kolory, ale i stosowane materiały budowlane, meble i dodatki. Najlepiej sprawdzają się tapety oraz farby ścienne w jasnych barwach, jednak nie wyczerpują one możliwości aranżacyjnych, które optycznie powiększają niewielką przestrzeń.

1. Jaki kolor ścian do małego przedpokoju? 2. Najlepsza tapeta dla powiększenia korytarza
3. Proste tricki, duże efekty 4. Przechowywanie w małym przedpokoju

1. Jaki kolor ścian do małego przedpokoju?

Farby do ścian w niewielkim przedpokoju powinny być w jasnych kolorach – na przykład w odcieniach bieli, beżu lub w złamanych pastelach. Pomalowanie ścian na jasne, świetliste kolory to jeden z najskuteczniejszych sposobów na optyczne powiększenie przestrzeni. Szczególnie, jeśli korytarz jest wąski i ciasny, pomalowanie go na jasne barwy może zdziałać cuda. Dobrze nadają się do tego farby akrylowe, farby lateksowe i farby winylowe oraz inne farby plamoodporne. Farby lateksowe warto stosować w przedpokoju ze względu na ich dużą wytrzymałość i odporność na mechaniczne uszkodzenia. Takie farby nie blakną i są odporne na zmywanie, dlatego można bez obaw stosować je w korytarzu. W przedpokoju doskonale sprawdzają się także farby hydrofobowe, które odpychają wodę i są dzięki temu odporne na zabrudzenia. Aby dodatkowo rozświetlić przestrzeń, wybierz farby lateksowe, farby winylowe i farby akrylowe z dużym połyskiem. Będą one odbijać światło i nadawać optyczne wrażenie większej przestrzeni. Za farbami lateksowymi o wysokim połysku przemawia także fakt, że są one o wiele bardziej odporne na ścieranie, niż ich matowe odpowiedniki. Czego należy unikać w małych korytarzach? Na niewielkiej, ciasnej przestrzeni niekorzystnie wyglądają intensywne lub bardzo ciemne kolory, które nie odbijają światła.

2. Najlepsza tapeta dla powiększenia korytarza

Aby optycznie powiększyć przestrzeń, nie musisz stawiać jedynie na stonowane, jasne kolory. Kolor ścian w przedpokoju z łatwością przełamiesz stosując kilka tricków, które dodatkowo optycznie powiększą korytarz. Na przykład położenie na jedną ze ścian fototapety może stworzyć wrażenie dodatkowej przestrzeni. Tapety do przedpokoju oraz fototapety także powinny być w jasnych kolorach, takich jak odcienie bieli, beżu, jasnych szarości i błękitów lub innych łagodnych pasteli. Tapeta do przedpokoju lub fototapeta może być położona na całość albo tylko na fragment ściany. Popularne są tapety o wzorze imitującym kamień naturalny, które doskonale komponują się z białymi ścianami oraz jasną posadzką.

3. Proste tricki, duże efekty

Optyczne powiększenie przedpokoju jest możliwe nie tylko dzięki pomalowaniu ścian na odpowiedni kolor lub przyklejenie tapety o odpowiedniej fakturze. Jeśli to możliwe, warto zastosować także kilka innych tricków – pomoże na przykład położenie takiej samej, jasnej posadzki zarówno w korytarzu, jak i w pokojach z nim sąsiadujących bądź powieszenia w korytarzu kilku luster, które dodatkowo będą odbijać światło. Warto rozmieścić lustra tak, aby odbijały fragment ładnej, jasnej ściany albo drzwi wejściowe. Unikaj wieszania luster w miejscach, w których odbijają na przykład wieszak na płaszcze. W małym przedpokoju dobrze sprawdzają się także tynki mozaikowe, które ochronią fragmenty ściany narażone na szybsze przetarcie albo zabrudzenie – na przykład w okolicach szafek na buty lub wieszaków na odzież. Warto dobrać tynki mozaikowe w jasnych barwach, które dobrze komponują się z kolorem ścian i tapet.

4. Przechowywanie w małym przedpokoju

Zaaranżowanie małej przestrzeni korytarza w taki sposób, aby jej część wykorzystać na przechowywanie odzieży, może stanowić spore wyzwanie. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwolą na skuteczne wydzielenie sfery do przechowywania bez optycznego pomniejszania korytarza. Jeśli w przedpokoju jest wnęka, dobrze zabudować ją przy pomocy płyt z karton gipsu i drzwi przesuwnych. Taką szafę można następnie pomalować na ten sam kolor, co ściany albo zamontować na przesuwnych drzwiach lustra, które dodatkowo powiększą przestrzeń. Płyty gipsowe są także doskonałym materiałem, z którego można zbudować półki i szafki. Do zalet takich rozwiązań należy niska cena, nowoczesny wygląd oraz możliwość dostosowania wyglądu szafy do aranżacji niewielkiego przedpokoju..

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry