Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Jak często podlewać i nawozić storczyki? Jak dbać o storczyki?

Żeby cieszyć się żywymi kolorami storczyków, trzeba wiedzieć, jak je podlewać

Każda roślina wymaga pielęgnacji, choć jest to pielęgnacja różna. Należy bowiem wiedzieć jak obchodzić się z poszczególnymi gatunkami. Storczyki bezsprzecznie należą do jednych z najpiękniejszych kwiatów. Jednak aby cieszyć się ich pięknem w pełni, należy przede wszystkim wiedzieć, jak i kiedy je podlewać oraz czym nawozić.

Storczyki to kwiaty, które pod względem estetycznym odznaczają się szczególnymi walorami. Nic dziwnego, że często wręcza się je jako prezent: z okazji urodzin, dnia kobiet czy rocznicy ślubu. Liście w różnokolorowe plamki potrafią nadać każdemu pomieszczeniu nutkę świeżości i elegancji. Co więcej, storczyki mogą utrzymywać się bardzo długo – pod warunkiem, że są odpowiednio pielęgnowane.

1. Rodzaje storczyków 2. Jak podlewać storczyki?
3. Jak często podlewać storczyki? 4. Metody podlewania storczyków
5. Nawożenie storczyków 6. Płyny, kapsułki, żele, pałeczki – jaki nawóz do storczyków wybrać?

1. Rodzaje storczyków

Storczyki różnią się między sobą wyglądem w zależności od odmiany. Na rynku istnieje co najmniej kilka interesujących odmian storczyków dostępnych w OBI, niekiedy dość różnych od siebie. Dla porządku wymieńmy tylko te najbardziej znane:

1) Cymbidium – jedna z najbardziej popularnych u nas odmian. Pochodzi z podnóża Himalajów, ale na dobre zadomowiła się nad Wisłą. Jest uprawiana w domu w doniczkach, jednak trzeba jej zapewnić dużą wilgotność powietrza oraz jasne (ale niezbyt nasłonecznione) stanowisko.

2) Dendrobium – to kolejna ze znanych odmian, które lubią wysoką wilgotność powietrza. Potrafi kwitnąć obficie nawet kilka miesięcy (szczególnie od listopada do marca), ale po tym okresie potrzebują około 2 miesięcy odpoczynku.

3) Falenopsis – to zdecydowanie najpopularniejszy storczyk doniczkowy. Jak poprzednie odmiany, kocha wilgotne powietrzne, nie znosi natomiast bezpośrednio padającego światła. Dlatego powinno się go stawiać w miejscu, gdzie promienie słoneczne będą rozproszone. Charakterystyczne dla niego jest również to, że przed każdym kolejnym podlaniem jego podłoże powinno dobrze przeschnąć. Po okresie kwitnienia ta odmiana storczyka potrzebuje około 2-3 miesięcy spoczynku.

jak i kiedy podlewać storczyki - OBI

2. Jak podlewać storczyki?

Przejdźmy teraz do pielęgnacji storczyków. Kluczowym pytaniem w tym miejscu jest: jak podlewać storczyki w domu? Bez odpowiedniego podlewania rośliny te nie będą się dobrze rozwijać. Dla niektórych podlewanie storczyków może wydać się skomplikowane na pierwszy rzut oka, natomiast warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z teorią, aby cieszyć się ich pięknym wyglądem przez długi czas.

3. Jak często podlewać storczyki?

Ważną kwestią jest nie tylko to, jak podlewać storczyki, ale też jak często to robić. Bo choć storczyki lubią wodę, to jednak nie można z nią przesadzać. Nadmiar wody utrzymujący się przez dłuższy czas może zaszkodzić roślinie: jej korzenie po prostu zaczną gnić. Dlatego jeśli mielibyśmy wybierać między złym a gorszym, czyli między suszą o nadmierną wilgocią, to jednak ta pierwsza zdecydowanie będzie mniejszym złem.

Co ile podlewać storczyki? W zasadzie są to rośliny, które podlewa się nieregularnie, dlatego więc trzeba sprawdzać na bieżąco, czy potrzebują wody. W jaki sposób? Albo przez dotykanie palcem podłoża, albo przez obserwowanie korzeni. Najlepiej trzymać storczyki w przezroczystym pojemniku (osłonce), aby móc określić, czy potrzebuje wody (korzenie białe, suche) czy też nie (korzenie zielone). Można założyć, że przy wysokich temperaturach, jak w okresie letnim czy zimowym (kiedy podkręcamy ogrzewanie) podlewać storczyki należy częściej niż zwykle, natomiast dokładne terminy podlewania trzeba już określać samemu na podstawie obserwacji.

Jeden zadbany storczyk robi większe wrażenie niż liczne kwiaty na parapecie

4. Metody podlewania storczyków

Mamy różne metody podlewania storczyków. Po pierwsze, można podlewać go w sposób tradycyjny, standardowy, czyli nalewając wodę z konewki, bezpośrednio do podłoża. Warto pamiętać o tym, że korzenie rośliny nie mogą stać w wodzie. Należy również unikać lania wody na liście, co może spowodować rozwijanie się chorób grzybowych, a w kontakcie z silnym słońcem – również oparzenia. Co innego zraszanie rośliny, które powinno odbywać się regularnie.

Po drugie, storczyki można podlewać przez zanurzanie w wodzie. Zwykle proces ten trwa do pół godziny – w tym czasie korzenie są w stanie odpowiednio się nawodnić. Następnie należy dobrze otrząsnąć korzeń. Pamiętać również trzeba o tym, że woda do nawadniania nie powinna zawierać zbyt dużo wapna (woda wodociągowa), gdyż bardzo szkodzi ona storczykom.

Prawidłowo podlewany i nawożony storczyk odwdzięczy się pięknymi kwiatami

5. Nawożenie storczyków

Nie tylko podlewanie storczyków w domu jest ważne w ich pielęgnacji i rozwoju, ale także odpowiednie nawożenie. Co znaczy odpowiednie? Przede wszystkich z użyciem wybranych nawozów. Uwaga: nie nawozimy poza okresem wegetacji. Najintensywniej należy nawozić storczyki od kwietnia do sierpnia, kiedy zawiązują one nowe pąki kwiatowe – w kolejnych miesiącach przed zimą nawożenie powinno być mniej intensywne, gdyż rośliny nie mają już wówczas takich wysokich wymagań.

Pamiętać również należy, że nie można nawozić storczyków zaraz po sadzeniu czy bezpośrednio po zakupie. W pierwszym przypadku powinniśmy odczekać około 3 miesięcy, w drugim przynajmniej 1-2 miesiące.

Należy trzymać się jeszcze kilku zasad przy nawożeniu storczyków. W pierwszej kolejności takiej, aby nie aplikować nawozu na suche podłoże. Przed nawożeniem należy je odpowiednio zwilżyć, aby woda spłynęła do podstawki. Z nawożeniem storczyków najlepiej poczekać również na dobrą pogodę, kiedy roślina otrzymuje wystarczająco dużo promieni słonecznych, aby prawidłowo przeprowadzić proces fotosyntezy, a tym samym być silniejszą. Pamiętając o tych kilku podstawowych zasadach możemy być spokojni, że nawożenie storczyków przyniesie pożądane efekty.

6. Płyny, kapsułki, żele, pałeczki – jaki nawóz do storczyków wybrać?

Równie ważne kiedy i w jakich warunkach nawozić kwiaty jest to, czym odżywić storczyki. Rodzaj nawozu zależy od okresu wzrostu rośliny, co jest związane z konkretną porą roku. Pamiętać należy, że storczykom aplikujemy taki nawóz, który posiada składniki najbardziej potrzebne im w danym momencie.

W okresie wiosenno-letnim dla prawidłowego wzrostu i rozwijania się storczyków (zawiązywania pąków) ważne jest, aby dostarczać im nawóz o dużej zawartości azotu, fosforu i magnezu. Nawozy mogą przyjąć różną postać: od płynów i żelów, które mają za zadanie pobudzać wzrost rośliny, przez kapsułki, aż do pałeczek. Forma nawozu jest drugorzędna, ważny jest ich skład.

Z kolei nawozy jesienne powinny być już mniej bogate w azot, a bardziej fosfor i potas, które będą ważniejsze w perspektywie przygotowania roślin do okresu zimowego (zwiększenie odporności na niedobór wody).

Ciekawą kwestią, którą można spotkać na różnych forach internetowych, jest nawożenie storczyków piwem. Nie chodzi oczywiście o zastąpienie wody piwem, tylko użycie odpowiedniej domieszki z wodą. Dlaczego akurat piwo? Jest ono bogatym źródłem witaminy B, co wpływa dodatnio na rozwój systemu korzeniowego storczyka. Należy oczywiście pamiętać, że odżywianie rośliny piwem powinno odbywać się nie częściej niż raz w miesiącu, a także zimą, kiedy storczyki odpoczywają. Polecamy jednak ograniczenie się do tradycyjnych, wyżej wymienionych preparatów.

Podsumowując, umiejętne i regularne podlewanie storczyków jest kluczowe w ich prawidłowym wzroście, rozwoju i pielęgnacji. Stosując różne techniki podlewania, a także regularnie sprawdzając wilgotność podłoża możemy być pewni, że roślina będzie pięknie prezentować się przez długi czas. Nie można również zapominać o prawidłowym nawożeniu, dobierając nawóz w taki sposób, aby dostarczać storczykom potrzebnych minerałów – w zależności o pory roku. Pamiętajmy, że storczyki to piękne kwiaty, ale utrzymają one swój niepowtarzalny wygląd tylko z naszą pomocą.

Do góry