Jak wykorzystać lampki świąteczne do dekoracji domu i choinki?

oswietlenie

Piękne lampki świąteczne to bardzo długa tradycja bożonarodzeniowa oraz przepiękny sposób na udekorowanie domu i choinki. Kolorowe światła dodają prawdziwego kolorytu, ożywiają wnętrze i tworzą niezapomnianą atmosferę. W jaki jednak sposób w pełni wykorzystać ich możliwości? Jak dobierać kolorystykę lampek? Radzimy, na co szczególnie zwrócić uwagę.

1. Jaki kolor świątecznych lampek? 2. Jakie lampki na choinkę?
3. Oświetl resztę domu!

1. Jaki kolor świątecznych lampek?

Zanim zaczniesz myśleć o wyborze światełek, powinieneś w pierwszej kolejności zaplanować ich kolor. Ważne przede wszystkim, aby w pewnym stopniu współgrała ona zarówno z wystrojem Twojego pokoju, jak i z kolorystyką zaplanowanych przez Ciebie ozdób świątecznych. Nie osiągniesz dobrego efektu, jeżeli lampki w żaden sposób nie będą z nimi współgrały. Kolorami najczęściej kojarzonymi z okresem świątecznym są czerwień, zieleń i biel, ale często też przemycany jest fiolet , szarość, kolor niebieski, czy też odcienie żółci i miedzi. W przypadku koloru lampek zawsze dość bezpiecznym i pewnym wyborem będzie oświetlenie w kolorze ciepłej bądź zimnej bieli. Dobry efekt osiągniesz też dostosowując kolor światełek do barwy dominującej w pomieszczeniu lub na choince. Pamiętaj, by dokładnie wymierzyć miejsce, w którym będziesz zawieszał swoje lampki. Oczywiście niezwykle ciężko będzie Ci dobrać ich idealną długość, ale dokładnie mierząc swoje ściany – a w przypadku choinki mierząc jej średnicę (po rozłożeniu gałęzi) – będziesz wiedział, ile metrów lampek okaże się niezbędne.Ostatecznie, zawsze lepiej kupić ich nieco dłuższy sznur, który z powodzeniem będziesz mógł np. zagęścić na choince. Z oczywistych względów, lampki zbyt krótkie w żaden sposób nie spełnią swojej funkcji dekoracyjnej.

2. Jakie lampki na choinkę?

Lampki choinkowe musisz przede wszystkim dopasować kolorystycznie do swoich ozdób choinkowych. Oczywiście także oświetlenie w kolorze kontrastującym z barwą dominującą na choince może być bardzo ciekawe, jednak całość powinna tworzyć zgraną, pełną kompozycję. Jeżeli kolor nie będzie pasował do wystroju drzewka, finalny efekt może być mocno zaburzony. Zwróć też uwagę na dobór odpowiedniego kształtu lampek. Na ogół na drzewkach wiesza się lampki choinkowe mini lub w kształcie łezki. Ciekawą opcją są również światełka w kształcie kulek. Ważne jednak, by oświetlenie nie było przesadnie duże i nie dominowało na choince: pamiętaj, że musi ono podkreślać projekt świątecznego drzewka, a nie przesłaniać go.

3. Oświetl resztę domu!

A gdy już idealnie udekorujesz swoją choinkę, nie zapomnij o oświetleniu reszty salonu czy sypialni. Tutaj także zwróć uwagę na zabarwienie lampek, aby nie tworzyły one dysonansu z wystrojem pomieszczenia. Co ważne, nie musisz ich dobierać kolorystycznie do lampek wykorzystanych na choince, a z powodzeniem możesz tu zastosować inne światełka. Szczególnie popularnym i niezwykle pięknym rozwiązaniem jest kurtyna świetlna, którą możesz np. rozwiesić nad oknem. Może być to kurtyna krótka, ozdabiająca tylko górną część okna, jaki dłuższa, sięgająca aż do podłogi. Jeżeli z kolei ozdobiłeś pokój żywą girlandą, także i ją otocz lampkami: uzyskasz w ten sposób przepiękny, bardzo ciepły efekt.

Lampki świąteczne, w tym także kurtyna LED, świetnie sprawdzą się do udekorowania Twojej sypialni. Będzie ona dorze wyglądała np. rozwieszona za Twoim łóżkiem, czyli de facto w centralnym punkcie pomieszczenia.

Lampkami możesz również otoczyć przejście między pokojami. Jeżeli w którymś pokoju dysponujesz pustą, niezagospodarowaną ścianą, ją też warto udekorować, wykorzystując do tego celu szereg świątecznego oświetlenia.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry