Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Jak zrobić porządek w szafie i jak go utrzymać? Poradnik OBI

Złote wieszaki – porządek i elegancja w Twojej szafie

Życie w zorganizowanym mieszkaniu jest łatwiejsze i bardziej higieniczne. Utrzymując porządek w szafie, oszczędzamy czas i nerwy pochłaniane zwykle na gorączkowe poszukiwanie elementów garderoby, a także ograniczamy gromadzenie się kurzu. Odpowiedni organizer lub pudełko do przechowywania rzeczy to skuteczne i estetyczne sposoby na wprowadzenie odrobiny szyku w swoje życie.

Często sama myśl o porządkowaniu domu, a zwłaszcza szaf, przyprawia nas o ból głowy. Jesteśmy podekscytowani faktem, że w końcu wszystko znajdzie się na swoim miejscu, a zarazem w naszych głowach pojawia się dziwne poczucie chaosu. Sprawdźmy, jak szybko i sprawnie zrobić porządek w niewielkiej zamkniętej przestrzeni.

1. Jak zrobić porządek w szafie? 7 kroków 2. Czego potrzebujesz, aby uporządkować swoją szafę
3. Opróżnianie i czyszczenie szafy 4. Wieszaki, organizery i spółka
5. Kilka rad na koniec

1. Jak zrobić porządek w szafie? 7 kroków

Niezależnie od gabarytów szaf, sposoby ich porządkowania są niemal identyczne. Jedyną różnicą może być ilość czasu, jaką trzeba poświęcić na tę żmudną czynność. Oto kilka elementów, od których warto zacząć pracę.

 1. Przygotuj tekturowe pudła, organizery, worki na śmieci, wilgotne ścierki.
 2. Opróżnij szafę z całej zawartości, pozostawiając zupełnie pustą przestrzeń.
 3. Dokładnie wyczyść szafę z kurzu i innych zabrudzeń.
 4. Przejrzyj wyciągnięte rzeczy i zastanów się, które nadal są niezbędne – resztę zapakuj do worków na śmieci, wyrzuć, rozdaj znajomym lub potrzebującym, poddaj recyklingowi albo sprzedaj za pośrednictwem jednego z portali umożliwiających handel rzeczami z drugiej ręki.
 5. Dopasuj zakupione wcześniej pudła i wiszące organizery do wnętrza szafy – pamiętaj, że im lepiej je ułożysz, tym przestrzeń będzie bardziej wydajna. 
 6. Umieść elementy garderoby i inne akcesoria w pudłach i organizerach w porządku, który w przyszłości nie będzie powodował bałaganu.
 7. Trzymaj się ustalonego planu tak długo, jak tylko się da.

Proste kartonowe pudełka pomogą w porządkach w szafie i w przechowywaniu ubrań

2. Czego potrzebujesz, aby uporządkować swoją szafę

Porządkowanie szafy to czynność, którą najlepiej rozpoczynać, kiedy jest się wypoczętym. Popołudnie po dniu pełnym pracy to nie najlepszy czas, by podejmować organizacji i przygotowań. Pamiętajmy, że powinniśmy mieć od dwóch do czterech godzin absolutnie wolnego czasu i sporo siły.

Przygotowując zestaw do organizacji naszych prac porządkowych, powinniśmy pamiętać o następujących elementach:

 • Pudełka i pojemniki na ubrania i gadżety.
 • Taśma miernicza do mierzenia przestrzeni wewnątrz szafy.
 • Notatnik, aby zanotować wymiary szafy.
 • Kosz typu catch-all lub kieszenie na drzwi szafy na gadżety, papiery, spinki do włosów, paragony i dokumenty.
 • Adresy, linki, miejsca i nazwiska osób, którym możesz przekazać niepotrzebne, ale wciąż zdatne do użytku i świetnie prezentujące się ubrania.​

W tym poradniku znajdziesz rozbudowaną listę przydatnych akcesoriów
do porządkowania szafy >>>

3. Opróżnianie i czyszczenie szafy

Jeżeli nasza szafa była do tej pory przepełniona ubraniami i innymi przedmiotami, z których część mogła nie być nam potrzebna, przeżyjemy prawdopodobnie mały szok. Część z tych przedmiotów będzie musiała opuścić twoje cztery ściany! Pozbądźmy się wszystkiego, co stare i niepotrzebne​ – w tym wieszaków, koszyków, starych pudeł i wszystkiego, co może znajdować się na podłodze lub półkach.

Potrzeba nam przestrzeni, która pozwoli na zaplanowanie i zwizualizowanie dalszych prac. Najpierw powinniśmy odkurzyć półki i wieszaki​. Następnie możemy uruchomić odkurzacz, a następnie zamieść i umyć podłogę. na koniec wytrzyjmy półki, wieszaki, ściany i podłogi.

