Nawilżacz powietrza, oczyszczacz powietrza czy osuszacz powietrza – jakie powinno być powietrze w domu?

Nawilżacz powietrza
Nawilżacz powietrza.

Zdrowe powietrze w domu sprzyja lepszemu samopoczuciu i koncentracji. W walce z wilgocią pomoże osuszacz powietrza. To urządzenie pochłania wilgoć z otoczenia i przekształca ją w wodę. Z problemem nadmiernej suchości poradzi sobie natomiast nawilżacz powietrza – dyskretny i prosty w obsłudze sprzęt, który poprawia komfort oddychania.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie powinno być powietrze w domu?
Jak rozpoznać suche powietrze?
Jaki nawilżacz powietrza wybrać?
Jakie są oznaki nadmiaru wilgoci w domu?
Jak osuszyć powietrze?
Uzupełnienie komory na wodę w nawilżaczy powietrza
Uzupełnienie komory na wodę w nawilżaczy powietrza.

Jakie powinno być powietrze w domu?

Mimo że każdy w inny sposób odczuwa temperaturę powietrza, ponieważ jest to uzależnione od różnych czynników (np. wieku, płci, genetyki czy rodzaju wykonywanej pracy), można wskazać pewne uniwersalne standardy dotyczące parametrów zdrowego powietrza w zamkniętym pomieszczeniu.

Najważniejsze czynniki wpływające na mikroklimat wnętrza to wilgotność i temperatura. Optymalne warunki dla pomieszczeń zamkniętych to 40-60% wilgotności i poziom ciepła dostosowany do różnych typów pomieszczeń:

 • salon/pokój dzienny – 20-22°C,
 • pokój dziecka – 20-22°C,
 • sypialnia – około 18°C,
 • kuchnia – 17-19°C,
 • łazienka – 22-24°C,
 • pomieszczenia gospodarcze – 12-14°C.

Takie parametry służą nie tylko osobom przebywającym w pomieszczeniu, ale także ścianom, podłogom, meblom, książkom i ubraniom.

Uzupełnienie komory na wodę w nawilżaczy powietrza
Ustawianie nawilżacza.

Oznaki i skutki suchego powietrza w domu

Problem zbyt niskiej wilgotności powietrza najczęściej pojawia się zimą. Instalacja grzewcza pracuje wtedy na najwyższych obrotach, a pokoje rzadko kiedy są wietrzone. Zjawisko to utrudnia swobodną wymianę powietrza i niekorzystnie wpływa na zdrowie domowników. Osoby, które przebywają w takim pomieszczeniu, zmagają się z:

 • suchą skórą,
 • podrażnieniem śluzówki,
 • kaszlem,
 • znużeniem,
 • brakiem energii,
 • ogólnym rozbiciem,
 • drażliwością,
 • infekcjami,
 • sennością,
 • brakiem koncentracji,
 • bezsennością,
 • bólami głowy,
 • trudnością z oddychaniem,
 • swędzeniem w gardle,
 • czerwonymi gałkami ocznymi.

Suche powietrze w domu to nie tylko szereg oznak zdrowotnych. Problem ten można dostrzec także podczas codziennych czynności – na drewnianych elementach (meblach i podłodze) zaczyna pękać lakier i powstają nieestetyczne szpary, a świeżo uprane ubrania i umyte podłogi wysychają szybciej niż dotychczas.

Uzupełnienie komory na wodę w nawilżaczy powietrza
Ewaporacyjny nawilżacz powietrza.

Rodzaje nawilżaczy powietrza – co wybrać?

W walce z nadmierną suchością w domu pomoże nawilżacz powietrza. W sprzedaży znajdziesz kilka modeli tych urządzeń, które różni m.in. konstrukcja, wydajność i technika nawilżania powietrza.

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest nawilżacz na kaloryfer. Sprawdzi się w pomieszczeniach o małym metrażu, ponieważ ma niewielki obszar działania. Jego obsługa sprowadza się do wypełniania zbiornika wodą i regularnego czyszczenia.

Bardziej zaawansowanym sprzętem jest nawilżacz ewaporacyjny (dyfuzyjny). W trakcie działania wykorzystuje zjawisko ewaporacji – pochłania suche powietrze, transportuje je przez filtr umieszczony w zbiorniku z wodą i uwalnia do otoczenia jako delikatną chłodną mgiełkę. To bezpieczne urządzenie, które możesz postawić nawet w pokoju dziecka. Nawilżacz powietrza ewaporacyjny wymaga regularnej wymiany modułów nawilżających (co 2-3 miesiące).

Wygodnym modelem jest urządzenie parowe, którego działanie przypomina czajnik z gotującą się wodą. Sprzęt wykorzystuje proces wrzenia, co sprawia, że nie tylko poprawia wilgotność, ale też usuwa zanieczyszczenia (drobnoustroje i bakterie), a więc jest to jednocześnie oczyszczacz powietrza z nawilżaczem.

Zdrowy odpoczynek w domu umożliwi też sam oczyszczacz powietrza. Urządzenie filtruje zanieczyszczone powietrze, oczyszcza je i z powrotem uwalnia do otoczenia. Pozwala pozbyć się alergenów, smogu, roztoczy, dymu papierosowego, zanieczyszczeń mechanicznych, bakterii i nieprzyjemnych zapachów. Większość modeli wyróżnia cichy tryb pracy i atrakcyjny wygląd, dzięki którym urządzenie jest dyskretne i nie dominuje wystroju wnętrza. W sprzedaży znajdziesz oczyszczacze powietrza wyposażone w dodatkowe funkcje, np. jonizację lub nawilżanie, które podnoszą komfort użytkowania sprzętu.

Stacja nawilżająca powietrze
Stacja nawilżająca powietrze.

Zbyt duża wilgoć w mieszkaniu – po czym ją poznać i w jaki sposób Ci szkodzi?

Nadmierna wilgotność to zbyt dużo pary wodnej w powietrzu. Przyczyny tego stanu to przede wszystkim gotowanie, kąpiel, niedrożna lub niewystarczająca wentylacja albo zbyt szczelna termoizolacja ścian. Wilgoć w domu pojawia się też wskutek braku izolacji fundamentów, do których woda dociera w trakcie opadów deszczu i śniegu. Objawy wilgoci w domu to:

 • parujące szyby,
 • łuszcząca się farba,
 • wybrzuszenia na meblach,
 • rdza na elementach metalowych,
 • zacieki na tapicerce,
 • pękanie i odpadanie tynku,
 • odklejanie się tapet,
 • zielonkawy, brunatny lub ciemny osad na ścianach (zwłaszcza w rogach ścian i za meblami).

Takie warunki sprzyjają rozwojowi szkodliwych dla zdrowia bakterii i pleśni, które emitują toksyczne substancje. Osoby przebywające w pomieszczeniach zawilgoconych są narażone na bóle głowy i mięśni, nasilone objawy alergii i astmy oraz podrażnienia skóry. Grzyby pleśniowe osłabiają układ immunologiczny, co sprzyja też częstszym infekcjom i osłabieniu. 

Uzupełnienie komory na wodę w nawilżaczy powietrza

Metody osuszania powietrza i zapobiegania wilgoci

Walkę z nadmierną wilgotnością w domu i mieszkaniu zacznij od sprawdzenia drożności kanałów wentylacyjnych i regularnego wietrzenia pomieszczeń. Otwieraj okna kilka razy dziennie, aby usprawnić przepływ powietrza i w naturalny sposób oczyścić je z zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Jeśli wietrzenie i wentylacja grawitacyjna okażą się nieskuteczne, sięgnij po urządzenia umożliwiające osuszanie powietrza.

Pierwszą propozycją jest pochłaniacz wilgoci. Ma prostą budowę i intuicyjną obsługę. Działa samoczynnie i jest wystarczający do pomieszczeń o niewielkim metrażu. Pochłaniacz jest zbudowany z pojemnika zbiorczego oraz wkładu absorbującego parę wodną. Element pochłaniający wilgoć ma postać tabletek lub kryształków, które rozpuszczają się w trakcie i trzeba je wymieniać. Częstotliwość wymiany modułu zależy od tego, jaki jest poziom wilgoci w pomieszczeniu.

Bardziej wydajnym i złożonym technicznie urządzeniem jest osuszacz powietrza. Ma większą moc niż pochłaniacz – z powodzeniem sprawdzi się nie tylko w domu, ale także w piwnicy, garażu czy pomieszczeniu gospodarczym. Jego działanie polega na zassaniu wilgotnego powietrza i skropleniu go. Następnie woda trafia do specjalnego pojemnika zbiorczego, w którym jest ogrzewana i wysyłana z powrotem do otoczenia.

Dwa podstawowe typy domowych osuszaczy powietrza to: kondensacyjne i adsorpcyjne. Pierwsze mają wbudowany wentylator i przepuszczają powietrze przez filtr. Ich praca jest najskuteczniejsza przy temperaturze 20˚C i wilgotności ok. 75%. Konstrukcja osuszaczy adsorpcyjnych wykorzystuje zaś działanie rotatora. Jest on pokryty substancją higroskopijną (absorbującą wilgoć) i działa niezależnie od warunków panujących w pomieszczeniu.

Sprawdź także:

Wilgoć w domu - jak wilgotne powinno być powietrze w domu i jak walczyć z wilgocią w mieszkaniu.