Jak pielęgnować i impregnować gres?

gres-polerowany-slim

Jak wiemy, gres to po prostu jednolita (pod względem struktury) płytka ceramiczna, która może być stosowana zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Wbrew pozorom to bardzo trwały i odporny materiał. Coraz więcej osób, przeprowadzając remont czy urządzając od podstaw własne cztery kąty, decyduje się na położenie gresu na podłodze i ścianach. Jednak musimy pamiętać, że takiego rodzaju materiały wymagają zarówno pielęgnacji, jak i impregnacji.

1. Czego użyć do impregnacji gresu? 2. Jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja gresu?

1. Czego użyć do impregnacji gresu?

Gres wymaga impregnacji, a wszelkie procesy zapewnią mu trwałość, co pozwala cieszyć się jego ekskluzywnym wyglądem przez długi czas. Pierwsza niebezpieczna sytuacja związana z tym materiałem pojawia się już w momencie jego układania. Między ułożony już gres, nakłada się fugę i w tym momencie trzeba bardzo pamiętać o dobrym zabezpieczeniu podłoża. Następnie musimy mieć na uwadze zabezpieczenie gresu przed kolejnymi możliwymi zabrudzeniami. Środki jakich użyjemy, zależą oczywiście od rodzaju gresu, a wyróżniamy gres szkliwiony oraz polerowany. Bardzo często kupowany w markecie gres jest tymczasowo zabezpieczony woskiem, który zaraz po ułożeniu powinniśmy usunąć. Używamy do tego specjalnego rodzaju zmywaczy, zmywacze również są przeznaczone do konkretnego rodzaju gresu. Po usunięciu tymczasowego zabezpieczenia możemy przejść do prawidłowej impregnacji. Środki używane w tym celu mają za zadanie wniknąć w odkryte pory materiału i zabezpieczyć go przed ryzykiem zabrudzeń. Preparat należy równomiernie rozprowadzić po całej powierzchni. Najlepiej dokonać tego przy pomocy ściereczki lub gąbki. Należy nanieść niewielką ilość środka na szmatkę i delikatnie rozprowadzić go po powierzchni. Następnie pozostawić go do wyschnięcia na kilka godzin. Cały proces jest bardzo prosty i zajmie nam zaledwie kilkanaście minut. Musimy jedynie pamiętać o doborze odpowiednich środków do impregnacji.

2. Jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja gresu?

W czyszczeniu płytek można wykorzystać popularny domowy środek - ocet. Należy sporządzić roztwór 1:1 z wodą i delikatnie rozprowadzić go po całej powierzchni naszego gresu za pomocą ściereczki lub gąbki. Następnie całość przemyć ponownie wodą i gotowe. Ten rodzaj środka idealnie sprawdzi się do każdego rodzaju gresu. Możemy również użyć dostępnych na rynku płynów do czyszczenia gresu, jednak musimy uważać na ich skład, ponieważ niektóre składniki mogą uszkodzić gres. Proces czyszczenia musimy zacząć od zapewnienia ochrony naszym dłoniom, dlatego właśnie skorzystajmy z rękawic. Pierwsza rzecz, od której powinniśmy zacząć jest przetarcie powierzchni z kurzu. Następnie zalecane jest przeprowadzenie próby zakupionego detergentu na małym kawałku płytki, aby sprawdzić efekt ich działania. Jeżeli nie zaobserwujemy niewłaściwego działania, możemy śmiało nałożyć impregnat na całą powierzchnię gresu. Najlepiej dokonać tego przy pomocy szczoteczki, ponieważ zapobiegnie ona wcieraniu brudu w pory naszej płytki. To naprawdę proste. Pamiętajmy jedynie, że jeżeli decydujemy się na użycie danego preparatu po raz pierwszy, powinniśmy zrobić próbę na niewielkim kawałku płytki. Zarówno proces impregnacji, jak i pielęgnacji nie jest skomplikowany. Całość zajmie nam zaledwie kilkanaście minut, a pomoże w zapewnieniu ochrony oraz nada wspaniałego blasku na długo. Musimy jednak zawsze zapoznać się z instrukcją obsługi, która umieszczona jest na danym preparacie. Dokładnie dopasujmy odpowiednie preparaty do rodzaju posiadanego przez nas gresu. To może uchronić nas przed przykrymi konsekwencjami złego stosowania produktów i kolejnych nieprzyjemności z tym związanych.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry