Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Oświetlenie dopasowane do wnętrz

Kanapa oświetlona lampami punktowymi

Atmosfera poczekalni czy przytulne klimaty? Oświetlenie ma duży wpływ na atmosferę pomieszczenia. Wybór odpowiedniego oświetlenia zależy od danego pomieszczenia i jego funkcji. W prawie wszystkich pomieszczeniach oświetlenie dzieli się zwykle na oświetlenie ogólne, miejscowe i akcentujące.

Oświetlenie ogólne, nazywane także rozproszonym, potrzebne nam jest do tego, aby móc swobodnie poruszać się po pomieszczeniu. Znacząco wpływa na natężenie światła w danym pokoju. Oświetlenie miejscowe, tzw. światło strefowe, oświetla wybrane obszary pomieszczenia. Oświetlenie akcentujące (nazywane także światłem nastrojowym) służy do uwypuklenia detali i tworzy w danym pomieszczeniu ciepłą atmosferę.

W większości przypadków w pomieszczeniu koniecznych jest kilka źródeł światła, które – tworząc kombinację bezpośredniego i pośredniego oświetlenia – perfekcyjnie oświetlają pomieszczenie, akcentując przy tym aranżacyjne detale.

1. Oświetlenie w pokoju dziennym 2. Oświetlenie w kuchni
3. Oświetlenie w łazience 4. Oświetlenie w sypialni
5. Oświetlenie w korytarzach i przedpokojach
Oświetlenie w pokoju dziennym: punktowe lampy podtynkowe, lampy sufitowe i lampa stojąca

1. Oświetlenie w pokoju dziennym

Pokoje dzienne spełniają różne funkcje: ogląda się w nich telewizję, czyta, odpoczywa i przyjmuje gości. Dlatego oświetlenie tego pomieszczenia powinno być równie uniwersalne. W pokoju dziennym o powierzchni 20 m2 należy zamontować przynajmniej 3, a najlepiej 5 źródeł światła. Oświetleniem ogólnym mogą być np. lampy sufitowe. W centralnym miejscu pomieszczenia sprawdzą się także systemy szynowe lub linkowe z kilkoma lampami. Lampy z regulacją natężenia światła bardzo dobrze dopasowują się do aktualnej funkcji, którą pełni pokój dzienny.

Jeśli często czytasz w salonie, warto zamontować tam ruchomą lampkę do czytania dającą bezpośrednie, skupione światło. Łączenie światła bezpośredniego z pośrednim tworzy w salonie bardzo miłą atmosferę. Bezpośrednie oświetlenie stanowią lampy podłogowe skierowane do góry lub kinkiety z kloszami skierowanymi w górę. Światłem akcentującym wykorzystywanym w salonie mogą być np. lampy punktowe skierowane na obrazy, rośliny lub inne elementy dekoracyjne.

Lada kuchenna z zawieszonymi nad nią lampami wahadłowymi

2. Oświetlenie w kuchni

Oświetlenie ogólne spełnia w kuchni podstawową funkcję: musi oświetlić całe pomieszczenie w taki sposób, aby możliwe było tutaj gotowanie i gruntowne sprzątanie. Dobrze widoczna musi być też zawartość szafek i szuflad. Tę funkcję może spełnić np. kilka lamp podtynkowych, ale także systemy linkowe i szynowe z regulowanymi reflektorami. Przy zakupie nowej kuchni istnieje zwykle możliwość zamówienia szafek z wbudowanymi już lampami. Natężenie światła ogólnego w kuchni powinno wynosić ok. 500 luksów.

Strefy robocze, np. kuchenka, zlewozmywak oraz blaty kuchenne, powinny być oświetlone oddzielnie. Przy projektowaniu oświetlenia blatów roboczych należy koniecznie pamiętać o tym, aby światło nie raziło w oczy podczas pracy i aby nie rzucało ostrych cieni. Dobrym rozwiązaniem są lampy wmontowane w dolną część szafek wiszących, które z przodu posiadają osłonę.

Do oświetlenia stołów kuchennych nadają się lampy wahadłowe. W przypadku długich lad kuchennych najlepiej sprawdzi się kilka małych lamp wahadłowych wiszących nad ladą na całej jej długości.

Lustro oświetlone po obu stronach kinkietami ściennymi.

3. Oświetlenie w łazience

W łazience potrzebne jest nie tylko oświetlenie ogólne, które pozwoli nam się bezpiecznie w niej poruszać, ale także oddzielnie włączane oświetlenie lustra: aby światło padające na odbijającą się w lustrze twarz oświetlało ją równomierne i nie rzucało cieni, należy zamontować je po obu stronach lustra. Przy dużych lustrach warto zamontować dodatkowe światło nad jego górną krawędzią.

W małych łazienkach światło oświetlające lustro jest czasem wystarczające. W łazienkach o ciemnych płytkach konieczne będzie jednak dodatkowe światło ogólne, np. w postaci lampy sufitowej. Atmosferze relaksu i odpoczynku sprzyja w łazience oświetlenie akcentujące, zamontowane np. w niszach ścian.

Pamiętaj o tym, aby w łazience montować wyłącznie lampy nadające się do pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci. Jeśli będziesz mieć wątpliwości dotyczące przeznaczenia lamp, poproś o pomoc doradcę w pobliskim markecie OBI, który z przyjemnością powie Ci, które z lamp możesz spokojnie podłączyć w łazience.

Sypialnia ze światłem ogólnym i miejscowym

4. Oświetlenie w sypialni

Do sypialni najlepiej użyć żarówek o barwie ciepłobiałej, które nie tylko stworzą przytulną atmosferę, ale sprawią także, że po przebudzeniu światło będzie przyjemniejsze dla oczu. Ważne, aby światło w sypialni nie oślepiało. Do oświetlenia ogólnego dobrze nadają się lampy podtynkowe lub systemy szynowe. Do oświetlenia łóżka służą lampy ustawione na stolikach nocnych. Alternatywnym rozwiązaniem pozwalającym zaoszczędzić miejsce są kinkiety ścienne montowane nad łóżkiem.

Szafa i jej zawartość zwykle nie są oświetlane światłem ogólnym w wystarczającym stopniu. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest światło miejscowe oświetlające zabudowę ścienną w sypialni. Idealnie nadają się do tego reflektory i lampy punktowe montowane do sufitu w taki sposób, że oświetlają wnętrze szafy. Kolejną możliwością są lampy montowane w środku szafy, które oświetlają jej głębsze zakamarki.

Dobrze oświetlony przedpokój

5. Oświetlenie w korytarzach i przedpokojach

Oświetlenie w strefie wejściowej powinno być funkcjonalne, ale nie może być jasne i oślepiające. Musi umożliwić bezpieczne poruszanie się po pomieszczeniu. W przypadku długich i wąskich korytarzy dobrym rozwiązaniem dla oświetlenia ogólnego będą systemy linkowe lub szynowe. Mniejsze korytarze wydają się większe, jeśli światło zostanie skierowane na sufit lub górną część ścian. Dobrym pomysłem są w takiej sytuacji kinkiety ścienne ze skierowanym do góry kloszem.

Aby dodatkowo oświetlić korytarz, można zamontować światła miejscowe przy lustrze lub wieszaku bądź szafie. Jeśli do przedpokoju przylegają schody lub pojedyncze stopnie, powinny być dobrze oświetlone od góry. Dzięki temu schody są dobrze widoczne, a ryzyko upadku jest mniejsze. Alternatywę stanowią lampy punktowe montowane w ścianach, które oświetlają każdy pojedynczy stopień.

Oświetlenie odgrywa przy urządzaniu wnętrz bardzo ważną rolę. Zainspiruj się naszymi pomysłami oraz profesjonalnymi poradami, których udzieli Ci doradca OBI, i odwiedź pobliski market OBI.

Do góry