Kolejny krok dla niektórych bywa najtrudniejszy. Jest to moment, w którym musimy zdecydować, co zostaje, a z czym się żegnamy. Wiele osób boi się dokonywania selekcji, bo przecież wiele z tych rzeczy „pewnego dnia może się przydać”. Specjaliści od robienia porządków radzą skoncentrować się na tym, co nam niezbędne, a nie na tym, co wzbudza w nas wyłącznie uczucie nostalgii​. Pamiętajmy, że mebel zapewnia nam ograniczoną przestrzeń, więc trzeba wybierać mądrze.

Zachowaj wszystko, co nadal chcesz nosić. Wyrzuć ubrania zniszczone, sprane lub skrajnie niemodne. Sprzedaj lub rozdaj odzież i obuwie w dobrym stanie.

Złote wieszaki – porządek i elegancja w Twojej szafie

4. Wieszaki, organizery i spółka

Jak zachować idealny porządek w szafie?​ Sama sumienność i systematyczność sprzątania mogą nie wystarczyć, jeśli nie dysponujemy rozwiązaniami, które pomogą nam w zorganizowanym przechowywaniu rzeczy. Wystarczy rozejrzeć się za skutecznymi, a przy tym niedrogimi organizerami do szaf.

Wieszaki i haczyki

Wybierając wieszaki, najlepiej zainwestować w modele drewniane, bo są trwalsze i elegantsze od plastikowych lub metalowych. Chcąc zachować szyk i estetykę jednolitej przestrzeni, warto zaopatrzyć się w wieszaki jednokolorowe o takim samym kształcie.

Sprawdź wieszaki na ubrania dostępne w OBI >>>

Na wewnętrznej stronie drzwi warto zamocować przyklejane haczyki na worki, płócienne torby, paski, biżuterię, czapki lub inne elementy garderoby.

Haczyki samoprzylepne to skuteczny sposób na powiększenie miejsce na ubrania w szafie >>>

Pudełka i organizery

Wielobarwne lub jednokolorowe pudełka to świetny sposób na zebranie w jednym miejscu i uporządkowanie drobnych przedmiotów takich jak np. skarpetki, bielizna, rękawiczki, czapki, torebki, biżuteria, zabawki, a nawet przedmiotów niemających nic wspólnego z garderobą (albumy fotograficzne, stare zdjęcia, czasopisma, pamiątki itd.). Kieszenie organizerów pomogą w przechowaniu drobniejszych przedmiotów, np. biżuterii, pasków, kosmetyków itd.

Kartonowe pudła to skuteczna i ekologiczna metoda przechowywania rzeczy >>>

Drabinka

Szafy bywają wysokie. Chcąc dotrzeć do górnej półki, gdzie zwykle trzymamy buty, ręczniki, ciepłe swetry lub przedmioty, po które sięgamy rzadziej, musimy często podstawiać sobie krzesło pod nogi. Nie jest to specjalnie bezpieczne rozwiązanie, dlatego warto zaopatrzyć się w składaną trójstopniową drabinkę lub stołek ze schodkiem.

Znajdź drabinkę dopasowaną do swojej szafy >>>

Nawet w otwartej szafie można utrzymać porządek

5. Kilka rad na koniec

Robiąc porządek w szafie, warto w sensowny sposób wykorzystać całą przestrzeń wewnątrz mebla. Zastanówmy się, jakie położenie będzie najlepsze dla konkretnej kategorii odzieży lub przedmiotu. Pamiętajmy, by rzeczy, z których korzystamy częściej, były na wyciągnięcie naszych rąk.​ Reszta może być złożona nieco bardziej w głębi.

Specjaliści od porządkowania radzą, by zgrupować przedmioty w kategorie​ i zdecydować, gdzie i w jaki sposób chcemy je przechowywać, by mieć do nich łatwy i szybki dostęp. Najlepiej stworzyć konkretne grupy (np. osobno spodnie, osobno koszulki itd.) i określić, ile miejsca potrzebujemy, by jak najlepiej przechowywać każdą z nich. Wewnątrz grup można tworzyć konkretne podgrupy​ (np. koszulki wyłącznie z nadrukiem lub bez niego, koszule wyjściowe oddzielone od codziennych itd.).

Przód i środek szafy powinien należeć do ubrań, które nosimy najczęściej​. Jeżeli wstajemy codziennie wcześnie rano, by zdążyć na siódmą do pracy, upewnijmy się, że elegancka lub robocza odzież znajduje się na samym froncie. Stroje wizytowe i ubrania sezonowe niech znajdą swoje miejsce z tyłu lub na górnych półkach szafy.

Akcesoria i buty powinno się raczej przechowywać oddzielnie od odzieży​, jeżeli jednak nie mamy aż tyle miejsca, pamiętajmy, by trzymać je w pudełkach.

Przegląd szafy warto robić raz w miesiącu​. Pozwoli to na uniknięcie nawału pracy, jaki czeka nas, jeśli odłożymy to zajęcie na kolejny rok. Dobrym pomysłem jest ustalenie harmonogramu zajęć porządkowych.

Do góry