Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Jak segregować śmieci – kosz do segregowania

Symbol recyklingu i odpady. Jak segregować śmieci.

Śmieci to obecnie jeden z najgorętszych tematów. Gdziekolwiek byśmy nie poszli, wszędzie natkniemy się na informację o segregacji odpadów. W biurach, hotelach, na dworcach, a nawet na siłowniach znajdziemy osobne kosze na plastik, papier, odpady biologiczne i mieszane surowce wtórne. Również w naszych domach powinny prowadzić jakąś formę segregacji odpadów. Z niniejszego tekstu dowiemy się, dlaczego jest to takie ważne i jak robić to dobrze.

W 2020 roku jedynie 66 proc. Polaków deklarowało, że segreguje śmieci. Tymczasem grupowanie odpadów nie tylko regulowane jest prawem, ale przede wszystkim ma zbawienny wpływ na środowisko i życie każdego człowieka. Mniejsze góry śmieci na wysypiskach i ograniczenie eksploatacji surowców przyczynią się w końcu do minimalizacji opłat za wywózkę odpadów.

Terminami, które warto znać i rozpoznawać, są „recycling” i „selektywna zbiórka odpadów”. Nieważne, czy mieszkamy w domu jednorodzinnym, czy w bloku, powinniśmy wiedzieć, jak urządzić miejsce selektywnego gromadzenie odpadów i co się z tym wiąże.

1. Segregacja śmieci 2. Jak segregować odpady? Pojemniki
3. Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych 4. Segregujemy śmieci, bo warto!
5. Jak skutecznie segregować śmieci w domu?
Meżczyzna segregujący odpady do kolorowych pojemników

1. Segregacja śmieci

Segregacja oznacza sortowanie odpadów i rozdzielenie surowców wtórnych od śmieci, które nie nadają się do ponownego wykorzystania. Sposób takiej selekcji określony został w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 roku w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Sortując, dzielimy śmieci na osobne grupy, oddzielając od siebie: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, odpady biodegradowalne i mieszane.

Segregacji śmieci powinniśmy dokonywać każdego dnia. Żeby prowadzić zrównoważoną gospodarkę śmieciami, musimy dokonywać świadomych decyzji o oddzielaniu od siebie różnych rodzajów odpadów. Puste opakowania, resztki po obiedzie czy potłuczone naczynia – każdy z tych elementów powinien mieć swoje miejsce. Przyczynimy się w ten sposób do skutecznej ochrony środowiska naturalnego. Jak to robić? Zacznijmy od pojemników do segregacji odpadów.

Infografika dotycząca segregacji odpadów i wyboru koloru pojemnika na odpady.

2. Jak segregować odpady? Pojemniki

Od 2022 wszystkie pojemniki na metale i tworzywa sztuczne będą miały kolor żółty. Już dziś jednak składujemy w nich:

  • plastikowe elementy takie jak m.in.: butelki po napojach, nakrętki, opakowania po produktach spożywczych, opakowania po szamponie, tubki po pastach do zębów; plastikowe torby, reklamówki, folie;
  • elementy metalowe, takie jak m.in.: aluminiowe puszki i folie, puszki po konserwach, kapsle, metalowe zakrętki od słoików i metale kolorowe.
  • ​​

Pamiętajmy, żeby do pojemników na metale i tworzywa sztuczne nie wrzucać m.in.: pełnych lub nie do końca opróżnionych butelek i pojemników (przed wrzuceniem należy usunąć zawartość opakowania), opakowań po lekach i innych artykułach medycznych, butelek po olejach silnikowych, baterii oraz akumulatorów, puszek po farbach i lakierach, pojemniki po substancjach toksycznych i chemicznych, sprzętu elektronicznego i AGD.

Do pojemników na papier, które od 2022 roku zobaczymy wyłącznie w kolorze niebieskim, wrzucamy: papierowe opakowania, opakowania z papieru, tekturę, kartony, ulotki, czasopisma, gazety, zeszyty, papier pakowy itd.

Do niebieskich pojemników nie wrzucamy za to: zużytych papierowych ręczników i chusteczek higienicznych, papieru lakierowanego, zdjęć, papieru powleczonego folią, kartonów po mleku czy napojach, tapet, brudnych naczyń jednorazowych, pieluch itd.

Pojemniki na szkło od 2022 roku będą wyłącznie zielone. Wrzucamy do nich m.in.: szklane butelki, słoiki (zawsze umyte!) i opakowania po kosmetykach.

W pojemniku na szkło nie mogą się natomiast znaleźć m.in.: doniczki, ceramika, porcelana, soczewki od okularów, kryształy, fragmenty naczyń żaroodpornych, znicze z resztkami wosku, żarówki, świetlówki, reflektory, lustra, szklane strzykawki, szkło zbrojone, monitory, termometry itd.

W kolorze brązowym od 2022 roku zobaczymy wyłącznie pojemniki na odpady biodegradowalne. Już dziś wrzucamy do nich m.in.: odpady po przyrządzonych potrawach warzywnych (nigdy kości i mięsa!), owoce i resztki owoców, pestki, skórki, korę, patyki, liście, niezaimpregnowane drewno itd.

Nie wrzucamy tam natomiast: kości i mięsa, resztek ryb i ości, oleju kuchennego, leków, drewna impregnowanego, kamieni i ziemi, produktów mlecznych, cytrusów, skórek od banana, przegniłych liści itd.

Pojemniki na odpady mieszane nie będą na razie miały skonkretyzowanego koloru. Wrzucamy do nich za to wszystko, czego nie możemy określić mianem „surowca wtórnego” i odpadów nienadających się do recyclingu.

W żadnym wypadku nie umieszczamy tam: odpadów toksycznych, baterii, akumulatorów, leków, świetlówek, żarówek, sprzętu RTV i AGD.

Baterie i akumulatory mają osobne pojemniki. Zbiórki tego typu odpadów często prowadzone są w centrach handlowych lub zakładach pracy.

Sprawdź naszą ofertę koszy i pojemników na śmieci >>>

Zielony, żółty i niebieski pojemnik na odpady. Segregacja śmieci.

3. Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

Nie każdy słyszał o Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów, tymczasem znaleźć je można w każdej gminie na terenie całego kraju. To właśnie tam przywieźć możemy stary telewizor, lodówkę, pralkę, a nawet kuchenkę – wszystkie problematyczne odpady, które nie nadają się do segregowania według wyżej opisanego schematu.

Kobieta segregująca odpady w pojemnikach o kolorach żółtym, zieolnym oraz niebieskim

4. Segregujemy śmieci, bo warto!

Recykling to jeden z najważniejszych sposobów troski o środowisko, do którego każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę bez nadmiernego wysiłku. Pozwala on na znaczne ograniczenie zużycia surowców naturalnych, a przy tym wspiera oszczędność energii (co w ostatnich czasach jest szczególnie ważne). Segregując śmieci, przyczyniamy się do zmniejszenia ilości wysypisk śmieci (w tym tych dzikich – szczególnie groźnych dla naszego zdrowia i życia). Poświęcając tę odrobinę siły, ograniczamy zanieczyszczenie wody, wpływamy na zmniejszenie emisji trujących substancji do atmosfery i wiele innych. Kosztuje nas to tylko tyle, ile kilka osobnych pojemników na odpady plus odrobinę czasu.

Segregacja odpadów i symbol segregacji. Wybór odpowiedniego pojemnika na odapdy.

5. Jak skutecznie segregować śmieci w domu?

No dobrze, wiemy już, jak ważne jest segregowanie śmieci i postanowiliśmy już od dziś przykładać się do tego lepiej niż dotychczas. Znamy powagę sytuacji, zatem stwierdziliśmy, że czas działać. Jak się do tego przygotować? Jak skutecznie segregować odpady we własnych czterech ścianach, żeby miało to sens?

  • niebieski na papier
  • zielony na szkło
  • żółty na metale i tworzywa sztuczne
  • brązowy na bioodpady
  • czarny na odpady zmieszane

Wydrukuj sobie tę listę i przypnij magnesami do lodówki.

Zainwestuj w specjalne kosze do segregacji śmieci (najlepiej w wyżej wymienionych kolorach). Na pokrywce każdego z nich przyklej kartkę z dokładnym opisem (na wypadek, gdyby ktoś zapomniał, który kolor przynależy do jakiej grupy odpadów).

Zanim jakikolwiek śmieć znajdzie się w koszu, opróżnij go dokładnie z resztek żywności i innych elementów.

Staraj się wyrzucać odpady biodegradowalne bez worków – wrzucaj je po prostu do kosza, który umyjesz po każdym opróżnieniu.

Szkło wyrzucaj również bez worka, pamiętając, by pozbyć się wcześniej z niego wszystkich nieszklanych elementów (metalowe i plastikowe nakrętki).

Zgniataj wszystko, co da się zgnieść – zwłaszcza plastikowe butelki, kartony i puszki. Oszczędzaj przestrzeń.

Mamy nadzieję, że to zwięzłe kompendium pozwoli Ci żyć świadomie i z podniesionym czołem wejść do społeczeństwa lepszego XXI wieku.

Do góry