Tapetowanie ścian

Wände tapezieren

Nowa tapeta może całkowicie zmienić atmosferę pomieszczenia. Dzięki przeróżnym materiałom i ogromnej palecie wzorów możesz indywidualnie odnowić ściany w każdym pokoju.

Na Polskim rynku najbardziej popularne są tapety papierowe, winylowe i flizelinowe. Nadal popularnym rodzajem tapety jest tapeta typu raufaza, ponieważ jest naprawdę wszechstronna. Jest odpowiednia na ścianę i sufit, można ją pomalować wiele razy i na ścianie po prostu wyrównuje małe niedoskonałości i pęknięcia w tynku.

Typową strukturę, od której sama nazwa pochodzi, tworzą włókna drzewne, znajdujące się pomiędzy warstwami papieru – chropowate włókna.

1. Tapety papierowe i flizelinowe 2. Tapety winylowe
3. Tapeta z włókna szklanego 4. Na co powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie tapet
Papier- und Vliestapeten

1. Tapety papierowe i flizelinowe

Tapety papierowe i papierowe tłoczone, które albo są w kolorze, albo mają szczególną strukturę powierzchni, zawierają kilka warstw papieru. Należy posmarować klejem bryty tapety i pozostawić do nasiąknięcia. Przy tapetach ze wzorami zwróć uwagę na wymagany raport (informacje na ten temat są dołączone do rolki tapety), abyś poprawnie ułożył bryty i aby wzór był równomierny.

Tapety flizelinowe są szczególnie łatwe do tapetowania, ponieważ nie wymagają smarowania i nasiąkania klejem. Wystarczy namazać ścianę specjalnym klejem do flizeliny grubo i równomiernie, następnie przyłożyć suchą tapetę flizelinową na ścianę bryt po brycie. Ponadto tapeta flizelinowa w przeciwieństwie do innych rodzajów nie zmienia swojego kształtu. Nie rozciąga się, jeśli jest zbyt wilgotna i nie ściąga się, gdy wysycha. Dodatkowo ułatwia kolejne remonty, ponieważ po latach można ją na sucho ściągnąć ze ściany po prostu bryt po brycie.

Vinyl- und Schaumvinyltapeten

2. Tapety winylowe

Do bardzo wymagających pomieszczeń (np. korytarza, pokoju dziecięcego) nadają się tapety z winylu. Tapety winylowe są zmywalne i nie są łatwopalne. Właśnie ta pierwsza cecha może okazać się naprawdę potrzebna w pokoju dziecięcym. Zwróć uwagę przy usuwaniu tej tapety na to, aby odłączyć wierzchnią warstwę winylu. Można ją łatwo ściągnąć ze ściany, potem zostaje na ścianie tylko warstwa pokrywająca, tak zwana makulatura, na którą możesz po prostu nanieść nową tapetę.

Glasfasertapete

3. Tapeta z włókna szklanego

Ta najbardziej wytrzymała tapeta składa się z włókien szklanych. Dzięki szczególnie dużej zdolności przepuszczania powietrza chroni ściany, ukrywa nierówności ścian jeszcze lepiej niż tapeta typu raufaza, ciężko ją zapalić i jest odporna na wilgoć. Tapeta z włókna szklanego znajduje zastosowanie naprawdę często w bardzo wymagających pomieszczeniach, takich jak klatki schodowe, korytarze czy biura.

Worauf Sie beim Tapetenkauf achten sollten

4. Na co powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie tapet

Przy obliczaniu ilości rolek tapety najlepiej dodaj trochę zapasu. W szczególności obliczenie potrzebnej ilości tapety z powtarzającym się wzorem (tzw. raportem) nie jest proste, ponieważ musisz tu wliczyć więcej resztek. Dla spójnych powierzchni ściany użyj jedynie tapet z tym samym numerem partii, aby zapobiec odchyłkom w kolorze. Wybierając klej sprawdź, czy jest on odpowiedni dla powierzchni ściany i rodzaju tapety.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry