Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek).
Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.
Dobrze dobrane i nastrojowe oświetlenie w salonie ma największy wpływ na to, czy miło spędza się w nim czas. Sprawdź, jak je najlepiej dopasować do wystroju wnętrza i swoich potrzeb.
Dzięki dobremu oświetleniu w salonie możesz wygodnie czytać książkę po zmroku, zjeść kolację z rodziną w miłej atmosferze i zrelaksować się po pracy. Na to, czy będziesz w stanie dobrze się w nim poczuć i odpocząć, ma wpływ barwa światła, jego natężenie, rodzaj, a nawet to, jaką wiązkę emituje. Zbyt mocne i chłodne światło może męczyć wzrok i nasilać poziom stresu, zbyt ciepłe - wzmacniać barwę wszystkich kolorów w pomieszczeniu i utrudniać odpoczynek. Podobnie jest w przypadku oświetlenia źle dopasowanego do stylu wnętrza. Dowiedz się,
jak dobrać odpowiednie oświetlenie
zaczynając od parametrów żarówki, a kończąc na lampie, która najlepiej będzie pasowała do wystroju salonu.
1. Funkcje oświetlenia w salonie | 2. Typ światła |
3. Najważniejsze parametry oświetlenia | 4. Jak czytać oznaczenia na żarówkach? |
5. Oświetlenie dopasowane do stylu wnętrza |
W pokoju dziennym wyróżnia się trzy rodzaje światła o różnych funkcjach:
• Centralne: to główne źródło światła w salonie. Jego zadaniem jest równomierne oświetlanie całego pomieszczenia, a nie tylko jego poszczególnych stref. Dlatego powinno być umieszczone centralnie na suficie. Może być nim żyrandol, plafon(np.
Plafon Casena 80 W LED
) albo halogeny w podwieszanym suficie.
• Dekoracyjne: jest dużo słabsze i zazwyczaj cieplejsze od pozostałych dwóch typów oświetlenia. Może mieć skupioną lub rozproszoną wiązkę światła. Służy do podświetlania elementów które chcesz wyeksponować, np. obrazu, ozdobnej wazy czy wazonu z kwiatami. Dobrze dobrane, potrafi stworzyć przyjemny nastrój w salonie.
Zarówno punktowe, centralne, jak i ozdobne światło może mieć wiązkę skupioną lub rozproszoną.
• Światło skupione - jak sama nazwa wskazuje, to oświetlenie punktowe jednej małej powierzchni. Może być dekoracyjnym albo głównym źródłem światła, umieszczonym w jednej ze stref w salonie. Oświetlenie z taką wiązką można zawiesić nad stołem w części jadalnej lub ustawić przy fotelu do czytania.
• Światło rozproszone - jest uważane za bardziej przytulne i mniej męczące dla wzroku, dlatego najlepiej, aby było głównym źródłem światła w salonie. Można je łatwo uzyskać, zawieszając zamiast jednego dużego żyrandola kilka mniejszych obok siebie. Rozproszone światło dają też określone typy żarówek. Emitują je np. okrągłe żarówki LED-owe albo zbliżone kształtem do świeczki, np.
Żarówka LED C37 świeczka 4W E14 marki CMI.
Zbyt mocne, za słabe lub za ciepłe światło może doprowadzić do problemów ze wzrokiem, skupieniem się, trudności w wypoczynku, a nawet wywołać bóle głowy czy nudności. Źródła światła w salonie powinny mieć określone natężenie, moc oraz barwę, aby wprowadzić w nim przyjemny relaksujący nastrój.
Oprócz mocy,
żarówki zawierają też opisy pozostałych wartości. To trzycyfrowy kod, w którym pierwsza cyfra określa wskaźnik oddawania barw (np. 8 odpowiada 80 CRI). Pozostałe dwie cyfry opisują barwę światła – np. 40 oznacza, że dana żarówka emituje światło o temperaturze 4000 K.
Oprócz samej barwy i natężenia światła, równie ważne jest dobre rozmieszczenie oświetlenia i właściwe dopasowanie go do wystroju.
W części jadalnej, nad stołem, idealnie sprawdzą się lampy wiszące w nietypowym, wyciętym kształcie. Sa uniwersalne, bo pasują zarówno do nowoczesnego wnętrza, jak i w stylu retro. Zamiast jednego żyrandola można zamontować listwę z kilkoma wiszącymi lampami, która umożliwi regulację ilości i natężenia światła takich, jak
Lampa SAGA 3x60 W E27 Sigma.
Dzięki temu pozwoli zbudować atmosferę bliskości przy stole.
Zwolennicy minimalizmu i ascetycznych wnętrz mogą pomyśleć też o kilku żarówkach zawieszonych na kablach. Aby światło nie było zbyt męczące ani za słabe, najlepiej zawiesić je około 50-60 cm nad stołem.
W strefie relaksu, przy fotelu najlepiej sprawdzą się kinkiety, lampy stojące lub połączenie obu typów oświetlenia. Światło ścienne może być rozproszone, a lampa dawać światło skupione, dzięki czemu łatwo można je zmieniać w zależności od aktualnych potrzeb. We wnętrzu inspirowanym latami 60-tymi czy 50-tymi, pomyśl o ciężkich kinkietach przypominających latarnie uliczne z tego okresu takich, jak
Kinkiet Cornelia 1x60 W E14 marki Italux.
Do nowoczesnego salonu będą pasowały lampy stojące na cienkich stalowych lub drewnianych nogach, przypominające reflektory.
Główne źródło światła w salonie może być w postaci wiszącego modnego żyrandolu wykonanego z mosiężnych drutów, papierowej kuli czy plafonu. Najlepiej będzie wyglądał w nowoczesnym lub minimalistycznym wnętrzu inspirowanym stylem norweskim. W prostym, skromnie urządzonym salonie rozważ też podwieszany sufit połączony z punktowym oświetleniem. Do barokowych wnętrz lub tych w stylu vintage dobierz finezyjny ozdobny kryształowy żyrandol taki, jak
Lampa Vejle 4 4x20 W E27 marki il mio.
Możesz zarezerwować wiele z produktów dostępnych na stronie, w najbliższym markecie i odebrać je w dogodnym dla siebie terminie
Zarezerwowane produkty będą przygotowane do odbioru już tego samego dnia. Możesz odebrać je wtedy, lub o dowolnej porze innego dnia, w ciągu 4 dni roboczych od złożenia zamówienia.
Płatność za zamówienie odbywa się w markecie, przy odbiorze produktów.
Jesteś zainteresowany konkretnym produtem, ale zależy Ci na tym, żeby najpierw obejrzeć go w markecie?
Na obi.pl sprawdzisz czy produkty, których szukasz, są dostępne w Twoim markecie.
W przypadku ich braku sprawdź też dostępność w marketach w okolicy.
Przeglądaj i wybieraj – na pewno znajdziesz coś dla siebie wśród naszych 50,000 produktów.
Pamiętaj, że po dokonaniu zmiany marketu, dane w koszyku, na liście zakupów i lub w porównanie produktów nie zostaną przeniesione.