Doradca ds. żarówek energooszczędnych

Doradca ds. żarówek energooszczędnych

Przy zastosowaniu żarówek energooszczędnych (konkretnie: świetlówek kompaktowych) można łatwo i skutecznie oszczędzać prąd. W porównaniu ze zwykłymi żarówkami żarówka energooszczędna zużywa do 80% mniej energii elektrycznej przy jednakowej jasności i ma dziesięciokrotnie większą żywotność. Tak więc, używając świetlówek kompaktowych, pomimo wyższej ceny zakupu, oszczędza się nie tylko energię elektryczną, ale także pieniądze. A biorąc pod uwagę stopniowe wycofywanie żarówek z rynku, zmiana przyzwyczajeń jest i tak nieunikniona.

1. Jaka moc w watach? 2. Kształt
3. Świetlówka liniowa 4. Świetlówka spiralna
5. Świetlówka reflektorowa 6. Inne kształty
7. Barwa światła 8. Biała ekstraciepła
9. Biała ciepła 10. Biała neutralna

1. Jaka moc w watach?

W porównaniu z tradycyjnymi żarówkami żarowymi żarówki energooszczędne wymagają znacznie niższej mocy w watach do zapewnienia takiej samej jasności. Żarówka energooszczędna o mocy 7–8 W odpowiada mniej więcej 40-watowej żarówce żarowej, 11 W to odpowiednik 60-watowej żarówki żarowej a 14–20 W to jasność 75-watowej żarówki żarowej.
Żarówki energooszczędne nie nagrzewają się tak silnie, a do oprawki żarówki żarowej o mocy nominalnej 40 W można wkręcić 20-watową żarówkę energooszczędną, aby uzyskać większą jasność.

2. Kształt

Już dawno minęły czasy, kiedy żarówki energooszczędne były dostępne tylko w jednym kształcie. Teraz można je kupić w wielu różnych rozmiarach i odmianach. Niezależnie od tego, czy szuka się kształtu tradycyjnej żarówki, świec do żyrandola czy żarówek w formacie mini — żarówki energooszczędne są dostępne we wszelkich kształtach.

Świetlówka liniowa

3. Świetlówka liniowa

Klasyczna świetlówka liniowa to żarówka energooszczędna w swoim pierwotnym kształcie. Jej wydajność jest jednak znacznie większa niż przed laty. Żarówka energooszczędna w formie liniowej ma wszechstronne zastosowanie. Należy tylko uważać, aby jej długość nie zaburzała estetyki lampy. Należy zatem zapewnić abażur o odpowiedniej długości, który całkowicie zakryje świetlówkę liniową.

Świetlówka spiralna

4. Świetlówka spiralna

Kompaktowy spiralny kształt zapewnia dużą efektywność energetyczną na niewielkiej przestrzeni. Dzięki kompaktowemu kształtowi ta wersja świetnie sprawdza się w niewielkich oprawach.

Świetlówka reflektorowa

5. Świetlówka reflektorowa

Ze względu na jasne i wyraźne światło świetlówki reflektorowe są najczęściej wykorzystywane w oświetleniu sufitowym. Wymiana wersji standardowych na modele energooszczędne to nie tylko oszczędność energii elektrycznej, ale także znacznie mniejsze obciążenie cieplne środowiska.

Inne kształty

6. Inne kształty

Oszczędność energii nie oznacza już konieczności rezygnacji z popularnego gruszkowatego kształtu. Jest on tak samo dostępny jak cieszące się dużym zainteresowaniem formy świecy i kuli. Oświetlenie energooszczędne jest oferowane do każdego elementu oświetlenia. Żarówki energooszczędne można wkręcić do tradycyjnego żyrandola, lampy kuchennej czy biurkowej. Pozwala to oszczędzać energię bez ograniczeń w aranżacji wnętrz.

7. Barwa światła

Barwa światła żarówki energooszczędnej ma kluczowe znaczenie dla miejsca jej zastosowania: żarówki o niskiej temperaturze barwowej (< 3300 K) zapewniają ciepłe i przytulne światło, a te o wyższej temperaturze barwowej (> 5300 K) — światło zbliżone do światła dziennego.

Biała ekstraciepła

8. Biała ekstraciepła

Żarówka biała ekstraciepła zapewnia światło o niskiej temperaturze barwowej (poniżej 2700 K), odpowiadające przytulnemu światłu emitowanemu przez tradycyjną żarówkę żarową. Ten odcień kolorystyczny znajduje najczęściej zastosowanie w oświetleniu sypialni i w małych lampkach biurkowych.

Biała ciepła

9. Biała ciepła

Ciepłobiały kolor oświetlenia (2700–3300 K) wprowadza przyjemną atmosferę, a przy tym nie męczy wzroku. Zalecamy używanie żarówek energooszczędnych o tej barwie światła do oświetlania pomieszczeń mieszkalnych.

Biała neutralna

10. Biała neutralna

Żarówki energooszczędne o białej neutralnej barwie światła (3300–5300 K) wprowadzają klimat rzeczowości i konkretności, który świetnie pasuje do kuchni, przestrzeni roboczych i piwnic.

Białe światło dzienne

11. Białe światło dzienne

Ta barwa światła (powyżej 5300 K) zapewnia chłodne jaskrawe oświetlenie. Szczególnie zaleca się jej stosowanie w piwnicach lub pomieszczeniach bez światła dziennego, w których potrzebna jest duża jasność.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry