Asortyment

Create! by OBI
Oryginalne meble i zestawy do samodzielnego stworzenia. Krok po kroku przy pomocy praktycznych wskazówek i trików stworzysz meble i dekoracje, które będą doskonałym dopełnieniem Twojego wnętrza.
Przejdź do CREATE! by OBI

USŁUGI

Mój sklep
Warszawa ul. Puławska
ul. Puławska 427
02-801 Warszawa
Zmień sklep
Wróć
Zmień sklep
Nie można określić lokalizacji
Pokaż więcej sklepów
Znajdź swój sklep na mapie
Stwórz z nami kuchnię marzeń! Umów się do strefy projektowania, gdzie pomogą Ci nasi projektanci. Możesz też skorzystać z Planera 3D, dzięki któremu samodzielnie zwizualizujesz projekt swojej kuchni.
Sprawdź szczegóły
Chcesz stworzyć projekt swojej łazienki? Jesteś w idealnym miejscu, aby urzeczywistnić swoje marzenie! Stworzymy dla Ciebie wyjątkowy projekt wnętrza, który zostanie idealnie dopasowany pod Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się do strefy projektowania!
Sprawdź szczegóły
Stwórz swój mały raj na ziemi. Zaplanuj wygląd ogrodu, balkonu czy tarasu i ciesz się naturą we własnym domu! Skąd czerpać inspiracje? Jak zacząć? Kliknij i dowiedz się więcej!
Sprawdź szczegóły
Sprawdź usługi, z których możesz skorzystać bezpośrednio w naszych marketach oraz poprzez naszą stronę. Zadbamy o wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz.
Sprawdź nasze usługi
Brakuje natchnienia? Przygotowaliśmy szeroki wybór aranżacji, które z pewnością staną się dla Ciebie źródłem inspiracji. Który styl Cię interesuje? Jakie dodatki wybrać? Kliknij i zainspiruj się!
Zobacz wszystkie
Wszystko w jednym miejscu! Czy to nie brzmi cudownie? Sprawdź nasze najnowsze katalogi, które z pewnością zachęcą Cię do zmian!
Zobacz wszystkie
Nie wiesz, jak zabrać się do aranżacji Twojego wnętrza? Dzięki naszym wskazówkom będzie to niezwykle proste i efektowne! Warto wspomnieć o trikach DIY, które sprawią, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju.
Zobacz więcej

Twoja przeglądarka ma wyłączoną obsługę plików cookie (ciasteczek). Aby strona mogła działać prawidłowo, zmień ustawienia zabezpieczeń i odśwież stronę.

Twoja przeglądarka jest nieaktualna. Zaktualizuj przeglądarkę, by korzystać z tej strony bezpieczniej, szybciej i po prostu sprawniej.

Porównanie: sauna, prysznic parowy i kabina na podczerwień

Mężczyzna przygotowuje się do wizyty w domowej saunie.

Sauna czy prysznic parowy? Jeśli marzy Ci się własna strefa SPA, masz do wyboru bardzo bogatą ofertę: od kompaktowych kabin na podczerwień po duże sauny rodzinne. Poszczególne rodzaje saun i łaźni różnią się od siebie nie tylko typem konstrukcji i sposobem wytwarzania ciepła, ale także wpływem na nasz organizm. Różne są także nakłady związane z projektowaniem i budową oraz koszty przydomowej strefy SPA.

Niezależnie od miejsca, w którym zamierzasz zainstalować saunę lub prysznic parowy, przed zakupem urządzenia musisz się upewnić, że masz wystarczająco dużo przestrzeni. W tym przypadku chodzi nie tylko o odpowiednią powierzchnię, ale także o wysokość pomieszczenia. Większość saun wymaga pomieszczeń o wysokości przynajmniej 2,20 m. Ponadto musisz sprawdzić, czy podłoże jest równe i nośne oraz czy pomieszczenie posiada dobrą wentylację.

W niniejszym poradniku pomożemy Ci przebrnąć przez bardzo bogatą ofertę saun i pryszniców parowych. Dowiesz się także, która wersja domowego SPA spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

1. Klasyczna sauna z gorącym powietrzem 2. Łaźnia parowa
3. Kabina lub sauna na podczerwień
Kabina saunowa na poddaszu.

1. Klasyczna sauna z gorącym powietrzem

Gorące powietrze i niska wilgotność powietrza – klasyczna fińska sauna zbudowana jest zwykle z drewna, najczęściej z wytrzymałego i odpornego na temperaturę świerku. Piec w saunie podgrzewa temperaturę powietrza do ok. 70–100°C. Aby na chwilę zwiększyć wilgotność powietrza i podnieść jego temperaturę, od czasu do czasu podlewa się rozgrzane kamienie. W sklepach dostępne są różnego rodzaju olejki eteryczne do podlewania kamieni, które zwykłą wizytę w saunie przekształcą w prawdziwą aromaterapię.

Pocenie się w gorącym powietrzu pozwala oczyścić pory i wypłukać z organizmu nagromadzone toksyny. Wzmacnia się także nasz układ odpornościowy i układ krążenia. Regularne kąpiele w saunie w okresie zimowym zapobiegają przeziębieniom. Kolejną zaletą saun fińskich jest to, że nie wymagają intensywnej konserwacji, ponieważ wysokie temperatury zabijają drobnoustroje żyjące w drewnie.

Różne rozmiary i warianty

Sauny dostępne są w różnych wymiarach: od malutkich kabin o powierzchni poniżej 2 m2 po duże sauny rodzinne. Dostępne są także różnego rodzaju systemy konstrukcyjne.

  • Sauny z litego drewna montowane są warstwowo z desek. Ten typ konstrukcji pozwala na wytworzenie się we wnętrzu kabiny odpowiedniego klimatu i zapobiega np. tworzeniu się pleśni.

  • Gotowe zestawy to sauny wykonane z prefabrykowanych, wielowarstwowych elementów. Pomiędzy wewnętrzną a zewnętrzną okładziną drewnianą znajdują się dwie warstwy izolacji: termiczna i przeciwwilgociowa. Sauny z gotowych elementów są ponadto bardzo proste w montażu.

  • Domki saunowe są klasycznym fińskim rozwiązaniem dla wszystkich właścicieli ogrodów. Wykonane z litego drewna tworzą we wnętrzu naturalny klimat – prawdziwe SPA wśród zieleni.

Pamiętaj o tym, że piece do saun zwykle wymagają podłączenia do instalacji niskiego napięcia. Wyjątek stanowią sauny typu „Plug&Play”, które można podłączyć do gniazda sieciowego 230 V.

Dobroczynne działanie sauny można zauważyć zwykle po kilku wizytach i następujących po nich fazach chłodzenia. Dlatego warto w trakcie montażu sauny zainstalować także prysznic lub mały basen.

Strefa SPA z prysznicem parowym

2. Łaźnia parowa

W przeciwieństwie do sauny fińskiej łaźnie parowe działają przy względnie niskiej temperaturze wynoszącej ok. 50°C i wilgotności powietrza od 80 do 100%. Dzięki niższej temperaturze łaźnia parowa jest łagodniejsza niż sauna i mogą z niej korzystać mniej odporne osoby, np. cierpiące na problemy krążeniowe.

Najprostszym wariantem wymagającym mało miejsca jest prysznic parowy. Montując w swojej łazience gotowy prysznic parowy lub wyposażając istniejący natrysk w odpowiednie moduły parowe, możesz przeobrazić swoją łazienkę w prawdziwą łaźnię parową. Potrzebną do tego parę wytwarza generator pary. Para jest następnie doprowadzana do wnętrza kabiny przez kilka ściennych dysz. Za odpowiednią i stałą temperaturę odpowiada zamontowany regulator temperatury.

Korzystanie z łaźni parowej lub prysznica parowego jest nie tylko relaksem, wpływa także korzystnie na nasze zdrowie. Para działa łagodząco przede wszystkim w przypadku schorzeń dróg oddechowych i reumatyzmu. Ciepło i wilgoć zwiększają także ukrwienie skóry, oczyszczają ją i odżywiają.

Pamiętaj o tym, że generator pary potrzebuje własnego obiegu elektrycznego, który należy oddzielnie zabezpieczyć. Ważna jest także wodoszczelna okładzina podłogowa. Idealnym rozwiązaniem jest wyłożenie podłogi płytkami. Warto w podłodze wykonać dodatkowy odpływ wody – najlepsze miejsce to bezpośrednie sąsiedztwo brodzika.

Jeśli jesteś wielkim amatorem sauny fińskiej, ale nie chcesz rezygnować z dobrodziejstwa łaźni parowej, możesz doposażyć swoją saunę w piec typu „kombi” z funkcją pary. W ten sposób kiedy tylko chcesz, możesz klasyczną saunę zamienić w łaźnię parową.

Kabina na podczerwień ze szklanymi drzwiami

3. Kabina lub sauna na podczerwień

Kabiny lub sauny na podczerwień to nowa generacja klasycznej sauny. W przeciwieństwie do sauny fińskiej ciepło wytwarzanie jest tutaj poprzez promieniowanie długofalowe: w momencie, w którym fale natrafiają na skórę, przekształcane są w ciepło i absorbowane. Promienie podczerwone wytwarzają ciepło już po upływie ok. 15 minut. Dzięki swojej zasadzie działania kabiny na podczerwień stanowią alternatywę dla osób, którym brakuje czasu na długie wizyty w saunach.

Ciepło wytwarzane przez promieniowanie podczerwone wnika głęboko w podskórną tkankę tłuszczową, rozluźniając napięcie i łagodząc zmęczenie mięśni i zapalenia stawów. Kabiny na podczerwień nadają się także bardzo dobrze do rozgrzewania mięśni przed wysiłkiem sportowym. Promienie podczerwone korzystnie wpływają na przemianę materii i przekrwienie skóry, a niskie temperatury nie obciążają układu krążenia. Dlatego tego rodzaju sauny nadają się dla osób mniej odpornych i starszych.

Kabiny na podczerwień potrzebują zwykle mniej miejsca niż sauny klasyczne (powierzchnia podłogi min. 1 m2). Można podłączyć je do zwykłego gniazdka sieciowego 230 V. Krótki czas nagrzewania (od 10 do 15 minut) gwarantuje poza tym szybką gotowość eksploatacyjną, a tym samym niskie zużycie energii elektrycznej.

Stwórz we własnym domu prawdziwą strefę SPA. Nieważne, czy zdecydujesz się na saunę, łaźnię parową, czy kabinę na podczerwień – nie potrzebujesz do tego zbyt wiele miejsca, a zakup tego rodzaju urządzeń nie jest zbytecznym luksusem. Mnogość ofert pozwoli Ci wybrać saunę, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Przekonaj się, jak bogata jest nasza oferta, i zapytaj o poradę doradcę – w pobliskim markecie OBI

Do góry