Gipsowanie otworów w 9 krokach

Majsterkowicz gipsuje otwór szpachelką.

Gipsowanie otworów należy do najważniejszych prac przed przystąpieniem do malowania ściany lub sufitu. Z reguły wyrównanie powierzchni po wykonaniu otworów powstałych po wieszaniu obrazów lub lamp nie jest bardzo pracochłonne. Ślady po otworach powstałe po umieszczeniu kołków i gwoździ można zwykle wyrównać w ciągu kilku minut. Konieczne jest jednak uwzględnienie kilku zaleceń podczas gipsowania otworów. Nasza instrukcja krok po kroku wskazuje najlepszy sposób postępowania.

1 - Krok po kroku 2 - Lista materiałów
3 - Lista narzędzi
Usuwanie gwoździ i wkrętów ze ściany obcęgami.

Krok po kroku 1 - Usunąć gwoździe, wkręty i kołki

Gwoździe można łatwo usunąć ze ściany obcęgami. Wkręty należy wykręcić wkrętakiem prawie do końca, a następnie wyciągnąć je ze ściany wraz z kołkami za pomocą obcęgów. Nie jest przy tym wymagana żadna szczególna ostrożność. Dobrze jest nieco powiększyć otwory podczas wyjmowania z nich materiałów, ponieważ większe otwory zapewniają lepsze przyleganie masy szpachlowej. Najlepiej jest jednak lekko poruszać gwoździem lub śrubą do przodu i do tyłu przy wyciąganiu, aby nieco poszerzyć otwór.

Czyszczenie otworu odkurzaczem.

Krok po kroku 2 - Oczyścić otwór w ścianie

Aby zapewnić optymalne wiązanie masy szpachlowej ze ścianą, należy jak najdokładniej usunąć z otworu w ścianie wszelkie pozostałości pyłu lub pokruszonego muru. Z tego względu przed gipsowaniem konieczne jest dokładne oczyszczenie otworów w ścianie za pomocą odkurzacza.

Nakładanie pędzlem preparatu do wgłębnego gruntowania.

Krok po kroku 3 - W przypadku większych otworów nałożyć preparat do wgłębnego gruntowania

W przypadku szczególnie dużych lub głębokich otworów zaleca się, aby przed ich wypełnieniem masą szpachlową wprowadzić preparat do wgłębnego gruntowania. Jest to szczególnie zalecane w przypadku silnie chłonnego podłoża, np. gipsowego. Chłonne podłoże wyciąga wodę z masy szpachlowej, zmniejszając jej przyczepność. Alternatywnie można nanieść pędzlem nieco wody do otworów przed ich wypełnieniem. Małe otwory, np. po wyjęciu gwoździ bądź kołków o średnicy poniżej 1 cm nie muszą być wstępnie zwilżane ani traktowane preparatem do wgłębnego gruntowania.

Rozrabianie masy szpachlowej.

Krok po kroku 4 - Rozrobić masę szpachlową.

Do wypełnienia drobnych otworów można użyć gotowej masy szpachlowej, wprowadzając ją bezpośrednio do otworów. Do większych otworów lepiej nadaje się masa szpachlowa do rozrabiania. W tym celu należy wsypać proszek na masę szpachlową do miseczki i dodać do niej wody w ilości zgodnej z zaleceniami producenta. Dokładnie wymieszać masę szpachlową za pomocą szpachelki.

Majsterkowicz gipsuje otwór za pomocą szpachelki.

Krok po kroku 5 - Zaszpachlować otwór wypełniaczem

Wypełnić otwory w ścianie masą szpachlową za pomocą szpachelki. Należy przy tym pamiętać, aby otwory były zagipsowane na całą głębokość, bez pozostawienia żadnych pustych przestrzeni. Z tego względu należy kilkakrotnie zaszpachlować otwory w ścianie. Należy pracować szybko, aby nie dopuścić do wysychania masy szpachlowej. Gotową masę szpachlową można wciskać bezpośrednio z tuby do otworów w ścianie, a następnie wyrównywać ją szpachelką.

Majsterkowicz gipsuje otwór za pomocą pacy.

Krok po kroku 6 - W przypadku tynku surowego obrobić wypełnione miejsca pacą

W przypadku większych otworów w ścianie pokrytej tynkiem surowym należy obrobić otwory po wypełnieniu za pomocą pacy. Należy kilkakrotnie przesuwać pacą po naprawionych miejscach.

Ściana schnie.

Krok po kroku 7 - Odczekać przez czas schnięcia

Pozostawić masę szpachlową do wyschnięcia. Z reguły czas schnięcia masy szpachlowej wynosi od pół godziny do godziny. Jednak większe otwory po zamknięciu muszą być pozostawione na dłuższy czas do wyschnięcia. Dokładne informacje na temat czasu schnięcia można znaleźć na ulotkach dołączonych do opakowania używanej masy szpachlowej.

Majsterkowicz wygładza ścianę papierem ściernym.

Krok po kroku 8 - Dokładnie wyszlifować wypełniony otwór

Jeśli po wyszlifowaniu otworów w ścianie pozostają jeszcze nierówności, należy je wygładzić papierem ściernym ręcznie, a w przypadku większych otworów – przy użyciu szlifierki. W razie potrzeby można następnie nałożyć kolejną warstwę masy szpachlowej. W przypadku nakładania wielu warstw masa szpachlowa musi schnąć przez jeden dzień przed przystąpieniem do dalszej obróbki ściany.

Majsterkowicz maluje ścianę.

Krok po kroku 9 - Zamalować wypełnione otwory farbą do ścian lub zakleić je tapetą

Po wyschnięciu masy szpachlowej możesz dowolnie pomalować lub wytapetować ściany. Proste niewielkie otwory można z reguły wyeliminować w ciągu kilku minut. Po malowaniu lub tapetowaniu ścian wypełnione otwory przestają być widoczne.

Lista materiałów

Lista narzędzi

  • Zamów i odbierz
  • Dostawa
  • Sprawdź dostępność w markecie
Do góry