Jak czyścić komin? Wynająć kominiarza czy zrobić to samemu? Poradnik OBI

jak czyścić komin

Regularnie czyszczony komin to sprawna instalacja grzewcza i bezpieczeństwo domowników. Pozwala na usunięcie sadzy i zmniejsza ryzyko pożaru lub pęknięcia ścian przewodu. Sprawdź, jak wyczyścić komin i ile kosztuje czyszczenie komina przez kominiarza.

W Polsce czyszczenie kominów jest obowiązkiem każdego właściciela nieruchomości. Informuje o tym rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2010 roku.

Z tego artykułu dowiesz się:

Dlaczego trzeba czyścić komin?
Jak często należy czyścić komin?
Jakie są metody czyszczenia komina?
Ile kosztuje czyszczenie komina przez kominiarza?
Czego potrzeba do wyczyszczenia komina samemu?
Jak dobrać szczotkę do wkładu kominowego?
Jak wyczyścić komin?
jak często czyścić komin i jak to robić

Dlaczego trzeba regularnie czyścić komin?

Czyszczenie komina pozwala na zachowanie jego bezawaryjności i sprawną pracę całej instalacji grzewczej. Komin to specjalny wyciąg umożliwiający odprowadzanie produktów spalania paliw do atmosfery. Jego wnętrze tworzy naturalny ciąg, który usuwa gaz z paleniska i dostarcza powietrze do kotła. Razem z dymem przez komin wydostaje się smoła i sadza (produkt powstający w trakcie niepełnego spalania paliw), która oblepia ścianki przewodu i zwęża średnicę otworu kominowego. Najczęstsze przyczyny szybkiego zapychania się komina sadzą to:

 • niewłaściwy sposób palenia,
 • stała praca pieca na niedostatku powietrza,
 • używanie mokrego drewna,
 • zbyt niska temperatura wody wychodzącej z kotła,
 • przewymiarowany kocioł i grzejniki.

W nagromadzonej sadzy dochodzi do samozapłonu, czego konsekwencją nierzadko są pęknięcia ścian komina albo pożar domu. Nieszczelny przewód sprzyja ulatnianiu się zabójczego czadu (tlenku węgla) i wymaga natychmiastowej naprawy. Zanieczyszczone kominy to także niższa wydajność grzewcza całej instalacji, ponieważ sadza zaburza właściwy ciąg i utrudnia pracę spalania w kotle grzewczym.

jak często należy przeprowadzać czyszczenie komina

Jak często należy przeprowadzać czyszczenie komina?

W każdym domu znajdują się dwa rodzaje przewodów kominowych – wentylacyjne i spalinowe. Każde z nich należy czyścić z inną częstotliwością:

 • Przewody spalinowe odprowadzające spaliny z pieca na paliwo płynne lub gazowe trzeba czyścić 2 razy w roku (co pół roku – jesienią i wiosną).
 • Przewody spalinowe połączone z piecem na paliwo stałe należy czyścić 4 razy (najlepiej co 3 miesiące).
 • Przewody wentylacyjne zaleca się udrażniać raz w roku lub raz na dwa lata.
czyszczenie kominka przez kominiarza

Mechaniczne i chemiczne czyszczenie komina

Kominy można czyścić w sposób mechaniczny lub chemiczny. Pierwsza metoda polega na usunięciu smoły i sadzy oraz przeprowadzeniu kontroli stanu i szczelności komina. W trakcie przeglądu może się bowiem okazać, że sadza zapadła się w kanałach lub kawałek cegły wypadł z muru komina.

Do czyszczenia mechanicznego niezbędne są odpowiednie sprzęty, które sprawią, że czyszczenie komina będzie sprawniejsze, bardziej skuteczne i nie przyczyni się do uszkodzenia wkładu. Są to:

 • szczotki obrotowe z nylonowym włosiem,
 • elastyczne przedłużki do czyszczenia nawet najtrudniej dostępnych zakamarków,
 • adaptery mocowane na narzędziach takich jak np. wiertarka lub wkrętarka.

Mechaniczne czyszczenie komina daje szybkie efekty – rozbija nawet starą i mocno zbitą sadzę (tzw. szklistą), zostawiając ściany przewodu czyste i poprawiając drożność wkładu. Można wyróżnić dwie metody mechanicznego usuwania sadzy – czyszczenie komina od dołu (z wykorzystaniem szczotki do komina lub wiertarki z nakładką czyszczącą) oraz od góry (używając szczotki kuli kominiarskiej).

Innym rozwiązaniem jest czyszczenie chemiczne, które można potraktować także jako czynność wspomagającą i uzupełniającą mechaniczne udrażnianie przewodów kominowych. Podczas tego procesu wykorzystuje się środki do czyszczenia, które zawierają składniki umożliwiające całkowite pozbycie się sadzy i smoły. W trakcie spalania substancje zawarte w chemicznych preparatach pokrywają zalegającą na ścianach przewodu smołę i sadzę aktywnymi gazami, co sprawia, że zanieczyszczenia stają się suche i samoczynnie wykruszają się, spadając do wyczystki.

Dla uzyskania najlepszych efektów chemiczne czyszczenie komina należy powtarzać co kilka tygodni. Zabieg ten usuwa sadzę i zmniejsza jej przyczepność. Chroni komin przed korozją i pozwala utrzymać go w czystości.

jak często czyścić komin i jak to robić

Ile kosztują usługi kominiarza?

O tym, ile kosztuje czyszczenie komina przez kominiarza, decyduje kilka czynników. Najważniejsze z nich to:

 • typ zabudowy (jednorodzinna, wielorodzinna),
 • liczba kondygnacji w budynku,
 • średnica i rodzaj przewodów (komin wentylacyjny lub spalinowy),
 • trudność dostępu do przewodów,
 • region realizacji zlecenia.

Uśredniona stawka za czyszczenie komina wraz ze sprawdzeniem jego szczelności to 100-300 zł. Każda instalacja wymaga jednak szczegółowych oględzin i wykonania indywidualnej wyceny.

jak często czyścić komin i jak to robić

Szczotka do komina i inne akcesoria potrzebne do samodzielnego dbania o komin

Najpopularniejsze akcesoria do czyszczenia komina to szczotka i wycior. Są wytrzymałe i mają wysoką skuteczność. Dodatkiem ułatwiającym usuwanie sadzy jest również stalowa linka (o grubości ok. 3 mm i kilkunastu metrach długości) oraz kula kominiarska (obciążnik kulisty). Taki zestaw dobrze poradzi sobie z zalegającym brudem i łatwo przepcha wszelkie nieczystości, które blokują wkłady kominowe. Podczas czyszczenia komina przydatne będą także:

 • osłony kominkowe – pomocne zwłaszcza podczas czyszczenia przewodów od góry; zabezpieczają okolice kominka lub pieca przed opadającą sadzą,
 • odkurzacze kominkowe – pozwalają na sprawne i wygodne usuwanie popiołu z paleniska,
 • miotła, łopata, pogrzebacz i szczypce – niezbędne do utrzymania porządku na co dzień.

Rodzaj wkładu kominowego a wybór szczotki

W sprzedaży znajdziesz różne typy szczotek do czyszczenia kominów. Ich wybór nie jest kwestią przypadku. Szczotkę trzeba dopasować do rodzaju wkładu kominowego przede wszystkim pod względem kształtu, w innym wypadku czyszczenie może być nieskuteczne. Ważną cechą jest też materiał. Do kominów ceglanych najlepiej używać szczotek stalowych, a do wkładów ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej – plastikowych.

jak często czyścić komin i jak to robić

Jak wyczyścić komin krok po kroku?

Zanim zaczniesz czyścić komin, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu. Do pracy na dachu użyj butów z miękką i antypoślizgową podeszwą, aby bezpiecznie poruszać się na powierzchni pokrycia dachowego, a jednocześnie go nie porysować. Przed włożeniem szczotki do komina, solidnie przymocuj ją do linki i obciążnika, aby nie urwała się nawet podczas penetrowania ciasnych zakamarków.

Jeśli planujesz czyszczenie komina od góry, wejdź na dach. Zabierz ze sobą tylko niezbędne przedmioty. Oceń stan przewodu, oświetlając jego wnętrze latarką. Rozwiń linkę i przymocuj ją np. do anteny. Szczotkę przywiązaną do obciążnika włóż do komina i powoli opuszczaj ją w dół. Wykonuj płynne i powolne ruchy, szczotkując ściany po ok. 3 razy na każdej długości.

Zejdź do kotłowni i otwórz wyczystkę w kotle. Podstaw wiadro i poczekaj aż sadza wysypie się do jego wnętrza. Jeśli rozdrobniony osad przestanie wysypywać się z przewodu, spróbuj pobrać go łopatką.

Ponownie wejdź na dach i powtórz szczotkowanie komina w jego dolnej partii. Kolejny raz zejdź do wyczystki i usuń z niej resztę sadzy. Czyszczenie komina jest ukończone, gdy zaglądając do wnętrza przewodu od dołu, zobaczysz wylot z komina.