Jak udekorować stół na Boże Narodzenie?

obi_571x396_2

Zastanawiasz się już nad tym, jak udekorować stół na Boże Narodzenie i Wigilię? Warto, bo czas ucieka, a im później zaczniesz kompletować dekoracje stołu na Boże Narodzenie, tym większa szansa na to, że będą to rzeczy bardziej przypadkowe, aniżeli przemyślane. A przecież świąteczny stół powinien wyglądać wyjątkowo i niecodziennie, o jego aranżacji nie powinien decydować przypadek. W końcu to stół stanowi centrum obchodów Świąt, to przy nim przez trzy świąteczne dni spędzamy najwięcej czasu. Jemy przy nim wigilijną kolacje, świąteczne śniadania i obiady, rozmawiamy, gramy w planszówki… Właściwie nie odstępujemy go na krok, zmieniając jedynie zastawę i serwowane potrawy. Właśnie dlatego powinniśmy gruntowanie przemyśleć, jak udekorować stół na Wigilię. Czy tradycyjny biały obrus i odświętna zastawa nam wystarczą? A może pokusić się o nowe dekoracje stołu na Boże Narodzenie? Kupić kilka kolorowych świec, nowe podkładki pod talerze, może zrobić świąteczny stroik? Warto! Pamiętajcie jedynie, żeby dekoracje nie były najważniejszym elementem znajdującym się na stole. To nadal ma być przede wszystkim miejsce, przy którym spożywa się posiłki. Musi być więc wystarczająco przestrzeni na zastawę i jedzenie. Dekoracje stołu na Boże Narodzenie powinny stanowić dodatek, ale za to charakterystyczny i rzucający się w oczy!

W OBI przygotowaliśmy cztery inspiracje na to, jak udekorować stół na Boże Narodzenie w 2019 roku. Uwzględniamy trendy, ale pamiętamy też o ich praktycznym zastosowaniu.

Wszystkie produkty pokazane w materiale znajdziesz w marketach OBI i na naszej stronie internetowej, a kliknięcie w każdą nazwę przeniesie Cię do strony odpowiedniego produktu.

1. Światło to podstawa! 2. Świetlne produkty
3. W stronę natury 4. Produkty naturalne
5. Jak efektownie udekorować stół na Boże Narodzenie? 6. Produkty glamour
7. Nowoczesne dekoracje stołu na Boże Narodzenie 8. Nowoczesne produkty
obi_571x396_4

1. Światło to podstawa!

Rozważania na temat tego, jak udekorować stół na Boże Narodzenie warto zacząć od elementu wystroju, który w tym przypadku jest absolutnie niezbędny – od oświetlenia.  To jemu zawdzięczamy niepowtarzalny świąteczny nastrój, za którym tęsknimy przez cały rok. Powinniśmy więc pamiętać o nim nie tylko przystrajając dom, ale także wybierając dekoracje stołu na Boże Narodzenie. Sposobów na to, jak udekorować stół na Boże Narodzenie, albo na Wigilię za pomocą światła jest sporo. Ograniczeniem jest tu wielkość stołu. Świece, choć nastrojowe i piękne, nie powinny grać na nim głównych skrzypiec. Dlatego mierz siły na zamiary. Może zamiast tradycyjnych, wysokich świeczek wygodniej będzie postawić świece pieńkowe np. zamknięte w szkle (efektowny świecznik możesz zrobić ze zwykłego słoika, wystarczy go dodatkowo obwiązać wstążką i dodać np. gałązkę świerkową) lub malutkie tealighty, które podobnie jak duże świece, dostępne są w przeróżnych kolorach i o różnych zapachach. Piękny efekt dadzą także lampki led na baterie ułożone na stole. Będzie klimatycznie!

obi_571x396_3

3. W stronę natury

Świat stara się być coraz bardziej eko i tę tendencję widać także w wystroju wnętrz. Dekoratorzy zwracają się w stronę natury, pokazując nam, że naturalne surowce nadają charakter wnętrzu. Dekoracje stołu na Boże Narodzenie też mogą oddawać hołd temu, co naturalne. Drewniane podstawki, zielone wieńce, suszone owoce, jutowy bieżnik też mogą wyglądać odświętnie. Wystarczy ułożyć je na białym obrusie i dodać piękną zastawę. Będzie skandynawsko, ale na pewno nie surowo. W końcu drewno, podobnie, jak światło, ocieplają wnętrze.

obi_571x396_1

5. Jak efektownie udekorować stół na Boże Narodzenie?

Jeśli naturalne materiały i neutralne kolory to dla Ciebie niewystarczający akcent świąteczny, możesz postawić na drugą skrajność – glam. Jeśli Boże Narodzenie nieodłącznie kojarzy ci się z błyskiem, złotem, elegancją, twoje dekoracje stołu na Boże Narodzenie powinny to odzwierciedlać. Żeby całość wyglądała „smacznie” postaw raczej na neutralną bazę i do niej dobierz kilka efektownych dodatków. Np. na białym obrusie ułóż złote podkładki pod talerze, postaw kilka błyszczących świeczek, lub brokatowych dekoracji. Odważniejsi mogą także skusić się na pozłacane sztućce. Jeśli szukasz czegoś mniej nachalnego wśród naszych propozycji znajdziesz koralikowy łańcuch choinkowy. Rozłożony na stole, jakby od niechcenia, będzie efektowną, niedrogą i nieprzeszkadzającą w biesiadowaniu ozdobą.

obi_571x396_2

7. Nowoczesne dekoracje stołu na Boże Narodzenie

Dekoracje stołu na Wigilię kojarzą się z siankiem i śnieżnobiałym obrusem i w wielu polskich domach to tradycja nie do zmiany, ale już pierwszy dzień Świąt daje większą swobodę, zarówno w aranżacji stołu, jak i ubiorze domowników. Garnitury i małe czarne ustępują miejsca świątecznym swetrom, tradycyjne polskie kolędy są zastępowane przez świąteczne hity, a białe obrusy wypierane są przez kolorowe i nowoczesne dekoracje. Jak udekorować stół na Boże Narodzenie w nowoczesnym stylu? Np. stawiając na kontrast. Czarny obrus plus czerwone dodatki lub świąteczna zieleń w towarzystwie czerwieni, albo złota. Im większa rozpiętość między dwoma kolorami, tym większy efekt końcowy.  Będzie nietypowo, modnie i pięknie. A przecież koniec końców właśnie o to chodzi – żeby dekoracje stołu na Boże Narodzenie wzbudziły powszechny zachwyt wśród domowników. Prawda?

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry