Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Szpachlowanie ścian i sufitów w 5 krokach

Majsterkowiczka wypełnia pękniecie okładziny ściennej za pomocą masy szpachlowej.

Szpachlowanie ścian i sufitu konieczne jest np. wtedy, gdy w ścianie wykonano korytka pod kable elektryczne i przewody instalacji wodnej. Nowo wybudowane ściany szkieletowe także trzeba zaszpachlować. Najczęściej masy szpachlowej używa się do drobnych napraw (pęknięcia naprężeniowe, nierówności, otwory po wkrętach) przed malowaniem lub tapetowaniem ścian. Szpachlowanie nie wymaga teoretycznego przygotowania. Aby samodzielnie szpachlować ściany i sufit, wystarczy jedynie cierpliwość i koncentracja przy pracy, odpowiednie narzędzia oraz znajomość prawidłowej techniki nakładania gładzi. W niniejszym poradniku pokażemy Ci, jak to zrobić.

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi

Krok po kroku 1 - wybór odpowiedniej masy do szpachlowania ścian i sufitów

Bez względu na to, czy planujesz szpachlowanie ścian czy szpachlowanie sufitu, przed przystąpieniem do pracy musisz wybrać odpowiedni produkt. Masy szpachlowe dostępne są w postaci gotowych mas albo proszku, który należy rozrobić z wodą.
Gładzie w proszku dzieli się na gładzie gipsowe przeznaczone do wnętrz oraz gładzie cementowe do powierzchni zewnętrznych. Gipsowe masy szpachlowe nadają się do każdego rodzaju podłoża w pomieszczeniach. Dzięki neutralnemu odczynowi pH gips może być stosowany do każdego materiału i nie powoduje późniejszych przebarwień, np. na tapetach. Źle znosi natomiast wilgoć. Gładzie szpachlowe na bazie cementu przeznaczone są do obszarów wilgotnych oraz do napraw zewnętrznych powierzchni. Są odporne na działanie wilgoci i wody.

Do wypełniania większych ubytków, pęknięć lub niwelowania nierówności zaleca się stosowanie gładzi w proszku, ponieważ nie pękają nawet przy schnięciu grubych warstw.

Gotowe gładzie szpachlowe zawierają z reguły żywicę syntetyczną. Zapewniają bardzo dobrą przyczepność na pomalowanych powierzchniach i nadają się do stosowania na różnego rodzaju podłożu (drewno, metal, powierzchnie mineralne) zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz. Fabrycznie rozrobioną masę szpachlową najlepiej nakładać cienkimi warstwami, ponieważ twardnieje w wyniku parowania zawartej w niej wody. Tego rodzaju gładź nadaje się tylko do drobnych napraw.
Oferta mas do szpachlowania jest bardzo szeroka i obejmuje produkty do każdego zastosowania: od klasycznych gładzi gipsowych do mas specjalnych.

Jeśli chcesz zamknąć szczeliny dylatacyjne, np. pomiędzy konstrukcją szkieletową a ścianą, najlepiej użyj masy akrylowej, która sprawi, że spoiny będą odporne na minimalne ruchy elementów konstrukcyjnych. W przypadku szczelin dylatacyjnych w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci, np. kuchni albo łazience, zaleca się stosowanie silikonu ze względu na jego hydrofobowe właściwości. Zapoznaj się także z naszym poradnikiem o uszczelnianiu powierzchni w kuchni i łazience oraz kuchennych blatów roboczych.

Przed szpachlowaniem: usuwanie wkrętów i zabezpieczanie podłogi folią.

Krok po kroku 2 - przed szpachlowaniem: przygotowanie ścian i sufitu

Wynieś z pomieszczenia, które chcesz szpachlować, wszystkie meble i przedmioty. Na stałe przytwierdzone przedmioty przykryj folią. Folię przyklej taśmą malarską. Z powierzchni, którą chcesz szpachlować (sufit, ściany), musisz usunąć gwoździe, wkręty i kołki. Kołki można bez trudu wyjąć, lekko wkręcając w nie wkręty, które następnie łapie się kleszczami i wyciąga ze ściany razem z kołkiem. Odkurz odkurzaczem otwory, które chcesz wypełnić gładzią. Kurz i pajęczyny usuń ze ścian i sufitu za pomocą miotły. Małe pęknięcia warto trochę powiększyć, aby masa szpachlowa równomiernie się rozłożyła. Aby kurz lepiej się związał, ściany i sufit można zwilżyć pędzlem malarskim lub szmatką. Podłoża bardzo chłonne, porowate, piaszczyste lub kredowe należy przed szpachlowaniem zagruntować.

Jeśli po szpachlowaniu zamierzasz ścianę wytapetować, bardzo ważne jest, aby całą powierzchnię dokładnie sprawdzić i obejrzeć.

Rozrabianie masy szpachlowej w wiadrze.

Krok po kroku 3 - rozrabianie masy do szpachlowania ścian i sufitu

Tylko gładzie w proszku musisz przed użyciem rozrabiać z wodą. Gotowych gładzi możesz natomiast użyć od razu. Kubek do gipsu lub wiaderko na zaprawę napełnij w 2/3 wodą. Pamiętaj o tym, że najpierw trzeba wlać wodę dopiero potem wsypać gładź.

Wsypując gładź do szpachlowania ścian i sufitu przestrzegaj proporcji podanych przez producenta. Mieszankę odstaw na chwilę, a potem jeszcze raz zamieszaj. Przy dużych ilościach użyj wiertarki z zamocowanym mieszadłem. Lepiej rozrobić gładź zbyt gęstą niż zbyt rzadką, ponieważ w razie potrzeby możesz ją rozcieńczyć. Jeśli zechcesz dosypać gładzi, utworzą się grudki. Przestrzegaj podanego czasu wiązania: rozrób tylko taką ilość masy szpachlowej, która będzie w danym momencie potrzebna. Gładzi, która uległa związaniu, nie można rozcieńczać wodą.

Szpachlowanie ściany.

Krok po kroku 4 - szpachlowanie otworów, pęknięć i dużych powierzchni

Małe otwory i ubytki możesz szpachlować gotową gładzią przy użyciu szpachelki malarskiej. Gotowa masa szpachlowa dostępna jest także w małych, praktycznych opakowaniach, np. tubkach. Rozprowadź masę możliwie w całym otworze aż do jego całkowitego wypełnienia. Następnie wygładź powierzchnię szpachelką. Gładzenie zaszpachlowanej powierzchni jest szczególnie łatwe, gdy używasz do tego giętkich narzędzi.
Przy wypełnianiu ubytków unikaj tworzenia się pustych przestrzeni. Otwory wypełniaj od zewnątrz do wewnątrz. Do wypełnienia większych szczelin lub pęknięć użyj gładzi w proszku. Aby masa lepiej wiązała, należy zwilżyć tynk przylegający do miejsca, które chcesz szpachlować. Pęknięcie wypełnij gładzią, używając do tego szpachelki. Po wypełnieniu otworu wygładź powierzchnię. Po stwardnieniu masy możesz nakleić na otwór taśmę do pęknięć z włókna szklanego. Do wypełnienia cienkich rys w ścianach i suficie nadaje się masa szpachlowa na bazie akrylu.

Aby naprawić duże powierzchnie ścian i sufitu, nałóż grubą warstwę gładzi za pomocą szpachli powierzchniowej. Możesz to robić na krzyż, w kierunku pionowym i poziomym. Następnie wygładź powierzchnię, wykonując szpachlą powierzchniową półkoliste ruchy od dołu do góry. Lekko naciśnij na szpachlę, aby uzyskać warstwę bez wgłębień.
Przy szpachlowaniu płyt kartonowo-gipsowych może się okazać, że konieczne będzie użycie gazy lub taśmy na pęknięcia. Przestrzegaj podanych przez producenta wskazówek.

Majsterkowiczka szlifuje zaszpachlowaną ścianę.

Krok po kroku 5 - szlifowanie gładzi szpachlowej

Po wyschnięciu gładzi na ścianach i suficie zeszlifuj powierzchnię papierem ściernym o drobnym uziarnieniu lub gąbką do szlifowania. W ten sposób wyrównasz ostatnie nierówności pozostale po szpachlowaniu ścian i sufitów.

Do każdego rodzaju zastosowania znajdziesz odpowiednią masę szpachlową. Jeśli posiadasz odpowiednie narzędzia i używasz prawidłowo dobranej gładzi, będziesz w stanie naprawić ubytki w każdym podłożu. W pobliskim markecie OBI chętnie doradzimy Ci przy wyborze masy szpachlowej odpowiedniej do Twoich potrzeb.


Lista zakupów

Lista narzędzi

Do góry