Układanie PCV

PVC verlegen

Większość prac domowych wcale nie wymaga angażowania profesjonalnych ekip. Bez problemu możesz samodzielnie ułożyć wykładzinę dywanową. Wystarczy, że zaopatrzysz się w drobne narzędzia i zapał do pracy. Wybór odpowiedniej wykładziny dywanowej z gamy dostępnej w marketach OBI to dopiero pierwszy etap procesu przemiany wnętrza. Drugim jest ułożenie wykładziny, co, dzięki naszemu poradnikowi, możesz sam, bez problemu, wykonać bez żadnego problemu samodzielnie.

*koszt i czas trwania zmieniają się zależnie od wielkości pomieszczenia, materiału i sposobu układania. Podane tutaj wartości przykładowe ważne są dla pomieszczenia o wielkości 20 m².

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi
Vorbereitung

Krok po kroku 1 - Przygotowanie

Należy całkowicie usunąć starą wykładzinę podłogową, łącznie z pozostałymi resztkami kleju. Rysy i nierówności można zlikwidować za pomocą masy samopoziomującej, którą należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Rozkładamy wykładzinę PCV w pomieszczeniu, tak by zachodziła na ściany na wysokość ok. 10 cm. Wykładziny z PCV muszą "aklimatyzować się" przez przynajmniej 24 godziny.

Wskazówka: Przy wszystkich materiałach należy zwracać uwagę na zalecenia producenta dot. przetwarzania i używania.

Zuschneiden

Krok po kroku 2 - Przycinanie

Wykładzinę mocno dociskamy wzdłuż linii łączącej ścianę z podłogą i za pomocą specjalnego profilu do cięcia wykładzin lub wysuwanego noża, przycinamy.

Ecken

Krok po kroku 3 - Naroża wewnętrzne (rogi/narożniki)

W rogach ścian przecinamy wykładzinę najpierw po przekątnej. Nie należy jednak nacinać jej do samej podłogi, lecz pozostawić część. Należy zwracać zawsze uwagę na to, by nóż używany do przecinania wykładziny był ostry (wymieniamy regularnie ostrze wysuwanego noża). Nie należy przecinać wykładziny do samej podłogi także w narożnikach ścian. Postępujemy podobnie, jak w przypadku naroży wewnętrznych pokoju, odcinamy zawinięte do góry części wykładziny.

Lose Verlegung oder vollflächiges Verkleben

Krok po kroku 4 - Luźne ułożenie lub przyklejenie w pełni płaskie

Należy wziąć po uwagę, że producenci wykładzin elastycznych zalecają klejenie na całej powierzchni. Płaskie klejenie podnosi wartość użytkową wykładziny i zabezpiecza przed uszkodzeniem (zapobiega falowaniu się wykładziny). Dlatego wybierając taśmę dwustronną i punktowe mocowanie bierzemy na siebie ryzyko nie uwzględnienia reklamacji w wypadku uszkodzeń.

Stöße

Krok po kroku 5 - Układanie PCV

Przycinając brzegi należy położyć paski wykładziny PCV na siebie i razem je obciąć. Uwaga: przy wykładzinach wzorzystych należy zwrócić uwagę na dopasowanie wzoru.

Wskazówka: przy konieczności łączenia brzegi można "zespawać" specjalnym klejem, aby mieć jednolitą powierzchnię do mycia na mokro.

Fixieren

Krok po kroku 6 - Umocowywanie

Brzegi przykleić do podłoża i ewentualnie "zespawać" specjalnym klejem.

Vollflächig verkleben

Krok po kroku 7 - Przyklejanie na płasko

Aby uniknąć pofałdowań, wykładzinę PCV należy przykleić na płasko. W tym celu wykładzinę należy zrolować z jednej strony, posmarować pod nią podłoże klejem i położyć na nim wykładzinę PCV. Pozostałe podłoże smarować każdorazowo na przestrzeni 1 m i układać wykładzinę PCV.

Andrücken

Krok po kroku 8 - Przyciskanie

Wybierając rodzaj przyklejania w pełni płaskiego, można albo dobrze docisnąć wykładzinę PCV lub przejechać po niej wałkiem. Należy zwracać uwagę na czas wysychania! Jeśli wykładzina PCV nie została luźno ułożona nie można po niej chodzić zaraz po położeniu.

Sockelleisten

Krok po kroku 9 - Listwy przypodłogowe

Jako przejście pomiędzy ścianą a podłogą używamy listew z plastiku, które są łatwe w montażu. Każdorazowo, zgodnie z modelem, należy je przykleić, przyśrubować, wetknąć lub przybić gwoździami. Można przypiłować narożniki na skos lub użyć gotowych narożników zewnętrznych i wewnętrznych. Jeśli mamy drewniane listwy przypodłogowe można w celu zakrycia krawędzi cięcia ułożyć ćwierćwałki lub małe listwy.

Lista zakupów

 • wykładzina PCV, listwa wykończeniowa
 • taśma klejąca lub taśma obustronna
 • ćwierćwałki lub listwy przypodłogowe łącznie ze zrzynami
 • gwoździe stalowe
 • szpachlówka

Lista narzędzi

 • wysuwany nożyk do dywanów
 • ostrza hakowe/ trapezowe
 • wałek do nakładania kleju (do utrwalania)
 • zębata szpachelka (do klejenia)
 • prowadnica do cięcia dywanów/ kątownik
 • nożyce
 • szpachlówka
 • młotek
 • Zamów i odbierz
 • Dostawa
 • Sprawdź dostępność w markecie
Do góry