Co zrobić z choinką po świętach?
Prawidłowa utylizacja choinki

Do utylizacji choinki przyda się rozdrabniarka do gałęzi
Do utylizacji choinki przyda się rozdrabniarka do gałęzi.

Święta już za nami, ale co zrobić z choinką? Jest kilka sposobów na pozbycie się drzewka tak, aby po świętach nadal mogło się do czegoś przydać.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie są możliwości utylizacji choinki
Gdzie wyrzucić choinkę? Drzewko świąteczne a segregacja odpadów
Co można zrobić z choinką w ogrodzie
Utylizacja choinki

Jakie są możliwości utylizacji choinki?

Prezenty rozpakowane, pieczeń zjedzona – Boże Narodzenie się skończyło. W Polsce choinki pozbywa się najpóźniej 6. stycznia, w Święto Trzech Króli; podobnie jest w Niemczech. W Szwecji, nawiasem mówiąc, sprawy mają się nieco inaczej: tam w dniu św. Knuta, 13 stycznia, choinka jest odświętnie rozbierana, a resztki słodyczy wiszące na drzewku są zjadane przez dzieci. Tak czy inaczej – drzewko kiedyś musi zniknąć. Co zrobić z choinką po świętach?.

Jedną z prostych opcji jest wyrzucenie drzewka do odpadów organicznych. Jeśli jednak masz własny ogród, możesz wykorzystać choinkę na wiele sposobów, na przykład jako ściółkę lub ochronę roślin przed mrozem. Czy wiesz, że możesz nawet podarować swoje drzewko do niektórych ogrodów zoologicznych lub stadnin koni? Przedstawimy tutaj przegląd możliwości utylizacji.

Choinka wyrzucona jako odpad organiczny

Gdzie wyrzucić choinkę? Drzewko świąteczne a segregacja odpadów

Najłatwiejszym sposobem pozbycia się rozebranej już choinki jest kosz na odpady organiczne. Każda gmina ma swoje własne przepisy, dlatego zawsze należy je wcześniej sprawdzić. W niektórych gminach wystarczy na przykład umieścić drzewko na poboczu drogi przed domem. Drzewka takie są zazwyczaj przetwarzane na kompost, ale można je również wykorzystać do produkcji energii. 500 drzew może pokryć roczne zapotrzebowanie energetyczne domu lub zastąpić 1000 litrów oleju opałowego.

Gałązka choinki wykorzystana jako zimowa dekoracja
Gałązka choinki wykorzystana jako zimowa dekoracja.
Kozy mogą żywić się gałęziami choinki
Kozy mogą żywić się gałęziami choinki.

Co można zrobić z choinką w ogrodzie?

Dzięki takiej ściółce gleba dłużej zatrzymuje wilgoć. Rozdrobnij choinkę i przechowuj wióry w suchym miejscu przez kilka miesięcy. Możesz również wykorzystać zrębki w niewielkich ilościach jako kompost do roślin ozdobnych, takich jak rododendrony i hortensje. Jeśli nie masz w domu rozdrabniacza, możesz go wypożyczyć z wypożyczalni sprzętu OBI.

Gałązki choinki sprawdzają się również jako ochrona przed mrozem dla wrażliwych roślin - odpiłuj lub odetnij większe gałęzie i okrywaj nimi korzenie lub całe rośliny w ogrodzie, np. róże. Aby to zrobić, nie należy jednak pozwolić choince całkowicie wyschnąć, najlepiej umieścić ją na jakiś czas na zewnątrz w osłoniętym miejscu.

 Znajdź odpowiedni rozdrabniacz w sklepie internetowym OBI. 

Wykorzystaj gałęzie jako dekoracje

Jeśli chcesz przedłużyć zimową atmosferę w swoim domu lub po prostu uczynić go nieco bardziej zielonym, możesz wykorzystać części choinki jako dekoracje. Wystarczy odłamać kilka większych i mniejszych gałęzi i wykazać się kreatywnością – można na przykład związać kilka gałązek razem i powiesić je na ścianie lub ułożyć kilka mniejszych gałązek wraz z latarenką.

Choinka jako pasza dla zwierząt

Niektóre ogrody zoologiczne lub stadniny z radością przyjmą żywność w postaci starej choinki. Ale pamiętaj, aby wcześniej zapytać, czy w ogóle istnieje taka możliwość. Konie są szczęśliwe, gdy mają do skubania rodzime świerki i jodły – jednak jodła Nordmannaa nie jest dla nich odpowiednia.

Jeżeli chcesz oddać swoje drzewko, kup choinkę organiczną, a po świętach rozbierz ją dokładnie z ozdób. Nie należy również używać lamety ani spryskiwać choinki sprayem dekoracyjnym.