Jak przewieźć choinkę i jak ją przechowywać?

Transport choinki na dachu samochodu - choinka zabezpieczona siatką

Znalazłeś idealną choinkę? Teraz tylko musisz dostarczyć ją do domu. Dzięki naszym wskazówkom bezpiecznie przetransportujesz choinkę i wniesiesz ją do salonu.

Z tego artykułu dowiesz się:

Transport choinki i przechowywanie drzewka po zakupie
Transport choinki samochodem
Alternatywy do transportu choinki samochodem

Transport choinki i przechowywanie drzewka po zakupie – na co należy zwrócić uwagę?

Jaka jest najważniejsza zasada, jaką należy kierować się przy zakupie choinki? Nie kupuj świątecznego drzewka zbyt wcześnie, lecz wybierz odpowiedni moment. Pomyśl z wyprzedzeniem, kiedy chcesz postawić choinkę i najlepiej kup ją krótko przed tym terminem. Jeśli jednak kupisz choinkę zbyt wcześnie lub przez kilka dni nie będziesz mieć czasu na to, by wstawić ją do salonu i udekorować, ważne jest, byś przechował ją w odpowiedni sposób. Trzymaj ją w chłodnym, suchym miejscu z dużą ilością wody. Jeśli zastosujesz się do tych zasad przechowywania choinki, twoje drzewko będzie równie piękne jak w dniu zakupu.

Po znalezieniu odpowiedniego drzewka należy je ostrożnie przetransportować. Wykorzystaj do tego samochód i upewnij się, że wierzchołek drzewa jest zawsze skierowany do przodu.

Transport choinki na dachu samochodu zabezpieczonej pasami mocującymi

Transport choinki samochodem

Choinka powinna być przewożona najostrożniej jak tylko się da, aby dotarła do domu w takim samym stanie, w jakim ją zapakowałeś. Przy transporcie choinki samochodem masz różne możliwości. Ważne jest, aby dostosować swoje zachowanie na drodze - z załadowaną choinką należy jeździć szczególnie ostrożnie i rozważnie.

Jak przewieźć choinkę na dachu samochodu?

Jedną z możliwości jest przymocowanie drzewka na dachu auta, pniem skierowanym do przodu, za pomocą pasów napinających. Ten sposób transportu choinki sprawdza się najlepiej w przypadku samochodów z bagażnikiem dachowym. Pod spód połóż koc, aby nie porysować lakieru i nie używaj gumowych opasek lub podobnych przedmiotów, ponieważ nie zapewniają one drzewku wystarczającego zabezpieczenia. Upewnij się jednak, że taśma mocująca nie połamie żadnych gałęzi i że choinka jest wystarczająco mocno przymocowana do dachu, aby nie poluzowała się podczas podróży. Drzewko musi być odpowiednio zabezpieczone zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przeciwnym razie grożą Ci mandaty i kary. Warto więc zwrócić uwagę na ewentualne nadmierne rozmiary świątecznego drzewka i upewnić się, że żadne światła nie są zasłonięte lub że choinka nie ogranicza widoczności.

Transport choinki w bagażniku

Jeśli Twój samochód jest wystarczająco duży, najłatwiejszym sposobem jest złożenie tylnego siedzenia i umieszczenie choinki w samochodzie – również w tym przypadku pień drzewka powinien być skierowany do przodu i opierać się o oparcie, aby zapobiec zsunięciu się do przodu, w przypadku gwałtownego hamowania. Zabezpiecz choinkę również wewnątrz samochodu za pomocą pasów mocujących i umieść pod nim koc lub folię, aby ochronić tapicerkę przed igłami i żywicą. Jeśli drzewko wystaje z bagażnika, należy również przestrzegać obowiązujących przepisów dotyczących nadmiernej długości i ustawić je tak, aby tylne światło i tablica rejestracyjna były dobrze widoczne.

