Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Jak oświetlić ogród

Bez tytułu

Instalacje oświetleniowe w dobie niskonapięciowych lamp LED wcale nie wymagają angażowania specjalisty elektryka. Pamiętajcie jednak, żeby przy samodzielnym montażu zachować ostrożność. Przekonajcie się, jakie oświetlenie najlepiej sprawdzi się w waszym ogrodzie i czym kierować się, wybierając lampy.

1. Czemu ma służyć oświetlenie w ogrodzie? 2. Halogen, LED, czy lampa solarna?
3. Rodzaje lamp ogrodowych 4. Kwestie bezpieczeństwa - na co zwrócić uwagę?

1. Czemu ma służyć oświetlenie w ogrodzie?

Odpowiedź na to pytanie pomoże wam wybrać odpowiedni rodzaj lamp ogrodowych. Innego oświetlenia będzie wymagał zacieniony kąt, który chcecie rozjaśnić z powodów bezpieczeństwa. Inne lampy zamontujecie przy ścieżce prowadzącej do domu. Warto dobrze zastanowić się nad wszystkimi punktami, w których chcecie ulokować oświetlenie. W ten sposób zawczasu poprowadzicie odpowiednie przewody i unikniecie rozkopywania rabatek, kiedy ogród będzie już urządzony.

Czemu ma służyć oświetlenie w ogrodzie?
● Kwestie bezpieczeństwa - oświetlenie zewnętrzne pozwala wyodrębnić ogród z ciemności. Sprawi, że będzie dobrze widoczny. Powinno zadziałać to odstraszająco wobec ewentualnych włamywaczy, którzy unikają raczej wyeksponowanych przestrzeni.
● Wyróżnienie elementów dekoracyjnych - fontanna, oczko wodne, czy ozdobna magnolia posadzona w ogrodzie zasługują na podkreślenie walorów estetycznych poprzez odpowiednie oświetlenie.
● Wyznaczenie granic ścieżki - lampy na skraju ścieżki nie pozwolą wam zboczyć z trasy i uchronią przed zdeptaniem grządek.
● Stworzenie wyjątkowego klimatu do wieczornych spotkań - podczas ciepłego letniego wieczoru, ogród to najlepszy pomysł na wspólnie spędzony czas.

2. Halogen, LED, czy lampa solarna?

Tradycyjne żarówki są tanie, ale pochłaniają dużo energii. W dłuższej perspektywie się nie opłacają. Na szczęście w ogrodach coraz popularniejsze stają się halogeny i lampy LED. Tego rodzaju oświetlenie współpracuje z niskonapięciowymi instalacjami. Przewody nie muszą być prowadzone na dużej głębokości i bez trudu zamontujecie je samodzielnie. LED i halogeny mają ponadto dużo dłuższą żywotność od tradycyjnych żarówek żarowych, co oznacza, że są łatwiejsze w eksploatowaniu. Zdecydowanie rzadziej będziecie je wymieniać. Najwygodniejszym chyba rozwiązaniem są lampy solarne, które w ogóle nie wymagają okablowania. Mają jednak swoje ograniczenia. Nie montujcie ich w miejscach zacienionych, ponieważ nie zdołają się tam naładować. Rozwiązaniem może być podłączenie takiej lampy do małego autonomicznego panelu solarnego. Wówczas niestety nie obędzie się już bez przewodu.

3. Rodzaje lamp ogrodowych

Wybór konkretnej lampy uzależniony jest od funkcji, jaką ma spełniać. Przy wyjątkowej różnorodności oferty, główne ograniczenia narzucić wam może wyobraźnia, no i oczywiście budżet. Na rynku znajdziecie między innymi:
● oprawy najazdowe - wpuszczane w nawierzchnię, idealne do oświetlania ścieżek i podjazdów, wytrzymują napór kół samochodów i są dobrze zabezpieczone przed wilgocią
● reflektory - punktowe światło wydobędzie z mroku elementy dekoracyjne, a także fasadę budynku
● słupki - niskie nadają się do oświetlania traktów komunikacyjnych, najprostszy wariant to słupki solarne, które eliminują problem przewodów i nie wymagają przytwierdzania do betonowych fundamentów
● kinkiety - zamontowane na elewacji, rozświetlą wasz dom i odstraszą włamywaczy
● latarnie - są wysokie i mogą posłużyć do zapewnienia światła na całej powierzchni ogrodu
Jeśli chcecie zwiększyć ergonomię zewnętrznego oświetlenia, zainstalujcie czujniki ruchu, współpracujące z lampami. Takie rozwiązanie sprawdza się, zwłaszcza gdy mowa o oświetleniu elewacji albo bramy garażowej. Zaoszczędzicie sporo na prądzie, a funkcja odstraszająca dla nieproszonych gości zostanie utrzymana. Nikt nie podejdzie do domu niepostrzeżony. Pamiętajcie jednak, że lampy sprzężone z czujnikami ruchu mają zazwyczaj ograniczony czas świecenia. Nie warto ich montować w miejscach, gdzie chcecie mieć światło stałe.

4. Kwestie bezpieczeństwa - na co zwrócić uwagę?

Podczas kupna lamp, wzornictwo to pierwsza cecha, która rzuca się w oczy. Zdecydowanie jednak istotniejsze, zwłaszcza w przypadku lamp zewnętrznych, są kwestie bezpieczeństwa. W wyborze pomogą wam dwa wskaźniki wspólne dla wszystkich urządzeń elektrycznych. Pierwszy z nich określany jest skrótem IP. Większość kojarzy go zapewne z adresem, który nadawany jest urządzeniom w sieci. Jednak ma on zastosowanie również w branży oświetleniowej. Służy określeniu stopnia szczelności opraw. IP jest oznaczane dwoma cyframi. Pierwsza mówi o stopniu szczelności oprawy lampy wobec ciał stałych, a druga określa wodoszczelność. Do użytku zewnętrznego zaleca się lampy z IP o wartości minimum 44. Jednak iluminacja oczka wodnego musi mieć wyższą szczelność - IP 65. Poza wskaźnikiem szczelności powinniście zwrócić uwagę również na klasę ochronności, oznaczoną cyframi rzymskimi. Dotyczy ona stopnia izolacji. Lampy ogrodowe powinny mieć II stopień, a oświetlenie zbiorników wodnych III stopień ochronności.

Do góry