Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek).
Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.
W niniejszym poradniku wyjaśnimy Ci, jakie znaczenie kryje się za obrazkami, wykresami i symbolami umieszczanymi na opakowaniach żarówek. Od kiedy w marcu 2009 roku wprowadzono w Unii Europejskiej przepisy dotyczące klasy energetycznej żarówek, ich zakup stał się prostszy, mimo iż nadal stanowi wyzwanie: prostszy, ponieważ od tej pory producenci zobowiązani są do umieszczania na opakowaniach żarówek informacji o ich oczekiwanej wydajności oraz utylizacji, trudniejszy, ponieważ najpierw należy odszyfrować znaczenie tych informacji. W niniejszym poradniku chętnie wyjaśnimy Ci wszelkie zawiłości dotyczące informacji umieszczanych na opakowaniach żarówek.
Zwykłe żarówki nie spełniają nowej normy UE dotyczącej klasy energetycznej i od 2013 roku nie powinny być dostępne na rynku. Do tych żarówek, które nadal są w sprzedaży, należą żarówki halogenowe, świetlówki kompaktowe oraz żarówki LED. Przy wymianie bądź zakupie żarówki musisz zwrócić uwagę na jej gwint. Czy Twoja żarówka ma gwint E27, GU10, a może jest to trzonek typu G9? Ta informacja znajduje się na starej żarówce, którą chcesz wymienić, oraz w instrukcji obsługi dołączonej do lampy. W markecie OBI, w dziale „oświetlenie”, z pewnością znajdziesz żarówkę, której potrzebujesz.
Na opakowaniu żarówki umieszczono także jej długość oraz średnicę wyrażoną w milimetrach. Rozmiary żarówki powinny odpowiadać oprawie oświetleniowej, w której żarówka ma zostać zamontowana.
Lumen (lm) to jednostka fizyczna określająca strumień świetlny. Umieszczona na opakowaniach żarówek mówi o wydajności świetlnej i może wynosić od 220 lm (niska wydajność) do 1530 lm (wysoka wydajność). Często podawana jest razem z odpowiednią mocą w watach.
Najbardziej rozpowszechnioną barwą światła (temperatura barwowa), którą wykorzystuje się w pomieszczeniach mieszkalnych, jest barwa ciepłobiała. Świetlówki kompaktowe oraz żarówki LED dostępne są w bardzo szerokiej palecie barw. Dlatego ważną jednostką określającą temperaturę barwową są kelwiny (K). 2700 K oznacza barwę ciepłobiałą. Im wyższa temperatura, tym chłodniejsza barwa światła.
Żywotność żarówki wynosi średnio od 1000 do 15 000 godzin pracy. Żarówki podzielono na 7 klas energetycznych. Żarówki przydzielone do klasy A zużywają 1/3 mniej prądu niż żarówki klasy C. Kto chce zmniejszyć koszty energii elektrycznej, powinien wybrać żarówki o najwyższej klasie energetycznej.
Czy spaloną żarówkę można wyrzucić do zwykłych domowych odpadów, czy należy zutylizować ją w inny, specjalny sposób? O tym dowiesz się z informacji umieszczonych na opakowaniach żarówek. Obrazek z przekreślonym pojemnikiem na śmieci oznacza, że żarówek nie wolno wyrzucać do zwykłych odpadów z gospodarstw domowych. Zużyte żarówki możesz oddać w specjalistycznych sklepach lub w przedsiębiorstwie zajmującym się recyklingiem.
Jeśli żarówka zawiera trującą rtęć, na opakowaniu powinna być umieszczona odpowiednia adnotacja. Ponadto producent zobowiązany jest do podania informacji o tym, jak uniknąć obrażeń w przypadku stłuczenia żarówki.
Lubisz nastrojowe światło, którego natężenie można regulować? Jeśli tak, zwróć uwagę na symbol określający możliwość ściemniania (regulacja strumienia świetlnego). Jeśli na opakowaniu umieszczony jest obrazek z przekreśloną gałką, oznacza to, że żarówka nie nadaje się do lamp wyposażonych w tzw. ściemniacze.
Przy zakupie świetlówek kompaktowych należy zwrócić uwagę na liczbę możliwych cyklów włączania/wyłączania, aby nie obniżyć ich żywotności. Jeśli tam, gdzie zamontujemy światło, włącznik będzie często uruchamiany, np. w korytarzu, szybko przekroczymy dozwoloną liczbę cyklów włączania.
Świetlówki kompaktowe rozgrzewają się dłużej niż inne żarówki, zanim osiągną najwyższy stopień jasności. W przypadku niektórych trwa to minutę, u innych ledwie kilka sekund. Jeśli na opakowaniu podano informację o braku czasu rozgrzewania, oznacza to, że czas ten wynosi mniej niż 1 sekundę. Czas rozgrzewania odnosi się do czasu, w którym żarówka osiągnie 60% pełnego strumienia świetlnego.
Zwykle żarówki można użytkować w temperaturze od -10° do 40°C. Świetlówki kompaktowe oraz żarówki LED są często bardziej podatne na temperaturę, dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na ich temperaturę pracy, jeśli chcemy stosować je w lampach zewnętrznych.
Symbole oraz oznaczenia umieszczone na opakowaniach żarówek wydają się na pierwszy rzut oka zawiłe. Z odpowiednią wiedzą na ten temat wszystkie umieszczone tam dane stają się zrozumiałe i jasne. Jeśli kupując żarówkę, nie masz pewności, czy rozumiesz wszystkie informacje umieszczone na jej opakowaniu, zwróć się do doradcy OBI. Z przyjemnością Ci pomoże.
Możesz zarezerwować wiele z produktów dostępnych na stronie, w najbliższym markecie i odebrać je w dogodnym dla siebie terminie
Zarezerwowane produkty będą przygotowane do odbioru już tego samego dnia. Możesz odebrać je wtedy, lub o dowolnej porze innego dnia, w ciągu 4 dni roboczych od złożenia zamówienia.
Płatność za zamówienie odbywa się w markecie, przy odbiorze produktów.
Jesteś zainteresowany konkretnym produtem, ale zależy Ci na tym, żeby najpierw obejrzeć go w markecie?
Na obi.pl sprawdzisz czy produkty, których szukasz, są dostępne w Twoim markecie.
W przypadku ich braku sprawdź też dostępność w marketach w okolicy.
Przeglądaj i wybieraj – na pewno znajdziesz coś dla siebie wśród naszych 50,000 produktów.
Pamiętaj, że po dokonaniu zmiany marketu, dane w koszyku, na liście zakupów i lub w porównanie produktów nie zostaną przeniesione.