Wanna czy prysznic – jak wybrać wyposażenie do dużej łazienki?

wanna-prysznic

Duża łazienka daje możliwość bardzo dowolnej aranżacji całego jej wnętrza. Wybór pomiędzy wanną a prysznicem staje się więc kwestią naszych własnych preferencji, pomysłów, estetyki i wygody, a nie wyborem podyktowanym metrażowymi ograniczeniami. Jednak nawet i w tej komfortowej sytuacji warto zastanowić się jak trafnie wybrać wyposażenie do dużej przestrzeni.

1. Wanny i prysznice – wady i zalety 2. Wanna do dużej łazienki
3. Prysznice do dużych łazienek 4. Komfortowy prysznic

1. Wanny i prysznice – wady i zalety

Największą zmorą posiadaczy kabiny prysznicowej nie są zanieczyszczenia pojawiające się w tej przestrzeni, ale sama woda z dodatkiem mydlin. Wysychające krople pozostawiają szpecące smugi. Wszystkiemu winny jest kamień, to właśnie on jest przyczyną tego rodzaju pozostałości, które po wyschnięciu są niezwykle trudne do usunięcia. Okazuje się również, że problemem może być sama technika czyszczenia tak dużej, gładkiej powierzchni. Niestety, używając niewłaściwego środka, można narazić się jedynie na powstanie nieestetycznych zacieków. To dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich przyrządów. Przydaje się płyn ze spryskiwaczem, dzięki któremu środek czyszczący zostanie rozprowadzony równomiernie, ale też ściągaczka, miękka ścierka, papier.

2. Wanna do dużej łazienki

Jeśli chcesz, by Twoja kabina prysznicowa zawsze lśniła, od razu po wzięciu prysznica zostaw otwarte drzwi. Dzięki temu woda nie skrapla się dodatkowo na szybie. Jeśli w łazience jest okno, również warto je otworzyć. Jej nadmiar można też ściągać specjalną ściągaczką. Aby jednak zapobiec powstawaniu smug, warto najpierw spryskać drzwi roztworem wody z sodą, sokiem z cytryny bądź octu i odczekać minimum 10 minut; niektórzy traktują też drzwi prysznicowe olejem kokosowym. Użytkownicy prysznica powinni pamiętać, by nigdy nie pozostawiać kropli wody na drzwiach prysznicowych. Osad wapienny czy ten z mydlin pojawi się niestety zawsze, nawet kiedy woda jest dodatkowo filtrowana. Najlepiej ścierać go do sucha ściereczką z mikrofibry, miękką gąbką albo watą. Efekt białych, wyschniętych kropli wody minimalizować też można poprzez wybranie odpowiednich drzwi prysznicowych. Warto wybierać te ze specjalną powłoką easy clean. Ta nie tylko ułatwi czyszczenie, ale zapobiega też zatrzymywaniu się wody.

3. Prysznice do dużych łazienek

Posiadając dużą łazienkę, można pożegnać się z kabinami o wymiarach 90 x 90 cm i przyjrzeć się modelom większym, zapewniającym swobodę ruchu, o szerokości boku ponad 100 cm. W zależności od kształtu pomieszczenia, kabinę taką możecie ustawić przy ścianie, we wnęce lub na środku łazienki, jako kabinę wolnostojącą (pamiętajcie aby dobrze zaprojektować instalację wodno-kanalizacyjną!) Kabinę można stworzyć również samemu, poprzez odpowiednią zabudowę wnęki łazienkowej. Drzwi do kabiny łączy się tutaj ze ścianą wnęki, która tym samym zyskuje w łazience nową funkcję. Ciekawym rozwiązaniem, możliwym do zrealizowania tylko w dużych łazienkach, są kabiny otwarte, bez drzwi. Od reszty przestrzeni oddziela je tylko szyba parawanowa, wydzielająca przestrzeń kąpielową.

4. Komfortowy prysznic

Duża kabina prysznicowa to dowolność wyboru jej kształtu i rodzaju drzwi. W dużych łazienkach, typowe kabiny półokrągłe można zastąpić bardziej przestronnymi: kwadratowymi lub prostokątnymi. Można też zrezygnować z rozsuwanych, trudnych w pielęgnacji drzwi, wybierając modele o drzwiach otwieranych do środka lub na zewnątrz, gwarantujących wygodniejsze przechodzenie. W dużych łazienkach łatwiej jest także zrezygnować z brodzika, zastępując go kabiną walk-in. Są one najmniej uciążliwe w pielęgnacji a do tego bardzo wygodne i estetyczne. Duże kabiny umożliwiają także montaż dodatkowych półek na kosmetyki. Największym plusem przestronnych kabin jest możliwość zamontowania w nich panelu do hydromasażu, który zapewni wyjątkowe odprężenie.

  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry