Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Malowanie mieszkania i narzędzia malarskie – jakie będą potrzebne?

Pedzel do malowania na rózowym tle

Malowanie pokoju wcale nie musi być koszmarem. Odpowiednie narzędzia i kilka prostych sztuczek mogą uczynić tę na pozór stresującą pracę prawdziwą przygodą. Jak ułatwić i uprzyjemnić sobie odświeżanie domowych pomieszczeń?

Farba, drabina, zestaw pędzli, papierowa czapka na głowie i mieszkanie całe w plamach farby – tak zwykle wyobrażamy sobie malowanie ścian. Czy ten schemat może być inny? A co, jeśli malowanie może być przyjemną i czysto przeprowadzoną pracą? Spróbujmy się nad tym przez chwilę zastanowić. Przyjmijmy metodę kilku zwięzłych kroków.

1. Krok pierwszy: wybierz kolor 2. Krok drugi: wyposaż się w odpowiednie narzędzia malarskie
3. Krok trzeci: Przygotuj pomieszczenie do malowania, zabezpiecz meble 4. Krok czwarty: maluj duże powierzchnie
5. Krok piąty: maluj krawędzie 6. Krok szósty: posprzątaj po malowaniu, umyj pędzle

1. Krok pierwszy: wybierz kolor

Przygotowując się do malowania pokoju, prawdopodobnie wiesz już, jaki ma być jego kolor. Jeżeli jednak nadal spędza ci to sen z powiek, oto prosta rada: nie zakochuj się w jednej barwie, dopóki nie wybrałeś reszty elementów, takich jak meble, dywaniki czy zasłony. Skompletuj najpierw wyposażenie pokoju lub przyjrzyj się dokładnie temu, co już w nim jest, a następnie wybierz farby, mając na uwadze ich dopasowanie do reszty elementów.

Kiedy zawęzisz pole poszukiwań, zdobądź próbki każdego z wybranych kolorów i wypróbuj je na fragmentach ścian. Niewielkie testery farb kupisz w marketach OBI.

Skoro zapadła decyzja o barwie, nadszedł czas na zakup farby. Pamiętaj, że w przypadku tego produktu dostajesz dokładnie to, za co zapłacisz. Lepiej wyłożyć ciut więcej za dobrą farbę niż żałować efektów nadmiernej oszczędności. Kiedy zaczynasz malować pokój, nie masz przecież w planach ciągłych poprawek i ponownego malowania za kilka miesięcy.

Kolejna kwestia dotycząca farby to połysk. Zwykło się przyjmować, że powinien on być najwyższy tam, gdzie natężenie ruchu jest największe, a narażenie na wilgoć realne. Nie będziemy dyskutować z tą opinią, natomiast faktem jest, że również kwestia połysku lub jego braku zależy wyłącznie od właściciela mieszkania.

Jeśli zdecydujesz się na farbę dobrej jakości, nie będziesz musiał martwić się o jej zmywalność i podatność na plamy. Można zatem założyć, że przyzwoitej klasy matowa farba nada się zarówno do pokoju gościnnego, jak i do kuchni czy łazienki.

Warto wiedzieć, że im połysk jest wyższy, tym bardziej widoczna będzie tekstura ściany lub drewna pod farbą. Farby matowe nadają ścianie bardziej płaskiego wyglądu, optycznie wyrównując ich powierzchnię. Do malowania szafek, mebli i elementów drewnianych idealny będzie z kolei połysk satynowy lub półmatowy, który podkreśla ładną fakturę drewna.

Sprawdź naszą ofertę farb do ścian >>>

2. Krok drugi: wyposaż się w odpowiednie narzędzia malarskie

Ten, kto choć raz remontował mieszkanie, wie, jak ważne jest posiadanie odpowiednich narzędzi. Właściwy sprzęt to zawsze gwarancja łatwiejszej, szybszej i skuteczniejszej pracy. Co więcej, ta zwykle większa inwestycja z biegiem czasu się po prostu zwraca. Wiadomo – tam, gdzie poprawek jest mniej, tam i większa oszczędność nie tylko pieniędzy, ale również i czasu.

Spójrzmy zatem na listę narzędzi, bez których trudno się obyć podczas malowania mieszkania:

 • Drabina lub stołek - Wybór między stołkiem i drabiną uzależniony jest głównie od wysokości ścian i sufitów, ale również osoby malującej. W mieszkaniach o nisko zawieszonym suficie stołek lub trójstopniowa drabina mogą w zupełności wystarczyć. Na ogół jednak polecamy zakup lub wypożyczenie niewielkiej stalowej drabinki.
 • Wałek malarski - Podobnie jak w przypadku farb, tutaj również dostajesz to, za co zapłacisz. Warto wydać kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych więcej za rolki, które będą się dobrze trzymać i nie zostawią włókien na mokrej ścianie. Rozejrzyj się także za niekapiącym wałkiem do malowania, jeśli zależy Ci na maksymalnej czystości prac i ograniczeniu sprzątania.
 • Kuweta malarska - Przede wszystkim upewnij się, że kupujesz kuwetę malarską o rozmiarze odpowiednim dla swojego wałka. Większość ma standardową szerokość ok. 20 cm.
 • Pędzel -  Mały miękki pędzel to niezbędne narzędzie do wypełnienia obrzeży.
 • Śrubokręt - Podczas malowania pokoju zawsze znajdzie się coś, co trzeba odkręcić, zdemontować i przenieść w bezpieczne miejsce. Zestaw śrubokrętów to coś, co powinno czekać w pogotowiu.
 • Mieszadło do farby i wiertarka - Zaopatrz się końcówkę do mieszania farby, którą będziesz mógł podpiąć do wiertarki. Oszczędzisz w ten sposób sporo czasu i sił.
 • Szpachelka do łatania dziur - Upewnij się, że malowana powierzchnia jest idealnie gładka i pozbawiona wszelkich ubytków. Jeśli znajdziesz dziury, załataj je gipsem lub cementem za pomocą szpachlówki, wysusz, wygładź i usuń resztki pyłu – dopiero wtedy można przystąpić do malowania.
 • Folia malarska - Zanim przejdziesz do malowania, zabezpiecz, co się da, przed zachlapaniem farbą. Nie chcesz przecież, żeby zaskoczyły Cię paskudne plamy na podłodze lub meblach. Warto wzmocnić zabezpieczenie, mocując folię taśmą malarską.

3. Krok trzeci: Przygotuj pomieszczenie do malowania, zabezpiecz meble

Przygotowanie pokoju do malowania to dość proste zadanie. Kiedy zgromadzisz już wszystkie narzędzie i inne niezbędne akcesoria, powinieneś zrobić cztery rzeczy. Oto one:

 1. Usuń ze ścian wszelkie zdjęcia, obrazy, grafiki, plakaty i inne dzieła sztuki, zdejmij zasłony i inne elementy znajdujące się na ścianach, a następnie zdemontuj lub zabezpiecz przełączniki i osłony gniazek.
 2. Użyj lekkiej szpachli do wypełnienia wszelkich dziur i ubytków, które znajdziesz na ścianach i suficie.
 3. Usuń meble lub zbierz je w jedną grupę na środku pokoju.
 4. Użyj papierowej taśmy do zabezpieczenia listew przypodłogowych.

4. Krok czwarty: maluj duże powierzchnie

Malowanie zacznij od wszystkich największych obszarów. Pokryj farbą jak największy obszar, uważając, by nie zahaczyć rolką o sufit.

Podczas malowania wałkiem nie sil się na proste, regularne pociągnięcia w górę i dół. Lepszy będzie losowy wzór, który pozwoli na wypełnienie wszelkich niedoskonałości i zapobiegnie pozostawianiu linii w miejscach, w których wałek do malowania ścian zachodził na siebie.

Jeżeli malujesz na drewnie, świeżej płycie gipsowo-kartonowej lub ścianie z plamami, będziesz potrzebował podkładu. W takim wypadku powinieneś zaopatrzyć się w podkład o zabarwieniu podobnym do farby, którą malujesz pokój.

5. Krok piąty: maluj krawędzie

Jeśli ściany pokryte są już pierwszą warstwą farby, czas na malowanie krawędzi. Jest to czynność wymagająca pewnej precyzji i dbałości o szczegóły. Po wykończeniu krawędzi wszystkie ściany powinny być suche i gotowe do przyjęcia drugiej warstwy farby.

Dobrej jakości wałek malarski

6. Krok szósty: posprzątaj po malowaniu, umyj pędzle

Jeżeli myślisz o myciu wałka po malowaniu, zapomnij o tym. Czyszczenie tego narzędzia zabiera hektolitry wody, nie przynosząc większego efektu. Wałek i tak straci swoją pierwotną skuteczność i następnym razem nie będzie się nim malowało tak dobrze. Podczas kolejnego remontu i tak będziesz musiał kupić nowy.

Jeżeli natomiast kupiłeś dobrej jakości pędzel, wystarczy ciepła woda z mydłem, żeby zmyć z niego całą farbę. Z wyjątkowo upartymi zabrudzeniami poradzisz sobie, korzystając z płynu do mycia pędzli malarskich.

Pamiętaj, żeby przykrywać puszkę z farbą za każdym razem, gdy z niej nie korzystasz. Zapobiegniesz w ten sposób jej wysychaniu farby i zminimalizujesz ryzyko tragedii, do której mogłoby dojść, gdybyś przypadkowo kopnął pojemnik. Kiedy skończysz malowanie, nie zapomnij o zamknięciu pokrywy kilkoma delikatnymi uderzeniami młotka. Utrzymuj porządek w puszkach z farbą dzięki przyklejeniu widocznych etykiet.

Do góry