Oświetlenie solarne

22-oswietlenie-solarne

Zastanawiasz się, jak po zmroku stworzyć wyjątkową atmosferę w ogrodzie? Postaw na lampy solarne. Są niedrogie i ekologiczne, a ich subtelne światło uprzyjemni wieczorny relaks w ogrodowym zaciszu.  To uniwersalne rozwiązanie pasujące do każdego stylu – od nowoczesnego, poprzez angielski i francuski, aż po rustykalny.

1. Lampy solarne – co warto o nich wiedzieć? 2. Jak stworzyć wyjątkowy nastrój w ogrodzie i na balkonie?
3. Jakie są ograniczenia oświetlenia solarnego?

1. Lampy solarne – co warto o nich wiedzieć?

Ich działanie polega na wykorzystaniu energii słonecznej, pozyskanej w ciągu dnia, poprzez zamontowane w niej panele. Specjalne fotoogniwa odpowiadają za przekształcanie światła słonecznego w energię elektryczną, która następnie jest magazynowana w niewielkich akumulatorach z niklu i kadmu. Po zapadnięciu zmroku energia jest pobierana przez diody LED albo halogeny. Moc lamp solarnych nie jest zbyt duża – zazwyczaj mają zaledwie kilka wat, ale mogą świecić nawet do kilkunastu godzin po naładowaniu. Za automatyczne włączanie odpowiada czujnik zmierzchowy, a niektóre modele posiadają także czujnik ruchu. Mogą emitować światło o różnych kolorach.

Lampy solarne należy rozmieścić w miejscach, w które w ciągu dnia dociera sporo promieni słonecznych. Czas i intensywność nasłonecznienia wpływają na długość działania. Ważne jest także ich rozmieszczenie. Nie mogą znajdować się zbyt blisko siebie, ani innego źródła światła. Zazwyczaj producenci podają szczegółowe wskazówki w tym zakresie. Należy także pamiętać o ich regularnym czyszczeniu – brud i kurz zakłócają pobieranie energii przez baterie słoneczne. Ich zaletą jest także mobilność – można je łatwo przenosić w różne miejsca ogrodu, w zależności od potrzeb.

2. Jak stworzyć wyjątkowy nastrój w ogrodzie i na balkonie?

Oświetlenie solarne świetnie sprawdza się przy tworzeniu nastrojowych i dyskretnych aranżacji, zarówno w ogrodach, jak na tarasach i balkonach. Znajdujące się w nich diody LED świecą łagodnym, rozproszonym światłem o białej lub kolorowej barwie. Odpowiednio rozmieszczone będą subtelną ozdobą, podkreślającą piękno roślin i elementów architektury ogrodowej. Świetnie sprawdzą się rozstawione wzdłuż ścieżek, podjazdów i schodów. Jeśli posiadasz oczko wodne, koniecznie ustaw je w jego pobliżu. Światło odbite w tafli wody spotęguje ich działanie.

Jeśli marzysz, aby Twój ogród nabrał romantycznego, albo wręcz bajkowego klimatu, pomyśl o rozmieszczeniu lamp solarnych na różnych poziomach. Na drzewach, w altanach lub na tarasie zawieś solarne węże świetlne, lampiony lub ażurowe latarenki. Wykorzystaj lampy o różnych kształtach i formach. Podświetl te elementy ogrodu, które na to zasługują: urokliwe drzewa, pięknie przycięte krzewy, kompozycje kwiatowe lub rzeźby. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić. Trzymaj się jednego stylu i ogranicz ich liczbę.  W innym przypadku efekt będzie odwrotny do zamierzonego.

3. Jakie są ograniczenia oświetlenia solarnego?

Niestety, takie oświetlenie ma również swoje wady. Warto poznać i te, aby móc dobrać odpowiednie lampy do swoich potrzeb. Ich pierwszym, zasadniczym ograniczeniem jest moc, która nigdy nie dorówna oświetleniu elektrycznemu. Nie mogą więc stanowić jedynego źródła światła, a jedynie jego uzupełnienie. Jeśli lubimy po zmroku usiąść w ogrodzie z ulubioną książką lub wykonywać inne czynności, wymagające jasnego oświetlenia, musimy zastosować inne rozwiązanie.

Innym ograniczeniem może być konieczność ich prawidłowego rozmieszczenia, np.  z dala od latarni ulicznych. Pamiętaj, że długość ich działania zależy od pogody. W pochmurny dzień mogą nie pobrać energii potrzebnej, żeby świecić całą noc. Lampy solarne mogą źle znieść mróz i śnieg. Uszkodzeniu może ulec ich obudowa, a także akumulatory, które w niskich temperaturach szybciej się zużywają. Po zakończeniu sezonu letniego lepiej przenieś je do zamkniętego pomieszczenia.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry