Wymiana WC i przycisku spłukującego w 8 krokach

Majsterkowicz na tle ściany z zamontowanym WC podtynkowym i przyciskiem spłukującym w łazience wyłożonej szarymi płytkami.

Wraz ze słabnącą funkcjonalnością i nadmiernym zużyciem nadchodzi w końcu ten moment, kiedy wymiana WC staje się rzeczą konieczną. Dla doświadczonych majsterkowiczów to żaden problem. Aby zmienić cały wygląd WC, wymień także od razu przycisk spłukujący.

Jeśli kupujesz nowe WC, zwróć uwagę na to, aby otwory pod wkręty mocujące i odstępy między nimi były takie same jak w starej toalecie. W ten sposób unikniesz dodatkowego wiercenia. Z niniejszej Instrukcji OBI dowiesz się, w jaki sposób zdemontować stare i zamontować nowe WC, i jak zainstalować przycisk spłukujący.

1 - Krok po kroku 2 - Lista zakupów
3 - Lista narzędzi
Zamknięcie zaworu wody.

Krok po kroku 1 - Zamknięcie zaworu wody

Zanim rozpoczniesz demontaż starego WC i przycisku spłukującego, zakręć zawór wody i spuść wodę z przewodów i spłuczki. Odkręć starą toaletę i ostrożnie wylej z niej znajdującą się tam jeszcze wodę.

Dopasowywanie rury kanalizacyjnej przy ścianie.

Krok po kroku 2 - Docinanie i dopasowywanie rury kanalizacyjnej

Dotnij nową rurę kanalizacyjną. Miejsce przecięcia wyczyść i usuń ewentualne zadziory. Użyj do tego brzeszczotu lub piły. Następnie dopasuj rurę do odpływu oraz WC i wyreguluj razem z toaletą.

Podłączenie WC do rury kanalizacyjnej wystającej ze ściany.

Krok po kroku 3 - Montaż i regulacja nowego WC

Po ustawieniu rury ostrożnie wsuń WC na istniejące śruby kotwiące. Pamiętaj o tym, aby rura dopływu spłuczki była precyzyjnie dopasowana do rury odpływu. W razie potrzeby możesz skrócić rury za pomocą brzeszczotu.

WC montowane jest do ściany za pomocą kołnierzy.

Krok po kroku 4 - Montaż WC

Teraz starannie połącz WC z odpływem. Użyj do tego kołnierzy. Ustaw toaletę w pozycji docelowej i przymocuj ją za pomocą śrub. Nie dokręcaj ich jeszcze. Teraz podłącz dopływ. Pamiętaj o tym, aby połączenie było szczelne. Śruby dokręć dopiero po montażu dopływu i odpływu. Sprawdź za pomocą poziomnicy, czy WC jest odpowiednio wypoziomowane.

Montaż dźwigni uruchamiających przycisk spłukujący.

Krok po kroku 5 - Przygotowanie przycisku spłukującego

Aby napełnić spłuczkę, musisz odkręcić zawór wody. W tym celu zdejmij szablon mocujący przycisku spłukującego, odkręć zawór i ponownie załóż szablon. Teraz wsuń dwie dźwignie z tworzywa sztucznego, które włączają funkcję spłukiwania. Pamiętaj o tym, aby zachować odstęp między ścianą a okładziną ścienną.

Upewnij się przed zakupem WC, że nowy przycisk spłukujący będzie pasował do Twojej spłuczki. Przestrzegaj zaleceń zawartych w dołączonej instrukcji montażu.

Przycisk spłukujący przykręcany jest do ściany.

Krok po kroku 6 - Przykręcenie przycisku spłukującego

Jeśli dźwignie umieściłeś w odpowiedniej pozycji, możesz dokręcić tylną część przycisku. Upewnij się, że element ustalający przycisk jest stabilnie osadzony oraz że można swobodnie przesuwać dźwignie.

Pokrywa z tworzywa sztucznego jest mocowana do podłączonej spłuczki.

Krok po kroku 7 - Mocowanie pokrywy z tworzywa sztucznego

Sprawdź spłuczkę. Uruchom obydwa przyciski, aby upewnić się, że spłuczka działa prawidłowo. Jeśli wszystko działa tak, jak powinno, możesz zamocować pokrywę.

Szczeliny między ścianą a WC uszczelnianie są silikonem.

Krok po kroku 8 - Uszczelnianie silikonem

Na koniec musisz uszczelnić silikonem szczeliny między ścianą a toaletą. Zanim użyjesz wszystkich materiałów, zapoznaj się ze wskazówkami dotyczącymi użycia i zaleceniami producenta. Wygładź położony silikon za pomocą szpachelki do silikonu. Na tym etapie montażowym musisz także sprawdzić szczelność rur. Jeśli przy pierwszym uruchomieniu spłuczki z odpływu lub dopływu wycieka woda, popraw uszczelki.

Lista zakupów

  • WC
  • Przycisk spłukujący
  • Zestaw mocujący
  • Króciec / kolanko odpływowe
  • Rozeta
  • Silikon

Lista narzędzi

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry