Oszczędzanie wody

Podlewanie ogrodu wężem ogrodowym.
Oszczędzanie wody jest korzystne zarówno dla środowiska, jak i dla Twojego portfela. Dlatego też nigdy nie zużywaj wody niepotrzebnie, zawsze zakręcaj kurek kranu, kiedy akurat nie potrzebujesz wody – np. w trakcie szczotkowania zębów lub pod prysznicem. Poza tym, używając mniej ciepłej wody oszczędzasz również energię. Zdecydowanie najwięcej wody zużywa się do czynności związanych z pielęgnacją ciała i higieną osobistą. Oprócz zakręcania kranu w oszczędzaniu wody pomocne są liczne nowe urządzenia i produkty oferowane na rynku.
1. Woda – cenny zasób naturalny 2. Kran: perlatory, kartusze wodooszczędne, armatury czujnikowe
3. Prysznic: przyłącze wodooszczędne, ogranicznik przepływu, nasadki wodooszczędne, termostaty 4. WC, bidety, pisuary: mechanizmy spłuczkowe start-stop, spłuczki dwustopniowe, regulatory strumienia wody
Napełnianie szklanki wodą z kranu.

1. Woda – cenny zasób naturalny

Ponad dwie trzecie powierzchni naszej planety pokrywa woda. Wydaje się więc, że mamy jej pod dostatkiem. Dlaczego zatem powinniśmy oszczędzać wodę? Z tych dwóch trzecich zaledwie 3,5% to woda pitna. A woda pitna to artykuł spożywczy, co do którego wymagania jakościowe są szczególnie wysokie.

Jakość wody pitnej w Polsce jest zazwyczaj bardzo dobra. Najczęściej wody z kranu można używać nawet do przygotowywania posiłków dla niemowląt. W uzyskaniu takiej jakości szczególną role odgrywają ścieki – są substancje, których rozkład w oczyszczalniach ścieków jest niemożliwy lub bardzo trudny do uzyskania. Substancje te mogą okrężnymi drogami przedostawać się do wód gruntowych, co powoduje, że proces uzdatniania zajmuje więcej czasu i jest bardziej kosztowny. Jeśli zatem myjesz Twój samochód w myjni, a nie przy własnym domu oraz spłukujesz lakiery, farby, pozostałości środków farmaceutycznych itp. nie poprzez zlew czy toaletę, w sposób pośredni przyczyniasz się do poprawy jakości wody w Polsce.

W trakcie pozyskiwania wody pitnej i jej podgrzewania wykorzystywane są również inne zasoby, takie jak materiały budowlane, metale czy energia, które poprzez ich zrównoważone zużycie można oszczędzać tak samo, jak pieniądze z naszego portfela. Z tego cennego artykułu spożywczego, jakim jest woda pitna, do picia czy przygotowywania posiłków zużywamy jednak jej znikomą część. Najwięcej wody w prywatnych gospodarstwach domowych zużywa się w łazience. OBI doradzi, w jaki sposób możesz zaoszczędzić wodę i energię w rożnych miejscach Twojej łazienki. 

Cieknący kran

2. Kran: perlatory, kartusze wodooszczędne, armatury czujnikowe

Kran w łazience daje ogromne możliwości oszczędności zużycia wody. Przede wszystkim jednak należy zmienić stare przyzwyczajenia: w trakcie szczotkowania zębów czy golenia się zakręć kran, a ręce myj raczej zimną wodą – to lepsze rozwiązanie dla skóry.

Od czasu do czasu zdarza się, że kran cieknie. W takiej sytuacji niezwykle ważne jest, aby naprawić cieknący kran tak szybko, jak to możliwe, ponieważ woda kapiąca przez dłuższy czas powoduje ściekanie do zlewu ogromnej ilości wody pitnej.

W ofercie OBI znajdziesz produkty, które pomogą Tobie zaoszczędzić wodę w umywalce: perlatory nowej generacji powodują zmieszanie strumienia wody z powietrzem, redukując w ten sposób ilość zużywanej wody. Pamiętaj, że perlatorów tych nie można montować przy armaturach niskociśnieniowych. Kartusze wodooszczędne stosuje się przy jednodźwigniowych mieszaczach wody: tutaj opór dźwigni powoduje, że np. podczas mycia rąk dźwigni nie można automatycznie otworzyć do oporu. Z kolei dzięki armaturze czujnikowej już nigdy nie będziesz musiał odkręcać kranu – sterowanie elektroniczne za pomocą czujnika powoduje, że woda płynie tylko wtedy, kiedy jest naprawdę potrzebna.  

Armatura prysznicowa

3. Prysznic: przyłącze wodooszczędne, ogranicznik przepływu, nasadki wodooszczędne, termostaty

Tutaj główną dewizą jest korzystanie z prysznica, a nie kąpiel w wannie. W trakcie kąpieli zużywasz od 150 do 200 litrów wody, natomiast biorąc prysznic do odpływu spływa już tylko od 60 do 80 litrów. Pod prysznicem obowiązuje taka sama zasada, jak w trakcie mycia rąk – namydlając się, zakręcaj kran.

Przyłącze wodooszczędne, które zatrzymuje strumień wody, podtrzymuje temperaturę wody, a po namydleniu ponownie ręcznie się otwiera, może być pomocnym rozwiązaniem w oszczędzaniu zużycia wody. Ograniczniki przepływu czy wodooszczędne nasadki ograniczają ilość przepływającej wody, poprzez zmieszanie jej z powietrzem, podobnie jak w przypadku kranu. Ponadto, stosując termostaty oszczędzasz cenną energię: tutaj maksymalna czy też średnia temperatura wody jest określana przez Ciebie indywidualnie. A zatem już nigdy nie będziesz musiał odczekać i spuścić z kranu nieco wody, aby uzyskać przyjemną temperaturę. Już nigdy nie doznasz też tego nieprzyjemnego momentu, gdy woda wypływająca z kranu jest znów za gorąca.


Spłuczka toaletowa

4. WC, bidety, pisuary: mechanizmy spłuczkowe start-stop, spłuczki dwustopniowe, regulatory strumienia wody

W starych spłuczkach do toalety spływało przynajmniej 9 litrów wody: to tyle, ile w krajach rozwijających się jedno dziecko potrzebuje dziennie do picia, umycia się i przygotowania posiłków. Dlatego też wyposaż Twoją starą spłuczkę w mechanizm start-stop lub zastąp ją nowoczesną spłuczką, która zużywa przeciętnie przynajmniej o 3 litry mniej wody.

Obok sprawdzonego mechanizmu spłuczkowego start-stop, który trzeba uruchomić ręcznie w trakcie spłukiwania wody w toalecie, oferujemy również spłuczki dwustopniowe: po naciśnięciu dużego przycisku do toalety spływa 6 litrów wody, natomiast mały przycisk najczęściej jest wystarczający i zużywa jedynie 3 litry wody. 

Montaż pisuaru może również być wodooszczędnym rozwiązaniem. W przypadku armatury spłuczkowej, która nie wymaga instalacji spłuczki i pobiera wodę do spłukiwania bezpośrednio z rurociągu zasilającego, zaleca się zastosowanie regulatora strumienia wody, dzięki któremu można ustawić ilość wody do spłukiwania. W przypadku bidetów obowiązuje ta sama zasada, jak w przypadku kranów umywalkowych i armatury prysznicowej: sensownym rozwiązaniem jest instalacja ogranicznika przepływu, który miesza wodę z powietrzem, podobnie jak wodooszczędne kartusze.

Jeśli planujesz budowę lub gruntowny remont domu, pamiętaj od początku o zrównoważonym zużyciu wody: możesz przykładowo podłączyć dopływ wody do spłuczki do zbiornika na deszczówkę lub zastosować inteligentne pompy do wody użytkowej.
  • Zamów i odbierz
  • Sprawdź dostępność w markecie
  • Szeroki wybór produktów
Do góry