Ustawienie i pielęgnacja choinki – ważny wybór stojaka na choinkę i podlewanie

Nie tylko podlewanie choinki - pielęgnacja choinki przy pomocy sprayu z wodą

Istnieją różne sposoby na ustawienie choinki. Tutaj dowiesz się, jaką podstawkę albo stojak na choinkę wybrać, jak znaleźć odpowiednie miejsce na choinkę i jak opiekować się świątecznym drzewkiem, aby było piękne aż do ostatniego dnia okresu Świąt Bożego Narodzenia.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak dbać o choinkę?
Ustawienie choinki – jaki stojak na choinkę wybrać?
Gdzie ustawić choinkę? Znajdź idealne miejsce na drzewko bożonarodzeniowe
Choinka na suficie - ochrona drzewka przed zwierzętami
Nie zapomnij o podlewaniu choinki

Jak dbać o choinkę?

Kupiłeś piękną choinkę i przyniosłeś ją do domu - teraz nadszedł czas, aby ją bezpiecznie ustawić. Możesz wybierać spośród różnych systemów - na przykład stojak choinkowy zaopatrzony w śruby - działa dzięki śrubom skrzydełkowym, które zaciskają drzewko i utrzymują je w miejscu. Z kolei w przypadku stojaka na choinkę w postaci podstawki drut jest mocno naprężony pomiędzy czterema chwytakami, dzięki czemu choinka stoi stabilnie. Możesz też zdecydować się na bardzo proste rozwiązanie: wiadro na choinkę wypełnione piaskiem. Po wybraniu odpowiedniego sposobu mocowania choinki upewnij się, że bożonarodzeniowe drzewko ma optymalne warunki i długo wytrzyma - przy regularnym podlewaniu choinki nie powinno to stanowić problemu. W tym poradniku dowiesz się nie tylko, jak zapewnić bezpieczeństwo swojemu drzewu, ale także jak utrzymać je przez długi czas.

Ustawienie choinki – jaki stojak na choinkę wybrać?

Każdy system ustawiania choinki ma swoje wady i zalety. Ostatecznie należy kierować się gustem i kosztami - na przykład podstawki pod choinkę z pojemnikiem na wodę, systemem naprężanych żyłek, dźwignią do regulacji zacisku i wskaźnikiem poziomu wody są zwykle nieco droższe niż stojaki na choinkę ze śrubami.

Stojak na choinkę z regulacją naprężenia żyłek utrzymujących choinkę i z informacją o poziomie wody.

Podstawka pod choinkę – stojak na choinkę z pojemnikiem na wodę

Podstawka pod choinkę składa się zazwyczaj z okrągłej plastikowej obudowy z czterema zaciskami, pomiędzy którymi rozciągnięty jest gruby drut. Z pomocą dźwigni stopniowej można łatwo dokręcić ten drut. Zaletą tego typu stojaka na choinkę jest to, że jest łatwy w obsłudze i ma wbudowany zbiornik na wodę do podlewania choinki. Jeśli używasz stopniowego stojaka choinkowego – procedura mocowania choinki jest następująca: najpierw uwalniasz drzewko z siatki, poprzez jej przecięcie, a następnie umieszczasz pień w stojaku choinkowym, prostujesz drzewko i dokręcasz stojak za pomocą dźwigni.

choinka w stojaku śrubowym

Mocowanie choinki na śruby - stojak śrubowy

Stojak śrubowy jest zbudowany podobnie do stojaka stopniowego, ale zamiast chwytaków z drutem, ten stojak na choinkę ma zazwyczaj cztery duże śruby skrzydełkowe, które można wkręcić w obudowę. Zmniejsza to promień wewnątrz obudowy, co ma za zadanie stabilizować drzewko. Stojak, w którym mocowanie choinki odbywa się za pomocą śrub jest również łatwy w użyciu, ale zazwyczaj nie posiada pojemnika na wodę.

Ustawienie choinki: najpierw uwolnij drzewo z siatki, następnie umieść je na podstawce, a na końcu wyrównaj i dokręć śruby, aby ustabilizować choinkę.

choinka w stojaku śrubowym

Choinka w wiadrze z piaskiem – alternatywa dla stojaka choinkowego

Alternatywą dla standardowego stojaka na choinkę jest wiadro z piaskiem. Takie nie tylko wygląda wyjątkowo, ale również pozwala na swobodne podlewaniechoinki. Ustawienie świątecznego drzewka w wiaderku jest jednak nieco bardziej skomplikowane, a ciężar piasku utrudnia jego pozycjonowanie.

Jak umocować choinkę w wiaderku? Najpierw należy nasypać warstwę piasku do wiadra. Następnie trzeba uwolnić drzewko z siatki, umieścić je w wiadrze i wypoziomować. Kolejnym krokiem jest napełnienie wiadra piaskiem, aby nadać choince stabilności.

choinka w stojaku śrubowym

Gdzie ustawić choinkę? Znajdź idealne miejsce na drzewko bożonarodzeniowe

Po usunięciu siatki z choinki i umieszczeniu jej w stojaku, ważne jest, aby znaleźć dla niej odpowiednie miejsce. Odpowiednia lokalizacja wpływa również na trwałość drzewka i zapobiega zbyt wczesnemu gubieniu igieł. Choinka nie czuje się dobrze na przykład przy kaloryferze lub zbyt blisko kominka, ponieważ zbyt szybko tam wysycha. Ogrzewanie podłogowe również nie jest dobre dla drzewka. Dlatego najlepiej jest rozwinąć arkusz foli pod choinką – powinien mieć wielkość drzewka. Można na nim rozłożyć ładny koc i umieścić na nim choinkę.

choinka w stojaku śrubowym

Choinka na suficie - ochrona drzewka przed zwierzętami

Jeśli masz małe dzieci lub zwierzęta, a chcesz chronić obie strony przed urazami i uszkodzeniami możesz zbudować ogrodzenie wokół swojej bożenarodzeniowej choinki. W ten sposób koty i małe dzieci nie będą mogły dostać się do bombek i dekoracji.

Możesz też spróbować czegoś niezwykłego i zainstalować choinkę na suficie. Taka wisząca choinka „do góry nogami” wygląda dość oryginalnie. Uwaga: taki zabieg można wykonywać tylko z choinkami sztucznymi! Nie próbuj tego z prawdziwymi drzewkami! Upewnij się również, że odpowiednio przymocowałeś sztuczną choinkę i że Twój sufit jest w stanie ją utrzymać - drzewko, które spadnie z sufitu, może być przyczyną poważnych i niebezpiecznych sytuacji.

Tak na marginesie, trend wieszania choinek pod sufitem nie jest zjawiskiem nowym: wieszanie choinki było powszechną praktyką ponad 450 lat temu aż do XX wieku, zwłaszcza w Europie Wschodniej. Dopiero w ostatnich latach ten praktyczny wariant powrócił do mody.

choinka w stojaku śrubowym

Nie zapomnij o podlewaniu choinki

Podlewanie choinki jest bardzo ważne dla utrzymania jej w dobrym stanie przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia. Najlepiej, jeśli Twój stojak na choinkę ma już pojemnik na wodę, aby drzewko mogło być dobrze nawodnione. Drzewko należy podlewać codziennie - potrzebuje ono około 0,5 - 4 litrów wody dziennie, w zależności od gatunku i wielkości. Dodatkowo spryskuj igły choinki, aby nie wysychały tak szybko z powodu przeciągów i ogrzewania. Dzięki temu drzewko pozostanie świeże przez około 4-6 tygodni.

Uwaga: dodawanie lakieru do włosów lub gliceryny do wody nie pomoże w zachowaniu trwałości choinki. Szczypta cukru lub konserwantów do kwiatów ciętych też nie pomoże. Przeciwnie, drzewko szybciej stanie się czerwonobrązowe.