Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Informacje umieszczane na opakowaniach żarówek: żywotność, funkcja ściemniania, odporność na częste włączanie

Różnego rodzaju włączone, wkręcone w ścianę żarówki.

W niniejszym poradniku wyjaśnimy Ci, jakie znaczenie kryje się za obrazkami, wykresami i symbolami umieszczanymi na opakowaniach żarówek. Od kiedy w marcu 2009 roku wprowadzono w Unii Europejskiej przepisy dotyczące klasy energetycznej żarówek, ich zakup stał się prostszy, mimo iż nadal stanowi wyzwanie: prostszy, ponieważ od tej pory producenci zobowiązani są do umieszczania na opakowaniach żarówek informacji o ich oczekiwanej wydajności oraz utylizacji, trudniejszy, ponieważ najpierw należy odszyfrować znaczenie tych informacji. W niniejszym poradniku chętnie wyjaśnimy Ci wszelkie zawiłości dotyczące informacji umieszczanych na opakowaniach żarówek.

1. Rodzaje i rozmiary żarówek 2. Wydajność świetlna (podana w lumenach) oraz temperatura barwowa
3. Żywotność oraz klasa energetyczna żarówek 4. Utylizacja żarówek oraz ilość zawartej w nich rtęci
5. Informacje o możliwości ściemniania światła oraz liczbie cyklów włączenia/wyłączenia żarówki 6. Czas rozgrzewania oraz temperatura pracy żarówek
Rodzina ogląda lampy w dziale „oświetlenie” w markecie OBI.

1. Rodzaje i rozmiary żarówek

Zwykłe żarówki nie spełniają nowej normy UE dotyczącej klasy energetycznej i od 2013 roku nie powinny być dostępne na rynku. Do tych żarówek, które nadal są w sprzedaży, należą żarówki halogenowe, świetlówki kompaktowe oraz żarówki LED. Przy wymianie bądź zakupie żarówki musisz zwrócić uwagę na jej gwint. Czy Twoja żarówka ma gwint E27, GU10, a może jest to trzonek typu G9? Ta informacja znajduje się na starej żarówce, którą chcesz wymienić, oraz w instrukcji obsługi dołączonej do lampy. W markecie OBI, w dziale „oświetlenie”, z pewnością znajdziesz żarówkę, której potrzebujesz.

Na opakowaniu żarówki umieszczono także jej długość oraz średnicę wyrażoną w milimetrach. Rozmiary żarówki powinny odpowiadać oprawie oświetleniowej, w której żarówka ma zostać zamontowana.

2. Wydajność świetlna (podana w lumenach) oraz temperatura barwowa

Lumen (lm) to jednostka fizyczna określająca strumień świetlny. Umieszczona na opakowaniach żarówek mówi o wydajności świetlnej i może wynosić od 220 lm (niska wydajność) do 1530 lm (wysoka wydajność). Często podawana jest razem z odpowiednią mocą w watach.

Najbardziej rozpowszechnioną barwą światła (temperatura barwowa), którą wykorzystuje się w pomieszczeniach mieszkalnych, jest barwa ciepłobiała. Świetlówki kompaktowe oraz żarówki LED dostępne są w bardzo szerokiej palecie barw. Dlatego ważną jednostką określającą temperaturę barwową są kelwiny (K). 2700 K oznacza barwę ciepłobiałą. Im wyższa temperatura, tym chłodniejsza barwa światła.

Informacje dotyczące klasy energetycznej żarówki.

3. Żywotność oraz klasa energetyczna żarówek

Żywotność żarówki wynosi średnio od 1000 do 15 000 godzin pracy. Żarówki podzielono na 7 klas energetycznych. Żarówki przydzielone do klasy A zużywają 1/3 mniej prądu niż żarówki klasy C. Kto chce zmniejszyć koszty energii elektrycznej, powinien wybrać żarówki o najwyższej klasie energetycznej.

Informacje dotyczące klasy energetycznej żarówki.

4. Utylizacja żarówek oraz ilość zawartej w nich rtęci

Czy spaloną żarówkę można wyrzucić do zwykłych domowych odpadów, czy należy zutylizować ją w inny, specjalny sposób? O tym dowiesz się z informacji umieszczonych na opakowaniach żarówek. Obrazek z przekreślonym pojemnikiem na śmieci oznacza, że żarówek nie wolno wyrzucać do zwykłych odpadów z gospodarstw domowych. Zużyte żarówki możesz oddać w specjalistycznych sklepach lub w przedsiębiorstwie zajmującym się recyklingiem.

Jeśli żarówka zawiera trującą rtęć, na opakowaniu powinna być umieszczona odpowiednia adnotacja. Ponadto producent zobowiązany jest do podania informacji o tym, jak uniknąć obrażeń w przypadku stłuczenia żarówki.

Salon oświetlony przyciemnionym światłem, na pierwszym planie widoczna kanapa, stół oraz krzesła.

5. Informacje o możliwości ściemniania światła oraz liczbie cyklów włączenia/wyłączenia żarówki

Lubisz nastrojowe światło, którego natężenie można regulować? Jeśli tak, zwróć uwagę na symbol określający możliwość ściemniania (regulacja strumienia świetlnego). Jeśli na opakowaniu umieszczony jest obrazek z przekreśloną gałką, oznacza to, że żarówka nie nadaje się do lamp wyposażonych w tzw. ściemniacze.

Przy zakupie świetlówek kompaktowych należy zwrócić uwagę na liczbę możliwych cyklów włączania/wyłączania, aby nie obniżyć ich żywotności. Jeśli tam, gdzie zamontujemy światło, włącznik będzie często uruchamiany, np. w korytarzu, szybko przekroczymy dozwoloną liczbę cyklów włączania.

Świetlówka kompaktowa.

6. Czas rozgrzewania oraz temperatura pracy żarówek

Świetlówki kompaktowe rozgrzewają się dłużej niż inne żarówki, zanim osiągną najwyższy stopień jasności. W przypadku niektórych trwa to minutę, u innych ledwie kilka sekund. Jeśli na opakowaniu podano informację o braku czasu rozgrzewania, oznacza to, że czas ten wynosi mniej niż 1 sekundę. Czas rozgrzewania odnosi się do czasu, w którym żarówka osiągnie 60% pełnego strumienia świetlnego.

Zwykle żarówki można użytkować w temperaturze od -10° do 40°C. Świetlówki kompaktowe oraz żarówki LED są często bardziej podatne na temperaturę, dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na ich temperaturę pracy, jeśli chcemy stosować je w lampach zewnętrznych.

Symbole oraz oznaczenia umieszczone na opakowaniach żarówek wydają się na pierwszy rzut oka zawiłe. Z odpowiednią wiedzą na ten temat wszystkie umieszczone tam dane stają się zrozumiałe i jasne. Jeśli kupując żarówkę, nie masz pewności, czy rozumiesz wszystkie informacje umieszczone na jej opakowaniu, zwróć się do doradcy OBI. Z przyjemnością Ci pomoże.

Do góry