Kamień dekoracyjny - czy warto?

Bez tytułu1

Zmagając się z dylematami odnośnie wyposażenia naszego domu zastanawiamy się, który sposób będzie najmniej uciążliwy, a jednocześnie najbardziej efektowny. W dobie indywidualnego podejścia do dekorowania otaczającej nas przestrzeni, najbardziej naturalnym pragnieniem jest chęć odzwierciedlenia naszego charakteru. Kamień dekoracyjny jest idealnym wyborem dla tych osób, które nie zamierzają iść na kompromis, a przy okazji chciałyby spróbować dokonać remontu samodzielnie. Wybranie tego rodzaju okładziny ściennej gwarantuje nam wzmocnienie przekazu aranżacyjnego wnętrza i nadanie mu konkretnego wymiaru. Wyraźnie zdefiniowana struktura, a nierzadko i mocna barwa szybko definiują charakter pomieszczenia, nawet przy użyciu niewielkiej ilości materiału. Ponadto, dzięki współczesnym technologiom produkcyjnym i rozwinięciu sztuki wzornictwa, możemy cieszyć się najważniejszymi zaletami kamienia, nie wydając nań majątku.

1. Zastosowanie zewnętrzne 2. Zastosowanie wewnętrzne
3. Konkurent czy sojusznik? 4. Układanie
5. Ostateczna decyzja

1. Zastosowanie zewnętrzne

Zastosowanie kamienia na elewacji, murkach, ogrodzeniach czy altanach jest jednym z najbardziej przykuwających uwagę zabiegów, w znaczny sposób podnoszących wizualnie stylistykę otoczenia. Ponadto nie zawsze potrzeba jego dużej ilości, aby zaakcentować nim ciekawe miejsce – strefę wejściową, wjazd do garażu, czy wnęki okienne. Przy wyborze kolekcji warto wziąć pod uwagę, czy chcemy odróżnić go od pozostałych elementów na zasadzie kontrastu, czy też do nich nawiązać. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku należy wziąć pod uwagę całość planu aranżacyjnego - może się bowiem zdarzyć, że stylistycznie dobrany do werandy czy dachu kamień nie będzie współgrał z otaczającym dom ogrodzeniem czy ogrodem.

2. Zastosowanie wewnętrzne

Kamień dekoracyjny pośród szerokiego wyboru okładzin jest jedną z najbardziej wyrazistych – silnie zarysowana struktura, kolorystyczne kontrasty i zamierzone nierówności przybliżające produkt do natury natychmiast przykuwają wzrok. Niezależnie od tego, czy będzie to imitacja skał, cegieł czy otoczaków, produkt będzie cieszył oko już od pierwszego wejrzenia i na długo pozostanie królem w naszym domu. Wrażenia estetyczne widoczne są w pełnej krasie przy zastosowaniu mądrze przemyślanego oświetlenia – gra cieni na porzeźbionej powierzchni kamienia daje niespotykane w innych przypadkach rezultaty. Dlatego też szalenie ciekawie prezentuje się w tych pomieszczeniach, które za dnia oświetlone są światłem słonecznym, zaś po jego zachodzie sztucznym – w obu przypadkach ukaże się nam powierzchnia z kamieniem w zupełnie innej odsłonie.

3. Konkurent czy sojusznik?

Kamień dekoracyjny jest zaprzeczeniem konkurencyjności, gdyż doskonale wpasowuje się w towarzystwo innych materiałów wykończeniowych. Sprawia to, że często jest nabywany jako ostatni dodatek lub nawet wtedy, gdy w ogóle nie był brany pod uwagę. Pas ułożony na głównej ścianie salonu, dekoracja domowego kominka, czy obłożenie nim wysepki kuchennej nie przeszkodzi w tym, aby skomponował się z panelami, stiukiem, czy płytkami ceramicznymi. Kamień dekoracyjny przybiera obecnymi czasy najrozmaitsze formy, lecz nadal najchętniej wybierany jest ten, który imituje znane od zarania dziejów materiały budulcowe. Amatorzy loftów, osoby zakochane w stylistyce rustykalnej, czy zwolennicy odnowionych przestrzeni poprzemysłowych nareszcie mogą przenieść w ulubiony klimat własne cztery kąty. Przypominający do złudzenia cegłę, polne otoczaki czy fragmenty skał kamień, w bardzo prosty sposób nadaje wnętrzu niepowtarzalny, kojarzący się z ulubionym wspomnieniem charakter.

4. Układanie

Montaż kamienia dekoracyjnego nie przysparza żadnych trudności, jeśli tylko zastosujemy się do zaleceń producenta w zakresie proponowanych rozwiązań. Nieregularna faktura oraz spore zróżnicowanie w obrębie elementów pozwalają na całkiem swobodne układanie kawałka po kawałku, bez obawy o konieczność kurczowego pilnowania zbieżności. W zależności od modelu w pudełku znajdują się płytki różniące się wybarwieniem oraz fakturą powierzchni, a niekiedy również kształtem i rozmiarem. Pozytywny wygląd okładziny na całości oklejanej powierzchni uzyskać można na wiele sposobów, ostateczny efekt zależeć będzie i tak od osoby montującej. Dlatego tak ważne jest uświadomienie Klientowi tego, jak wspaniale wyglądać mogą rezultaty jego własnej i pracy i dlaczego w związku z tym warto jest podjąć się montażu własnymi siłami. Dokonując zakupu pamiętać należy również o tym, aby dobrać dedykowaną chemię montażową i pielęgnacyjną. Zaimpregnowanie kamienia po zamocowaniu chroni go przed działaniem czynników zewnętrznych i zapewnia wygodniejszą pielęgnację w przyszłości, a ponadto wyostrza i nasyca kolor. Produkty chemii oznaczone zostały w taki sposób, aby ułatwić Klientowi ich dobór – niebieskie dla produktów gipsowych, pomarańczowe dla betonowych, zaś dwukolorowe dla obu rodzajów.

Bez tytułu

5. Ostateczna decyzja

Kamień dekoracyjny buduje klimat i stylistykę miejsca w którym został użyty w większym stopniu niż alternatywne produkty upiększające wygląd ścian. Po zapoznaniu się z ofertą producenta konieczne jest obejrzenia kamienia na żywo w punkcie sprzedaży, jako że oferta zawarta w katalogu czy na stronie internetowej nigdy w pełni nie odda faktycznego wyglądu okładziny. W przypadku dylematów warto także zasięgnąć opinii u doradcy klienta lub dekoratora wnętrz, którzy wszelkie wątpliwości rozwieją ostatecznie.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry