Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Układanie wykładziny PCV krok po kroku

PVC verlegen

Układanie wykładziny PCV to jedna z tych prac remontowych, którą możesz wykonać samodzielnie. Wystarczy, że zaopatrzysz się w drobne narzędzia i zapał do pracy.

Wykładzina PCV przeżywa obecnie wielki powrót. Popularna dwie dekady temu, później, wyparta przez panele i płytki, odeszła w niebyt. Obecnie projektanci wnętrz ponownie doceniają jej atuty - niski koszt, szybkie kładzenie, łatwe czyszczenie i uniwersalne zastosowanie. Wykładzinę PCV można położyć w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience (kładzenie wykladziny PCV na stare płytki to prosty sposób na szybką metamorfozę łazienki czy kuchni). Do tego producenci PCV nadażają za aktualnymi trendami i oferują nam wykładzinę PCV imitującą drewno, płytki, beton a także prezentującą modne geometryczne mozaiki. Jednak wybór odpowiedniej wykładziny dywanowej z gamy dostępnej w marketach OBI to dopiero pierwszy etap procesu przemiany wnętrza. Drugim jest układanie wykładziny PCV, co, dzięki naszemu poradnikowi, możesz sam, bez problemu wykonać samodzielnie.

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi
Vorbereitung

Krok po kroku 1 - Układanie wykładziny PCV - przygotowanie

Zanim zabierzemy się za kładzenie wykładziny PCV musimy całkowicie usunąć starą wykładzinę podłogową, łącznie z pozostałymi resztkami kleju. Rysy i nierówności można zlikwidować za pomocą masy samopoziomującej, którą należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Rozkładamy wykładzinę PCV w pomieszczeniu, tak by zachodziła na ściany na wysokość ok. 10 cm. Wykładziny z PCV muszą "aklimatyzować się" przez przynajmniej 24 godziny.

Wskazówka: Przy wszystkich materiałach należy zwracać uwagę na zalecenia producenta dot. przetwarzania i używania.

Zuschneiden

Krok po kroku 2 - Przycinanie PCV

Wykładzinę mocno dociskamy wzdłuż linii łączącej ścianę z podłogą i za pomocą specjalnego profilu do cięcia wykładzin lub wysuwanego noża, przycinamy.

Ecken

Krok po kroku 3 - Naroża wewnętrzne (rogi/narożniki)

W rogach ścian przecinamy wykładzinę najpierw po przekątnej. Nie należy jednak nacinać jej do samej podłogi, lecz pozostawić część. Należy zwracać zawsze uwagę na to, by nóż używany do przecinania wykładziny był ostry (wymieniamy regularnie ostrze wysuwanego noża). Nie należy przecinać wykładziny do samej podłogi także w narożnikach ścian. Postępujemy podobnie, jak w przypadku naroży wewnętrznych pokoju, odcinamy zawinięte do góry części wykładziny.

Lose Verlegung oder vollflächiges Verkleben

Krok po kroku 4 - Luźne układanie wykładziny PCV lub płaskie klejenie

Producenci zalecają układanie wykładziny PCV na klej. Płaskie klejenie podnosi wartość użytkową wykładziny i zabezpiecza przed uszkodzeniem (zapobiega falowaniu). Dlatego warto wiedzieć, że decydując się na kładzenie wykładziny PCV wyłącznie na dwustronną taśmę klejącą lub przy zastosowaniu punktowego mocowania, bierzemy na siebie ryzyko nieuwzględnienia reklamacji w wypadku uszkodzeń.

Stöße

Krok po kroku 5 - Układanie PCV

Przycinając brzegi należy położyć paski wykładziny PCV na siebie i razem je obciąć. Uwaga: przy wykładzinach wzorzystych należy zwrócić uwagę na dopasowanie wzoru.

Wskazówka: przy konieczności łączenia brzegi można "zespawać" specjalnym klejem, aby mieć jednolitą powierzchnię do mycia na mokro.

Fixieren

Krok po kroku 6 - Umocowywanie

Brzegi przykleić do podłoża i ewentualnie "zespawać" specjalnym klejem.

Vollflächig verkleben

Krok po kroku 7 - Przyklejanie na płasko

Układanie wykładziny PCV na klej zapobiegnie późniejszym pofałdowaniom. Aby przykleić wykładzinę na płasko, należy zrolować ją do połowy, posmarować klejem podłoże pod nią i położyć na nim wykładzinę PCV. Tak samo zrobić z drugiej strony.

Andrücken

Krok po kroku 8 - Przyciskanie

Układanie wykładziny PCV na klej wiążę się z koniecznością dociśnięcia wykładziny do podłoża, np. specjalnym wałkiem. Należy zwracać uwagę na czas wysychania kleju! Jeśli wykładzina PCV nie została luźno ułożona nie można po niej chodzić zaraz po położeniu. Informacji szukaj na opakowaniu kleju mocującego.

Sockelleisten

Krok po kroku 9 - Montaż listew przypodłogowych

Jako przejście pomiędzy ścianą a podłogą używamy listew z plastiku, które są łatwe w montażu. Każdorazowo, zgodnie z modelem, należy je przykleić, przyśrubować, wetknąć lub przybić gwoździami. Można przypiłować narożniki na skos lub użyć gotowych narożników zewnętrznych i wewnętrznych. Jeśli mamy drewniane listwy przypodłogowe można w celu zakrycia krawędzi cięcia ułożyć ćwierćwałki lub małe listwy.

Lista zakupów

 • wykładzina PCV, listwa wykończeniowa
 • taśma klejąca lub taśma obustronna
 • ćwierćwałki lub listwy przypodłogowe łącznie ze zrzynami
 • gwoździe stalowe
 • szpachlówka

Lista narzędzi

 • wysuwany nożyk do dywanów
 • ostrza hakowe/ trapezowe
 • wałek do nakładania kleju (do utrwalania)
 • zębata szpachelka (do klejenia)
 • prowadnica do cięcia dywanów/ kątownik
 • nożyce
 • szpachlówka
 • młotek
Do góry