Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Nawilżacz powietrza na lato – jaki nawilżacz powietrza wybrać?

nawilżacz powietrza - jaki wybrać?

Zbyt niska wilgotność powietrza sprzyja swędzeniu oczu, suchości w gardle, odczuciu zmęczenia i senności. Rozwiązaniem problemu jest nawilżacz powietrza – urządzenie, które uzupełnia niedobory wilgoci w domu. Sprawdź, jaki nawilżacz powietrza wybrać. Czym różni się nawilżacz ewaporacyjny od ultradźwiękowego i czy klasyczny nawilżacz powietrza na kaloryfer jest skuteczny.

Dobrze nawilżone powietrze jest zdrowsze, zmniejsza ryzyko infekcji i podrażnień śluzówki. Dla najlepszego samopoczucia wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna mieścić się w przedziale 40-60%.

1. Nawilżacz powietrza – dlaczego warto go mieć? 2. Nawilżacze powietrza dla dzieci
3. Rodzaje nawilżaczy powietrza 4. Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Podsumowanie
generator wilgoci a nawilżacz powietrza

1. Nawilżacz powietrza – dlaczego warto go mieć?

O jakości powietrza świadczy nie tylko kwestia braku zanieczyszczeń, ale i właściwy poziom wilgotności. Ma ona wpływ na dobre samopoczucie i brak męczących dolegliwości. W domach jednorodzinnych problem suchego powietrza najczęściej pojawia się jesienią i zimą, gdy kaloryfery emitują ciepło, a pomieszczenia są rzadko wietrzone. W wielkopowierzchniowych biurach i sklepach, gdzie trudno o dobrą cyrkulację powietrza, kłopot niedostatecznej wilgotności w otoczeniu pojawia się właściwie przez cały rok. Typowym objawem związanym ze zbyt suchym powietrzem w domu są:

  • swędzące oczy,
  • suchość w gardle,
  • senność,
  • duszności,
  • mniejsza koncentracja,
  • znużenie,
  • chrapanie,
  • trudności z zasypianiem.

Nawilżacz powietrza to urządzenie, które skutecznie radzi sobie z suchością w domu. Jest prosty w obsłudze – do wbudowanego zbiornika wystarczy wlać wodę, podłączyć nawilżacz do prądu i nacisnąć przycisk uruchamiający. Generator wilgoci rozprasza wodę w pomieszczeniu i poprawia komfort oddychania.

Najważniejsze cechy dobrego nawilżacza powietrza to moc, energooszczędność, pojemność pojemnika na wodę i wydajność nawilżenia wyrażona w ml/h. Na komfort użytkowania wpływają też dodatkowe funkcje takie jak możliwość regulacji intensywności mgiełki, ledowe podświetlenie i czujnik, który automatycznie wyłącza urządzenie, gdy zbiornik na wodę jest pusty. Dobrej jakości nawilżacze mają na wyposażeniu higrostat, czyli urządzenie, które stale kontroluje poziom wilgotności w powietrzu, i funkcję jonizacji – redukującą ilość jonów dodatnich w pomieszczeniu (ta opcja jest szczególnie istotna dla miejsc, w których jest dużo elektroniki przyczyniającej się do powstawania elektrosmogu).

Nawilżacz powietrza dla alergików powinien być wyposażony w filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air), który pochłania zanieczyszczenia (pyłki, roztocza, kurz, grzyby, bakterie i wirusy) i oczyszcza powietrze.

Niektóre nawilżacze służą też do aromaterapii. Mają wbudowany dyfuzor zapachowy, do którego możesz wlać ulubiony olejek eteryczny. Zależnie od wybranego aromatu, olejek wyeliminuje przykre zapachy z pomieszczenia, zwiększy skuteczność nawilżania, pozwoli się zrelaksować albo dostarczy energii, aby dobrze rozpocząć dzień.

rodzaje nawilżaczy powietrza

2. Nawilżacze powietrza dla dzieci

Dzieci, niemowlęta i mali alergicy są najbardziej podatni na dolegliwości związane ze zbyt niską wilgotnością, ponieważ ich organizmy są wrażliwe i łatwiej reagują na różne czynniki. Maluchy nie zawsze potrafią wyjaśnić, co im dolega, a suche powietrze powoduje rozmaite objawy.

Najczęstsze z nich to szorstka i wysuszona skóra, na której nierzadko pojawiają się pęknięcia lub zaczerwienienia. Suche powietrze w pokoju, gdzie bawią się lub śpią dzieci, wysusza też śluzówki, co skutkuje swędzeniem oczu i kaszlem spowodowanym przez nieprzyjemne uczucie drapania w gardle. Taki stan, w dłuższej perspektywie może wywoływać zwiększoną podatność na infekcje, nasilać objawy alergii, a także powodować zakażenia bakteryjne i grzybicze. Do zaburzeń zdrowotnych dochodzą też problemy z zasypianiem i częste wybudzanie się w nocy. Dzieci są bardziej marudne i nie potrafią skupić się na zabawie.

W sprzedaży znajdziesz różne nawilżacze powietrza dla dzieci. To specjalna grupa urządzeń, które są bezpieczne, mają przyjazny wygląd i cichy tryb pracy. Wiele z nich emituje sprzyjające zasypianiu łagodne dźwięki i kolorowe światła.

nawilżacz powietrza ewaporacyjny

3. Rodzaje nawilżaczy powietrza

Nawilżacz powietrza może być zwykłym pojemnikiem zawieszanym na kaloryferze lub udoskonalonym elektrycznym urządzeniem o wielu funkcjach dodatkowych – nawilżacz powietrza ewaporacyjny i ultradźwiękowy. Wybór jednego rozwiązania zależy od tego, jakie efekty nawilżania powietrza chcesz uzyskać i na jakim obszarze.

Nawilżacze na kaloryfer

Nawilżacze na kaloryfery to propozycja łatwo dostepna i niskobudżetowa. Ich obsługa jest intuicyjna i polega na uzupełnianiu zbiornika z wodą, w chwili gdy ta całkowicie wyparuje.

Największą wadą ceramicznych nawilżaczy jest mały obszar działania i niska efektywność – dzięki nim wilgoć roznosi się tylko w najbliższym otoczeniu wokół grzejnika. Ponadto, wskutek zbyt rzadkiego czyszczenia nawilżacza, z czasem w jego środku stopniowo zaczynają gromadzić się pleśń i grzyby, które przedostają się do wdychanego powietrza razem z parującą wodą.

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny

Nawilżacz ewaporacyjny znany jest także jako nawilżacz dyfuzyjny. To naturalna i zdrowa metoda zwiększania wilgoci w powietrzu, która bazuje na zjawisku naturalnego odparowywania wody (ewaporacji) – zasysa powietrze z otoczenia i uwalnia je jako chłodną, wilgotną mgiełkę. Sprzęt tego typu ma wbudowany wiatrak, który wymusza przepływ zaczerpniętego powietrza przez umieszczone w wodzie dyski lub filtr. Urządzenie nie stwarza ryzyka nadmiernego zawilgocenia powietrza i nadaje się do ustawienia w pokoju dziecięcym.

Ograniczenia związane z używaniem nawilżacza ewaporacyjnego to cena i obowiązek regularnej wymiany elementów nawilżających (filtrów lub dysków). W niektórych urządzeniach częstotliwość kupowania nowych modułów wynosi 2-3 miesiące.

Nawilżacz ultradźwiękowy

Niskim poborem prądu i cichym trybem pracy wyróżnia się nawilżacz ultradźwiękowy. Urządzenie wykorzystuje emisję ultradźwięków. Fale w sposób mechaniczny dzielą cząstki wody na mniejsze, tworząc z nich delikatną wilgotną mgiełkę, która trafia do otoczenia. Większość modeli ultradźwiękowych ma wbudowany higrostat i czujnik braku wody.

Mimo wielu zalet nie jest to urządzenie dla każdego. Fale ultradźwiękowe mogą być męczące dla zwierząt domowych. Lepiej zrezygnować z nawilżacza tego typu, gdy w domu są psy, koty lub inne zwierzęta. Nawilżacze ultradźwiękowe wymagają regularnej wymiany wkładów odwapniających i użycia wody destylowanej. Stosowanie zwykłej wody z kranu jest niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ wskutek emisji fal z wody wytrąca się tzw. biały pył (pył kamienny) oraz chemikalia i patogeny.

Nawilżacz parowy

Nawilżacz parowy to właściwie generator pary, który działa jak gotujący się czajnik – za pomocą grzałki podgrzewa zebraną w zbiorniku wodę i wysyła ją do otoczenia. Urządzenie ma prostą konstrukcję i wymaga stałego podłączenia do prądu. Emitowana para jest ciepła, ale nie gorąca i bezpieczna dla osób znajdujących się w pobliżu nawilżacza. Proces wrzenia eliminuje część drobnoustrojów i bakterii, co sprawia, że urządzenie jest higieniczne i oczyszcza powietrze.

Parowe nawilżacze powietrza mają wysokie zużycie prądu – niska cena zakupu nie oznacza więc taniej eksploatacji. Ciepła mgiełka nie obniża temperatury w pomieszczeniu, co może być uciążliwe w upalne letnie dni.

4. Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Podsumowanie

Wybór nawilżacza powietrza zależy od Twoich potrzeb i preferencji. Jeśli najbardziej zależy ci na zdrowiu, wybierz nawilżacz ewaporacyjny. Urządzeniem o wyjątkowo cichym trybie pracy będzie nawilżacz ultradźwiękowy, a w sypialni lub pokoju dziecięcym może pojawić się urządzenie parowe.

Bez względu na to, jaki nawilżacz powietrza wybierzesz, dbaj o jego czystość. To jedyny sposób na uniknięcie gromadzenia się bakterii i grzybów w jego wnętrzu. Często zmieniaj wodę i filtry. Wybieraj wodę destylowaną lub demineralizowaną, która nie jest tak zanieczyszczona, jak ta z kranu. Co 3 dni czyść urządzenie, dokładnie pozbywając się osadów mineralnych. Możesz do tego wykorzystać roztwór nadtlenku wodoru (3%) lub inne środki dezynfekujące zalecane przez producenta.

Do góry