Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Kładzenie wykładziny

Teppich verlegen
Ludzie dzielą się na dwie grupy: tych, którzy kojarzą kładzenie wykładziny dywanowej z czasami PRL-u i tych, którzy doceniają zalety z posiadania tego rodzaju wykończenia podłogi w swoim domu i nie wyobrażają sobie innego rozwiązania. Wykładzina dywanowa ma niewątpliwie wiele zalet. Dodaje przytulności wnętrzu, wygłusza, jest miękka w dotyku, co sprawdza się szczególnie w sypialniach i pokojach dziecięcych. Wykładziny dywanowe na jutowym podkładzie nadają się do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym, a te impregnowane antystatycznie do pokoju alergika.
Samodzielne kładzenie wykładziny nie jest zadaniem trudnym, ale dość czasochłonnym. Wyposażony w taśmę, gwoździe, ćwierćwałki możesz przystąpić do pracy. Instrukcja OBI pokaże ci, jak krok po kroku położyć wykładzinę.
1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi
Vorbereitung

Krok po kroku 1 - Przygotowanie podłoża pod wykładzinę

Podłoże pod wykładzinę musi być stabilne, równe, czyste i niepylące. Wszelkie nierówności podłoża wyrównujemy masą samopoziomującą. Usuwamy zanieczyszczenia i klej po poprzedniej wykładzinie. Podczas układania wykładziny podłoże musi być suche.
Wskazówka: Przed zakupem wykładziny dokonajmy pomiaru pomieszczenia pamiętając o wnękach i progach. Do tych pomiarów dodajemy 10 lub 20 cm na ewentualnie pomyłki lub nierówności ścian.

Teppich auslegen

Krok po kroku 2 - Rozkładanie wykładziny

Pora rozpocząć kładzenie wykładziny dywanowej. Pierwszym krokiem jest jej rozlożenie w pomieszczeniu. Wykładzina powinna zachodzić na ściany na wysokość ok. 10 cm. Rozłożoną wykładzinę należy pozostawić na podłodze na kilka godzin, na przykład na noc, aby przy układaniu nie powstawały załamania. Wykładziny z włókien naturalnych muszą „aklimatyzować się” w temperaturze pomieszczenia przez co najmniej 24 godziny.

Teppich vorschneiden

Krok po kroku 3 - Przycinanie

Po upływie doby wykładzinę należy dociąć na odpowiedni wymiar.
Wykładzinę mocno dociskamy wzdłuż linii łączącej ścianę z podłogą i za pomocą specjalnego profilu do cięcia wykładzin lub wysuwanego noża - przycinamy.

Innenecken

Krok po kroku 4 - Naroża wewnętrzne

Przed przyklejeniem wykładziny należy całkowicie odciąć brzegi zawinięte do góry. Przy narożach wewnętrznych przecinamy najpierw wykładzinę po przekątnej. Nie należy jednak nacinać jej do samej podłogi, lecz pozostawić część nie przeciętą. Należy zawsze zwracać uwagę na to, by nóż używany do przecinania wykładziny był ostry (wymieniajmy regularnie ostrze wysuwanego noża).

Innenecken anpassen

Krok po kroku 5 - Kładzenie wykładziny w narożach wewnętrznych

Wystające, rozcięte części wykładziny wciskamy do wnętrza naroża. Teraz można odciąć brzegi wykładziny zawinięte do góry. Docinamy mniejsze fragmenty wykładziny i sprawdzamy prawidłowość cięcia.

Außenecken

Krok po kroku 6 - Jak położyć wykładzinę przy narożach zewnętrznych?

Również w przypadku naroży zewnętrznych, nie należy przecinać wykładziny do samej podłogi. Postępujemy podobnie, jak w przypadku naroży wewnętrznych pokoju, odcinamy części wykładziny zawinięte do góry.

Zweite Teppichbahn

Krok po kroku 7 - Kładzenie drugiego pasa wykładziny

Jeżeli jedna szerokość wykładziny nie wystarczy na pokrycie całej szerokości wykładanej powierzchni, układamy kolejny pas, a łączone brzegi przycinamy tak, by zachodziły na siebie na szerokość ok. 3-5 cm. Obie warstwy wykładziny przecinamy jednocześnie wzdłuż kątownika lub prowadnicy. W ten sposób otrzymujemy łączenie wykładziny bez szwu. Należy jednak zwrócić uwagę, aby kierunek splotu włosia wykładziny był identyczny w obu łączonych pasach. Uwaga - nóż musi być bardzo ostry, aby nie pociągnąć za sobą nie przeciętej nitki, bo można uszkodzić wykładzinę.

Türzargen und Schwellen

Krok po kroku 8 - Jak położyć wykładzinę przy futrynach i progach?

Przy futrynach i progach należy wykonać dokładne pomiary. Tępą stroną noża dociskamy wykładzinę i obcinamy z naddatkiem ok. 0,5 cm od linii zagięcia. Nadmiar wykładziny wciskamy nożem lub tępym narzędziem pod próg drzwi, a wzdłuż ścian mocujemy listwy przypodłogowe lub cokołowe. Listwy przypodłogowe i cokołowe przykręcamy lub mocujemy na klej montażowy.

Übergang zur Treppe

Krok po kroku 9 - Wykończenia wykładziny

W miejscach łączenia wykładziny dywanowej z innym materiałem mocujemy jej brzegi za pomocą specjalnej, metalowej listwy wykończeniowej. Różnice poziomów na podłodze niwelujemy dzięki specjalnym listwom, które możesz zakupić w OBI.

Teppich aufkleben

Krok po kroku 10 - Przyklejenie

Do przyklejenia wykładziny dywanowej stosuje się specjalne kleje lub taśmy dwustronnie klejące. W pomieszczeniach do 20 m2 do klejenia wykładzin można użyć taśmy dwustronnie klejącej lub dla wykładzin na podłożu filcowym specjalnej taśmy rzepowej. Taśmę mocujemy na 3 cm od ściany. Na środek stosujemy taśmę w odstępach od 50 do 100 cm. W pomieszczeniach powyżej 20 m2, wykładziny powinny być przyklejone klejem na całej powierzchni. Daje to nam gwarancję długiego użytkowania i zabezpiecza przed uszkodzeniem (np. przy częstym odkurzaniu lub praniu wykładziny).

Teppich vollständig verkleben

Krok po kroku 11 - Kładzenie wykładziny na klej

W przypadku wykładzin, które powinny być przyklejone na całej powierzchni, nanosimy klej na podłoże i rozprowadzamy go równomiernie ząbkowaną szpachelką. Rodzaj szpachelki i ilość zużycia kleju uzależniona jest od wyboru kleju. Producent określa sposób i ilość nakładanego kleju. A oto najłatwiejszy sposób przyklejenia wykładziny: przyciętą wykładzinę rolujemy na dwa rulony od brzegów do środka. Nakładamy klej na szerokość od 50 do 100 cm (zaczynając od środka) i rozwijamy wykładzinę na podłoże z klejem. Czynność powtarzamy aż do końca. Po przyklejeniu jednego rulona tę samą czynność powtarzamy z drugim rulonem. Rozwijając rulon wykładziny zadbać o dokładne dociśnięcie wykładziny lub np. wałkiem gumowym do tapety.

Lista zakupów

 • Wykładzina dywanowa
 • Taśma dwustronna klejąca
 • Klej do wykładzin lub utrwalacz
 • Listwy wykończeniowe
 • ćwierćwałki lub listwy przypodłogowe
 • Stalowe gwoździe
 • Szpachlówka

Lista narzędzi

 • Wysuwany nożyk do dywanów
 • Ostrza hakowe/trapezowe
 • Wałek do nakładania kleju (do utrwalania)
 • Zębata szpachelka (do klejenia)
 • Prowadnica do cięcia dywanów/kątownik
 • Nożyce
 • Szpachlówka
 • Młotek
Do góry