Rodzaje i zastosowanie żarówek

Żarówka bez lampy zwisająca z sufitu.

Lampy podłogowe z jasnym światłem skierowanym na sufit czy zimne światło szpitalne? Oświetlenie pomieszczeń mieszkalnych ma bardzo duży wpływ na poczucie komfortu i jakość życia. Równie ważny jest wybór odpowiednich żarówek. Żarówkami nazywane są wszystkie urządzenia, które przemieniają prąd w światło. Do ważnych parametrów określających żarówki i ułatwiających ich wybór należą nie tylko takie wskaźniki, jak natężenie światła, ale także żywotność oraz klasa energetyczna. W niniejszym poradniku poznasz cztery popularne rodzaje żarówek i ich zastosowanie: o żarówkach LED, zwykłych żarówkach, żarówkach energooszczędnych oraz świetlówkach.

1. Żarówki LED 2. Żarówki energooszczędne (świetlówki kompaktowe)
3. Świetlówki
Trzy żarówki ledowe LED na niebieskim tle.

1. Żarówki LED

Żarówki LED, czyli świetlówki przyszłości, są energooszczędne, charakteryzują się bardzo długą żywotnością, kompaktową budową, odpornością na wstrząsy, a przy tym można je ściemnić i nie zawierają rtęci. W porównaniu do zwykłych żarówek oszczędność energii elektrycznej przy stosowaniu diod elektroluminescencyjnych (LED) wynosi do 90%. Ich żywotność wynosi od 15 000 do 25 000 godzin. Dzięki kompaktowej budowie diody LED są uniwersalne i pasują do wszystkich standardowych gwintów i kształtów. Oprócz popularnych odcieni bieli Warm White (2700 K), Daylight (4000 K) oraz Cool White (6000 K), dostępne są także w wielu innych kolorach.

Żarówki energooszczędne z gwintem E-27 na białym tle.

2. Żarówki energooszczędne (świetlówki kompaktowe)

Święcąc z taką samą mocą co zwykłe żarówki, świetlówki kompaktowe potrzebują o 80% mniej prądu i świecą do 20 razy dłużej. Największą wadą tych żarówek jest czas rozgrzewania: wiele z nich osiąga swoją pełną wydajność świetlną dopiero po upływie kilku minut. Rozwiązaniem tego problemu było opracowanie żarówek z funkcją szybkiego startu (Quickstart). Dostępne są także w wersji odpornej na częste włączanie i wyłączanie oraz wyposażonej w czujnik lub w funkcję ściemniania.

Te przyjazne dla środowiska świetlówki dostępne są w trzech podstawowych barwach: Warm White (2700 K), Daylight (4000 K) oraz Cool White (6000 K). Żarówki energooszczędne można stosować w całym domu do stałego oświetlania pomieszczeń. We wszystkich kierunkach emitują nieoślepiające światło.

Oświetlająca regał świetlówka zamontowana na suficie piwnicy o szarych ścianach.

3. Świetlówki

Za stosowaniem świetlówek przemawia szereg czynników: są najskuteczniejszymi żarówkami, osiągają bardzo dobrą wydajność świetlną, a przy stosowaniu wersji z pełnym pasmem emitują bardzo przyjemne światło. Żywotność świetlówek waha się od 10 000 do 60 000 cyklów włączania i wyłączania. Większość świetlówek dostępnych jest w kształcie liniowym lub spiralnym oraz w podstawowych barwach Warm White (2700 K), Daylight (4000 K) oraz Cool White (6000 K).

Jeśli szukasz żarówki do stałego oświetlania pomieszczenia, np. warsztatu lub pracowni, świetlówki, jako oświetlenie powierzchniowe, okażą się bardzo dobrym wyborem. Tego rodzaju żarówki stosowane są także w przemyśle. Charakterystycznemu dla nich migotaniu można zapobiec, podłączając do nich kondensator.

Świat żarówek jest bardzo różnorodny. Niniejszy przewodnik pomoże Ci przy zakupie odpowiednich produktów. Informacji o popularnych rodzajach żarówek z przyjemnością udzieli Ci także pracownik pobliskiego marketu OBI. 

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry