Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Gipsowanie dziur w 9 krokach

Majsterkowicz gipsuje otwór szpachelką.

Gipsowanie otworów należy do najważniejszych prac przed przystąpieniem do malowania ściany lub sufitu. Z reguły wyrównanie powierzchni po wykonaniu dziur powstałych po wieszaniu obrazów lub lamp nie jest bardzo pracochłonne. Ślady po otworach powstałe po umieszczeniu kołków i gwoździ można zwykle wyrównać w ciągu kilku minut. Konieczne jest jednak uwzględnienie kilku zaleceń podczas gipsowania dziur. Nasza instrukcja krok po kroku wskazuje najlepszy sposób postępowania.

1 - Krok po kroku 2 - Lista materiałów
3 - Lista narzędzi
Usuwanie gwoździ i wkrętów ze ściany obcęgami.

Krok po kroku 1 - Przygotowanie do gipsowania. Usuń gwoździe, wkręty i kołki

Gwoździe można łatwo usunąć ze ściany obcęgami. Wkręty należy wykręcić wkrętakiem prawie do końca, a następnie wyciągnąć je ze ściany wraz z kołkami za pomocą obcęgów. Nie jest przy tym wymagana żadna szczególna ostrożność. Dobrze jest nieco powiększyć otwory podczas wyjmowania z nich materiałów, ponieważ większe otwory zapewniają lepsze przyleganie masy szpachlowej. Najlepiej jest jednak lekko poruszać gwoździem lub śrubą do przodu i do tyłu przy wyciąganiu, aby nieco poszerzyć otwór.

Czyszczenie otworu odkurzaczem.

Krok po kroku 2 - Przed szpachlowaniem oczyść otwór w ścianie

Aby zapewnić optymalne wiązanie masy szpachlowej ze ścianą, należy jak najdokładniej usunąć z otworu w ścianie wszelkie pozostałości pyłu lub pokruszonego muru. Z tego względu przed gipsowaniem konieczne jest dokładne oczyszczenie otworów w ścianie za pomocą odkurzacza.

Nakładanie pędzlem preparatu do wgłębnego gruntowania.

Krok po kroku 3 - W przypadku większych otworów przed gipsowaniem nałóż preparat do wgłębnego gruntowania

Jeśli zastanawiasz się, jak zagipsować dziurę, która jest szczególnie duża lub głęboka, pamiętaj, by przed przystąpieniem do pracy odpowiednio ją zagruntować. Przed wypełnieniem otworów masą szpachlową wprowadż preparat do wgłębnego gruntowania. Jest to szczególnie zalecane w przypadku silnie chłonnego podłoża, np. gipsowego. Chłonne podłoże wyciąga wodę z masy szpachlowej, zmniejszając jej przyczepność. Alternatywnie można nanieść pędzlem nieco wody do otworów przed ich wypełnieniem. Małe otwory, np. po wyjęciu gwoździ bądź kołków o średnicy poniżej 1 cm nie muszą być zwilżane ani traktowane preparatem do wgłębnego gruntowania przed gipsowaniem.

Rozrabianie masy szpachlowej.

Krok po kroku 4 - Rozrób masę szpachlową do gipsowania

Do wypełnienia drobnych otworów można użyć gotowej masy szpachlowej, wprowadzając ją bezpośrednio do otworów. Jeśli masz w planie gipsowanie większych dziur, użyj masy szpachlowej do rozrabiania. W tym celu wsyp proszek na masę szpachlową do miseczki i dodaj do niej wody w ilości zgodnej z zaleceniami producenta. Dokładnie wymieszaj masę szpachlową za pomocą szpachelki.

Majsterkowicz gipsuje otwór za pomocą szpachelki.

Krok po kroku 5 - Gipsowanie otworu

Dotarliśmy do właściwej odpowiedzi na pytanie, jak zagipsować dziurę w ścianie. Odpowiednio przygotowane otwory wypełnj za pomocą szpachelki masą szpachlową. Pamiętać, aby otwory były zagipsowane na całą głębokość, bez pozostawienia żadnych pustych przestrzeni. Z tego względu należy kilkakrotnie zaszpachlować otwory w ścianie. Pracuj szybko, aby nie dopuścić do wysychania masy szpachlowej. Gotową masę szpachlową można wciskać bezpośrednio z tuby do otworów w ścianie, a następnie wyrównywać ją szpachelką.

Majsterkowicz gipsuje otwór za pomocą pacy.

Krok po kroku 6 - Gipsowanie dziur w ścianie pokrytej tynkiem surowym

W przypadku większych otworów w ścianie pokrytej tynkiem surowym należy obrobić otwory po wypełnieniu za pomocą pacy. Należy kilkakrotnie przesuwać pacą po naprawionych miejscach.

Ściana schnie.

Krok po kroku 7 - Gipsowanie wymaga czasu

Pozostaw masę szpachlową do wyschnięcia. Z reguły czas schnięcia masy szpachlowej wynosi od pół godziny do godziny. Jednak pamiętaj, że gipsowanie większych otworów wiażę się z dłuższym czasem oczekiwania na wyschnięcie. Dokładne informacje na temat czasu schnięcia można znaleźć na ulotkach dołączonych do opakowania używanej masy szpachlowej.

Majsterkowicz wygładza ścianę papierem ściernym.

Krok po kroku 8 - Dokładnie wyszlifuj zaszpachlowany otwór

Jeśli po wyszlifowaniu otworów w ścianie pozostają jeszcze nierówności, należy je wygładzić papierem ściernym ręcznie, a w przypadku większych otworów – przy użyciu szlifierki. W razie potrzeby można następnie nałożyć kolejną warstwę masy szpachlowej. W przypadku nakładania wielu warstw masa szpachlowa musi schnąć przez jeden dzień przed przystąpieniem do dalszej obróbki ściany.

Majsterkowicz maluje ścianę.

Krok po kroku 9 - Ostatni krok gipsowania: malowanie ściany

Po wyschnięciu masy szpachlowej możesz dowolnie pomalować lub wytapetować ściany. Proste niewielkie otwory można z reguły wyeliminować w ciągu kilku minut. Po malowaniu lub tapetowaniu ścian wypełnione otwory przestają być widoczne.

Lista materiałów

Lista narzędzi

Do góry