Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Oświetlenie solarne

22-oswietlenie-solarne

Zastanawiasz się, jak po zmroku stworzyć wyjątkową atmosferę w ogrodzie? Postaw na lampy solarne. Są niedrogie i ekologiczne, a ich subtelne światło uprzyjemni wieczorny relaks w ogrodowym zaciszu.  To uniwersalne rozwiązanie pasujące do każdego stylu – od nowoczesnego, poprzez angielski i francuski, aż po rustykalny.

1. Lampy solarne – co warto o nich wiedzieć? 2. Jak stworzyć wyjątkowy nastrój w ogrodzie i na balkonie?
3. Jakie są ograniczenia oświetlenia solarnego?

1. Lampy solarne – co warto o nich wiedzieć?

Ich działanie polega na wykorzystaniu energii słonecznej, pozyskanej w ciągu dnia, poprzez zamontowane w niej panele. Specjalne fotoogniwa odpowiadają za przekształcanie światła słonecznego w energię elektryczną, która następnie jest magazynowana w niewielkich akumulatorach z niklu i kadmu. Po zapadnięciu zmroku energia jest pobierana przez diody LED albo halogeny. Moc lamp solarnych nie jest zbyt duża – zazwyczaj mają zaledwie kilka wat, ale mogą świecić nawet do kilkunastu godzin po naładowaniu. Za automatyczne włączanie odpowiada czujnik zmierzchowy, a niektóre modele posiadają także czujnik ruchu. Mogą emitować światło o różnych kolorach.

Lampy solarne należy rozmieścić w miejscach, w które w ciągu dnia dociera sporo promieni słonecznych. Czas i intensywność nasłonecznienia wpływają na długość działania. Ważne jest także ich rozmieszczenie. Nie mogą znajdować się zbyt blisko siebie, ani innego źródła światła. Zazwyczaj producenci podają szczegółowe wskazówki w tym zakresie. Należy także pamiętać o ich regularnym czyszczeniu – brud i kurz zakłócają pobieranie energii przez baterie słoneczne. Ich zaletą jest także mobilność – można je łatwo przenosić w różne miejsca ogrodu, w zależności od potrzeb.

2. Jak stworzyć wyjątkowy nastrój w ogrodzie i na balkonie?

Oświetlenie solarne świetnie sprawdza się przy tworzeniu nastrojowych i dyskretnych aranżacji, zarówno w ogrodach, jak na tarasach i balkonach. Znajdujące się w nich diody LED świecą łagodnym, rozproszonym światłem o białej lub kolorowej barwie. Odpowiednio rozmieszczone będą subtelną ozdobą, podkreślającą piękno roślin i elementów architektury ogrodowej. Świetnie sprawdzą się rozstawione wzdłuż ścieżek, podjazdów i schodów. Jeśli posiadasz oczko wodne, koniecznie ustaw je w jego pobliżu. Światło odbite w tafli wody spotęguje ich działanie.

Jeśli marzysz, aby Twój ogród nabrał romantycznego, albo wręcz bajkowego klimatu, pomyśl o rozmieszczeniu lamp solarnych na różnych poziomach. Na drzewach, w altanach lub na tarasie zawieś solarne węże świetlne, lampiony lub ażurowe latarenki. Wykorzystaj lampy o różnych kształtach i formach. Podświetl te elementy ogrodu, które na to zasługują: urokliwe drzewa, pięknie przycięte krzewy, kompozycje kwiatowe lub rzeźby. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić. Trzymaj się jednego stylu i ogranicz ich liczbę.  W innym przypadku efekt będzie odwrotny do zamierzonego.

3. Jakie są ograniczenia oświetlenia solarnego?

Niestety, takie oświetlenie ma również swoje wady. Warto poznać i te, aby móc dobrać odpowiednie lampy do swoich potrzeb. Ich pierwszym, zasadniczym ograniczeniem jest moc, która nigdy nie dorówna oświetleniu elektrycznemu. Nie mogą więc stanowić jedynego źródła światła, a jedynie jego uzupełnienie. Jeśli lubimy po zmroku usiąść w ogrodzie z ulubioną książką lub wykonywać inne czynności, wymagające jasnego oświetlenia, musimy zastosować inne rozwiązanie.

Innym ograniczeniem może być konieczność ich prawidłowego rozmieszczenia, np.  z dala od latarni ulicznych. Pamiętaj, że długość ich działania zależy od pogody. W pochmurny dzień mogą nie pobrać energii potrzebnej, żeby świecić całą noc. Lampy solarne mogą źle znieść mróz i śnieg. Uszkodzeniu może ulec ich obudowa, a także akumulatory, które w niskich temperaturach szybciej się zużywają. Po zakończeniu sezonu letniego lepiej przenieś je do zamkniętego pomieszczenia.

Do góry