Uprawa i pielęgnacja storczyków w domu

Storczyk, orchidea

Storczyki to jedne z najbardziej efektownych roślin, które zdobią nasze domy i mieszkania. Na szczególną uwagę zasługują ich piękne i egzotyczne kwiatostany zachwycające niebywałym urokiem. Rośliny te są łatwo dostępne, ale nie każdy radzi sobie z tym, aby zapewnić im odpowiednie warunki wzrostu. Jak w takim razie powinna wyglądać prawidłowa uprawa i pielęgnacja storczyków?

Z tego artykułu dowiesz się:

Czy pielęgnacja stroczyka jest trudna
Czego potrzebujesz do uprawy storczyka w domu
Jakie podłoże i stanowisko wybrać do uprawy storczyka w domu
Jak nawadniać stroczyk
Jak nawozić stroczyk
Jakie zabiegi pielęgnacyjne stosować
Pielęgnowanie storczyka

Pielęgnacja storczyka – nie taka trudna!

Mimo tego, że storczyki cieszą się dużą popularnością, uznawane są za rośliny trudne w utrzymaniu. Wokół pielęgnacji storczyka narosło wiele mitów, które mogą skutecznie odstraszać przed jego zakupem. Problem polega na tym, że wymagają one nieco innej opieki niż typowe rośliny doniczkowe. Nie oznacza to jednak, że uprawa storczyków jest trudna. Ważne, aby poznać kilka podstawowych zasad, których należy się trzymać, aby utrzymać te kwiaty w dobrej kondycji.

Szczególną uwagę warto zwrócić na: wybór odpowiedniego podłoża, monitorowanie stanu korzeni oraz pielęgnację storczyków po przekwitnięciu. Jeśli roślina będzie odpowiednio traktowana, odwdzięczy się bogatymi kwiatostanami przez długie lata. W artykule znajdziesz podstawy uprawy storczyków w domu dla początkujących i cenne wskazówki dotyczące troski o te piękne kwiaty.

Dobór donniczki dla storczyka

Przezroczysta doniczka na storczyk

Czego potrzebujesz do uprawy storczyka w domu?

Do uprawy storczyków wcale nie potrzebujesz wyszukanych akcesoriów i drogich preparatów. Z łatwością znajdziesz je w OBI. Najważniejsze jest to, aby wybrać wyłącznie te, które będą służyły roślinom i pozwolą im dobrze wzrastać. Jak w takim razie przygotować się do pielęgnacji storczyka w domu? Należy zacząć od zakupu odpowiedniej rośliny oraz skompletowania podstawowego ekwipunku domowego ogrodnika.

Sprawdź storczyki w OBI

Wybierz odpowiedni storczyk

Jeśli wybierzesz odpowiedni storczyk, uprawa nie powinna sprawiać większych kłopotów. Pod uwagę należy wziąć dwie kwestie: odmianę rośliny oraz jej ogólną kondycję. W jaki sposób dokonać wyboru? Na całym świecie można wskazać kilkadziesiąt tysięcy gatunków storczyków, nie wszystkie będą jednak łatwe w uprawie. Trzeba pamiętać, że orchidee rosną dziko lub są efektem eksperymentów człowieka, a te najrzadsze niełatwo będzie hodować w domu. Rozpoczynając przygodę, możesz zdecydować się m.in. na:

 • Phalaenopsis (Falenopsis) – łatwy w uprawie,
 • Cymbidium – odpowiedni dla początkujących,
 • Dendrobium nobile – uprawa o średniej trudności.

Przy wyborze kieruj się warunkami, jakie panują w domu lub mieszkaniu. Na etykiecie znajdziesz preferowaną temperaturę, częstotliwość podlewania oraz idealną ilość światła.

Nie bez znaczenia jest także stan storczyka przy zakupie, dlatego zwróć uwagę na:

 • korzenie – powinny być sprężyste i jędrne, nie mogą mieć suchych końców,
 • liście – bez plam, uszkodzeń, smug i żółtych przebarwień,
 • kwiaty – częściowo rozwinięte,
 • łodygi – sztywne z wieloma pąkami.

Akcesoria i materiały potrzebne do uprawy storczyków

Każda roślina domowa potrzebuje odpowiednich akcesoriów do uprawy, aby zapewnić jej dobre warunki wzrostu. Storczyki najlepiej sadzić w przezroczystych i niezbyt dużych doniczkach. W ich korzeniach znajduje się chlorofil, który wraz ze światłem niezbędny jest do fotosyntezy. Większa ilość promieni słonecznych zapewni im lepszy rozwój. Przezroczysta doniczka pozwoli też obserwować stan korzeni, aby na bieżąco dokonywać oceny ich koloru i jędrności. Dzięki temu szybko zauważysz, jeśli coś złego będzie działo się z rośliną.

Osłonka na storczyki może, ale nie musi być przezroczysta. Wybierz taką, która najlepiej będzie pasowała do wystroju wnętrza. Dobrze jednak, aby osłonka miała większą średnicę niż doniczka, co zapewni jej dużą ilość światła. Zamiast standardowego podłoża, jakim jest ziemia, należy wybrać te lekkie i przepuszczalne, np. korę lub keramzyt. W jego skład może wchodzić również mech, który dodatkowo nada kompozycji walorów estetycznych.

Do uprawy storczyków przydadzą się także standardowe akcesoria ogrodnicze: konewka, nożyczki i rękawiczki. Bogate i ciężkie kwiatostany można wesprzeć specjalnymi podpórkami do storczyków.

Preparaty potrzebne do pielęgnacji storczyków

Pielęgnacja storczyków polega nie tylko na dobraniu odpowiednich akcesoriów, ale też nawozów i środków ochrony roślin. Pierwsze niezbędne są do prawidłowego rozwoju i bogatego kwitnienia. Najczęściej mają formę preparatów do rozrobienia, pałeczek nawozowych lub skoncentrowanych odżywek. Drugie będą ochroną przed grzybami i szkodnikami, które mogą atakować storczyki. Im szybciej zauważysz problem i zastosujesz odpowiedni środek, tym większa szansa na uratowanie rośliny. Pamiętaj, aby stosować wyłącznie produkty przeznaczone do uprawy storczyków, dostosowane do ich wyjątkowych potrzeb.

Przesadzanie storczyka do przezroczystej donniczki z korą

Podłoże i stanowisko do uprawy storczyka w domu

Storczyki to epifity – rośliny pozyskujące wodę i składniki odżywcze z powietrza dzięki korzeniom. Do ich uprawy nie należy wykorzystywać zwykłej, uniwersalnej ziemi. Podłoże powinno być przepuszczalne, lekkie i przewiewne. Dzięki temu woda nie będzie zatrzymywać się w doniczce, a korzenie nie zgniją. Idealnym podłożem do storczyków będzie np.:

 • kora,
 • mech,
 • włókno kokosowe,
 • łupiny orzecha kokosowego,
 • węgiel drzewny,
 • torf,
 • keramzyt.

Podłoże możesz przygotować samodzielnie lub skorzystać z gotowej mieszanki.

Do prawidłowego wzrostu orchidee potrzebują dużej dawki światła. Nie ustawiaj ich jednak w pełnym słońcu, ponieważ promienie słoneczne mogą przypalić liście. Najlepszym miejscem będzie takie, które jest jasne, ale światło się rozprasza. Unikaj parapetów na południowych oknach, lepiej sprawdzą się te od wschodu lub zachodu.

Różnokolorowe gatunki storczyków

Nawadnianie storczyka

Jedną z najważniejszych kwestii w pielęgnacji storczyków jest ich podlewanie. Zawsze używaj odstanej, destylowanej lub filtrowanej w wyniku odwróconej osmozy wody. Dbaj także o to, aby nie zalegała ona w osłonce i w załamaniach liści. Może doprowadzić to do gnicia korzeni, a nawet całej rośliny. Świetnie sprawdzi się tu doniczka z wieloma dużymi otworami w dnie, która odprowadzi nadmiar wody. Po podlaniu i odczekaniu kilku godzin, zawsze wylewaj jej pozostałość. Pomocna może okazać się też specjalna osłonka do storczyków z wypukłym dnem. Zabieg ten powtarzaj raz na 7-10 dni. Ważne też, aby zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza – idealny poziom to około 60%.

uprawa storczyków – infografika OBI
Donniczka dla storczyka z przygotowanym podłożem i korą

Nawożenie storczyka

Nawożenie stosuj wyłącznie wiosną i latem, czyli w okresie od kwietnia do sierpnia. W tym czasie storczyki intensywnie się rozrastają, a także zawiązują pąki kwiatowe. Proces ten wymaga wsparcia, a dostarczenie odpowiedniej ilości składników odżywczych zaowocuje pięknymi kwiatami i zdrowymi liśćmi. Storczyki zasilaj maksymalnie co dwa tygodnie. Możesz przyjąć też zasadę, że nawóz dodajesz do wody przy co trzecim podlewaniu.

Jaki nawóz do storczyków wybrać? Jeśli roślina wypuszcza nowe liście i pąki lub zaczyna kwitnąć, wybierz ten z dużą zawartością azotu. Dobrze, jeśli będzie wzbogacony o mikro- i makroelementy. Pamiętaj jednak, że powinien być to specjalny nawóz do storczyków, a nie roślin zielonych. W okresie, gdy roślina nie rozwija się już tak intensywnie, możesz przejść na środki organiczne (np. biohumus).

Przecieranie storczyka wilgotną ściereczką

Zabiegi pielęgnacyjne

Pielęgnacja storczyka w domu wymaga też kilku niezbędnych zabiegów. Podstawową czynnością jest przesadzanie rośliny, aby zapewnić jej odpowiedni wzrost. Kiedy należy przesadzić storczyk? Wtedy, gdy:

 • korzenie nie mieszczą się w doniczce,
 • podłoże ulegnie rozłożeniu lub pokryje się grzybem,,
 • roślina choruje lub słabiej kwitnie.

Innym zabiegiem pielęgnacyjnym jest delikatne przecieranie liści wilgotną ściereczką. Pozwala to pozbyć się z ich powierzchni zanieczyszczeń i kurzu. Niezbędne jest też przycinanie uschłych, brązowych korzeni, które pobudzi roślinę.

Pielęgnacja storczyka po przekwitnięciu


Jedną z zagwozdek domowych ogrodników jest to, jak powinna wyglądać pielęgnacja storczyków po przekwitnięciu. Kluczową kwestią jest to, czy należy przycinać pędy po opadnięciu kwiatów. Wszystko zależy od jej gatunku i tego, jak zachowuje się roślina.

Najczęściej powinno się poczekać, aż nastąpi całkowite przekwitnięcie, a pęd uschnie i nie będzie miał już żywych pączków. To znak, że przechodzi w stan spoczynku. Pozbądź się wtedy całej łodyżki tuż nad podłożem lub jej uschniętej części - najlepiej nad trzecim oczkiem od dołu storczyka.

Wyjątkiem od tej reguły są odmiany Paphiopedilum i Phalaenopsis. Storczyki te kwitną na jednym pędzie nawet kilka lat, dlatego nie przycina się ich po kwitnieniu. Możesz zrobić to jedynie wtedy, gdy nastąpi jego całkowite uschnięcie.