Przyczepa – idealne rozwiązanie do transportu choinki

Jeśli Twój samochód ma hak do przyczepy, możesz również przewieźć choinkę za pomocą przyczepy. Upewnij się, że drzewko jest odpowiednio przywiązane na przyczepie pasami mocującymi, aby nie mogło się poluzować i wypaść z przyczepy podczas podróży.

Transport choinki rowerem transportowym

Alternatywy do transportu choinki samochodem

Jeśli nie masz samochodu, nie musisz koniecznie nieść choinki do domu na piechotę albo z niej zupełnie rezygnować. Jest jeszcze kilka innych sposobów na to, aby Twoje drzewko znalazło się w nienaruszonym stanie w Twoim salonie.

Rower towarowy – transport choinki na przyczepce rowerowej

W najlepszym wypadku można również przewieźć choinkę autobusem lub pociągiem, oczywiście poza godzinami szczytu. Może się jednak zdarzyć, że dla tak dużego "bagażu" trzeba będzie kupić osobny bilet. Należy również upewnić się, że drzewo nie zabrudzi otoczenia.

Czy można przewieźć choinkę w transporcie publicznym?

W najlepszym wypadku można również przewieźć choinkę autobusem lub pociągiem, oczywiście poza godzinami szczytu. Może się jednak zdarzyć, że dla tak dużego "bagażu" trzeba będzie kupić osobny bilet. Należy również upewnić się, że drzewo nie zabrudzi otoczenia.

Sanki – wykorzystaj śnieg do transportu choinki

Jeśli mieszkasz w zaśnieżonym regionie możesz rozważyć dość zabawny, ale jakże praktyczny sposób transportu świątecznego drzewka - na sankach. Przywiąż drzewo do sań pasami, aby nie mogło się poluzować podczas "jazdy", a następnie po prostu przeciągnij je po śniegu do domu.

Choinka z dostawą do domu

Wielu sprzedawców detalicznych oferuje obecnie także choinki z dostawą do domu. Drzewko jest wybierane na miejscu, a następnie wysyłane. Często choinkę można również zamówić przez Internet, bez konieczności oglądania jej w punkcie sprzedaży. Takie drzewko jest następnie dostarczane bezpośrednio pod drzwi domu.

Wynajem transportera lub przyczepy do transportu choinki

Jeśli masz prawo jazdy, ale nie masz samochodu lub Twój własny samochód jest po prostu za mały, żeby mógł Ci zapewnić transport drzewa, masz jeszcze możliwość przywiezienia go do domu wypożyczonym samochodem. Mały van lub, jeśli Twój samochód ma zaczep do przyczepy, wypożyczona przyczepa, zapewni wystarczająco dużo miejsca na Twoją choinkę. Upewnij się, że drzewo jest odpowiednio zabezpieczone pasami, w miejscu załadunku.

Zakup choinki – odpowiedni moment

Nawet jeżeli masz warunki do przechowywania choinki przez jakiś czas i obchodzisz się z nią ostrożnie, to jednak idealny czas na zakup choinki to dzień lub dwa przed jej postawieniem. Zanim wstawisz ją do ciepłego salonu pamiętaj, że najlepiej, aby choć jeden dzień postała w siatce w chłodnym, suchym miejscu, takim jak garaż, piwnica lub klatka schodowa. Dzięki temu będzie się mogła spokojnie zaaklimatyzować. Żywemu drzewku należy również zapewnić dostęp do wody. W tym celu należy wyciąć z pnia plaster o grubości około 1 cm, a następnie umieścić drzewko w wiadrze z wodą. Choinka potrzebuje około 2 litrów wody dziennie. Jeśli zostawisz ją na dłużej niż jeden dzień, upewnij się, że ma wystarczającą ilość wody każdego dnia. Zadbaj o to, aby wyglądało pięknie i zdrowo, gdy je już postawisz w swoim salonie.

Jodła Nordmanna na plantacji choinek